Komentář k článku Post-JIP péče v ambulantním prostředí
Autoři:
MUDr. Vojtková Jelena
Působiště autorů:
Praktický lékař pro dospělé, Ústí nad Labem
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 2, 2021, č. 5, s. 16
Kategorie:
Medicína ve světě: komentář
Souhrn
Článek se věnuje post-JIP péči pacientů ve Spojených státech. V podmínkách našeho zdravotnictví pacienti, kteří jsou propuštěni z lůžkových oddělení akutní péče nemocnice, jsou následně předáni do péče praktického lékaře s písemným doporučením dalšího postupu. Následuje kontrolní vyšetření a ošetření v odborné ambulanci nemocnice či dispenzarizace pro chronické onemocnění v příslušné odborné ambulanci. U některých pacientů pokračuje hospitalizace, aby bylo dosaženo stabilizace zdravotního stavu na doléčovacím oddělení nemocnice. Další možností je provádění nelékařské péče v domácím prostředí ošetřovatelskou službou a provádění pečovatelské služby v domácím prostředí sociální službou.
Cílem ošetřovatelské a rehabilitační péče po propuštění z JIP je stabilizace stavu pacienta, podpora rozvoje bazální soběstačnosti, minimalizace farmakologické léčby a posléze eventuálně přesun do léčeben dlouhodobě nemocných nebo na ošetřovatelská lůžka či do hospicové péče. Jedná se o nezbytnou fyzioterapii, ergoterapii a nutriční podporu. V případě potřeby je pacientům poskytováno odborné konziliární vyšetření. Praktický lékař pomáhá pacientům při vyřizování příspěvku na péči a dalších potřebných služeb.
Včasnou rehabilitací lze docílit toho, že se významně zlepší mobilita pacientů a urychlí se návrat do normálního života.
Pacientům a jejich rodinným příslušníkům praktický lékař pomáhá s vyřizováním agendy žádosti do domova dů chodců nebo ústavu sociální péče. Osobám blízkým pomáhá i při vyřizování agendy spojené s podáním žádosti o příspěvek na péči.
Pacientům, kteří nemohou být propuštěni domů, se zajišťuje zdravotně pobytové zařízení, například LDN, rehabilitační ústav, hospic. Mnohdy nejde jen o zdravotně-pobytové služby, ale i překlady do domovů pro seniory, azylové přístřeší atd.
Péče praktického lékaře zahrnuje dohled na včasnou nutriční podporu pacientů, cílené fyzikální vyšetření a kontrolní laboratorní vyšetření, následnou léčbu podle základní diagnózy pacienta. Jistá specifika přináší léčba pacientů s COVID-19 za pomoci telemedicíny a telerehabilitace. Tyto metody jsou však v praxi českého zdravotnictví zatím ještě v plenkách.
Nabízí se otázka, proč vlastně děláme pro pacienty či pojištěnce mnohé, co po nás systém, nadřízení nebo pojišťovny vlastně ani nechtějí. Asi už ze zvyku, pro radost, pro dobrý pocit a proto, že jsme lidé…
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
2021 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba hypertenze v perioperačním období
- Diagnostika a léčba hypertenze u mladých lidí
- Primární hyperaldosteronismus
- Kombinační léčba hypertenze a změny kalemie