Indapamid – kardioprotektivní přístup v léčbě hypertenze
Autoři:
prof. MUDr. Rosolová Hana, DrSc.
Působiště autorů:
Centrum preventivní kardiologie, Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Plzni 2. interní klinika, Fakultní nemocnice Plzeň
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 2, 2021, č. 5, s. 40-42
Kategorie:
Medicína v ČR: Lékový profil
Souhrn
Indapamid se řadí mezi thiazidům podobná diuretika, která mají delší antihypertenzní účinek (zvláště indapamid s prodlouženým uvolňováním) než thiazidy a jsou více kardioprotektivní. Indapamid je navíc metabolicky neutrální, takže je vhodný mimo jiné i u pacientů s diabetem, prediabetem nebo dyslipidemiemi.
Diuretika jsou jedny z nejstarších antihypertenzních léků, ale i v 21. století mají své nenahraditelné místo v léčbě arteriální hypertenze (AH). Vedle inhibitorů pro renin-angiotenzinový systém (RAS), blokátorů kalciového kanálu (BKK) a betablokátorů jsou diuretika stále jednou ze základních skupin antihypertenziv. Přesto došlo k určitému přehodnocení jednotlivých diuretik vzhledem k jejich antihypertenznímu a kardioprotektivnímu účinku. Podle většiny doporučených postupů pro léčbu hypertenze (včetně českých) se mají upřednostňovat v léčbě AH thiazidům podobná diuretika (indapamid, chlorthalidon) před thiazidovými (hydro-chlorothiazid).1
Současné dělení diuretik a jejich indikace v léčbě hypertenze
V současné době se diuretika rozdělují (podle své struktury, účinnosti a kardioprotektivity) na thiazidová diuretika, kam se řadí nejpoužívanější, ale nejméně účinný a nejméně kardioprotektivní hydrochlorothiazid (HCTZ), a thiazidům podobná diuretika, kam patří účinnější a více kardioprotektivní chlorthalidon a metabolicky neutrální indapamid.2 Diuretika se v léčbě AH indikují většinou v kombinaci s dalším antihypertenzivem. Jako součást první dvojkombinace se diuretikum v kombinaci s inhibitorem ACE doporučuje u některých pacientů s esenciální AH: u starších hypertoniků, u hypertoniků s větší kumulací sodíku a vody (diabetici, obézní hypertonici). Podle českých doporučených postupů by se měla dát přednost diuretikům podobným thiazidům, tj. indapamidu a chlorthalidonu. Ve studiích se totiž prokázalo, že thiazidům podobná diuretika mají silnější a delší účinek na krevní tlak (TK) než thiazidy, a hlavně jsou také více kardioprotektivní.3 Podobná doporučení lze najít v kanadských doporučených postupech (Hypertension Canada, 2016), v britských National Clinical Guidelines Centre (United Kingdom, 2011) a v amerických doporučených postupech z roku 2017 (American College of Cardiology/American Heart Association). Diuretikum by mělo být vždy třetím lékem v kombinační terapii AH.
Indapamid
Indapamid je více účinný ve srovnání s HCTZ, jak prokázala metaanalýza randomizovaných studií. Indapamid snižoval TK v průměru o 5 mmHg a více ve srovnání s HCTZ.3 Indapamid má sice menší saluretický účinek než HCHT, ale větší vazodilatační účinek, protože snižuje obsah kalcia ve stěně arterií a zvyšuje syntézu vazodilatačních prostaglandinů. Chlorthalidon a indapamid mají také dostatek dat ze studií o tom, že více redukují masu levé komory srdeční než HCTZ.4
Indapamid je metabolicky neutrální, neboť neovlivňuje ani glykemii nalačno, ani postprandiální glykemii, ani hodnotu glykovaného hemoglobinu, jak bylo potvrzeno ve studii u pacientů s diabetes mellitus 2. typu.5 O indapamidu jsou k dispozici studie, které prokazují snížení kardiovaskulárního rizika při jeho podávání s inhibitory ACE, např. ve studii ADVANCE (Action in Diabetes and Vascular Disease: Preterax and Diamicron MR Controlled Evaluation) vedlo přidání indapamidu a perindoprilu do medikace pacientů s diabetem 2. typu (s AH i bez AH) k významnému poklesu výskytu mikro- i makrovaskulárních komplikací a k poklesu kardiovaskulární i celkové úmrtnosti diabetiků.6 I po deseti letech od začátku studie ADVANCE přetrvávala nižší úmrtnost u diabetiků původně léčených kombinací perindoprilu s indapamidem, jak ukázala studie ADVANCE-ON.7
Cerebrovaskulární protektivita byla prokázána ve studii PROGRESS (The Perindopril pROtection aGainst REcurrent Stroke Study), ve které byla léčba kombinací perindoprilu s indapamidem u pacientů po CMP lepší než monoterapie perindoprilem.8 Po CMP často dochází k poruchám kognitivních funkcí a rozvoji demence. Kombinační terapie také relativně více snížila zhoršení kognitivních funkcí u pacientů po CMP nebo TIA mozku; k poklesu demence došlo společně s poklesem rekurentních CMP.9
Ve studii HYVET (Hypertension in the Very Elderly Trial), tj. poslední placebem kontrolované studii u AH, byli zařazeni starší nemocní ve věku nad 80 let s kombinovanou nebo izolovanou systolickou AH. Lékem první volby bylo diuretikum indapamid SR (sustained release) nebo perindopril, případně kombinace obou k dosažení cílového krevního tlaku 150/80 mmHg. Tato studie prokázala, že léčba AH indapamidem SR samostatně nebo v kombinaci s perindoprilem vedla u pacientů ve věku 80 let a více k významnému snížení primárního cíle, tj. fatální i nefatální cévní mozkové příhody, ale i k redukci kardiovaskulární a celkové úmrtnosti.9
Závěr
Indapamid, a především indapamid s prodlouženým uvolňováním je vhodný k léčbě AH, neboť má prodloužené působení, je metabolicky neutrální k lipidovému a glukózovému metabolismu a má prokázané kardioprotektivní účinky i u pacientů s diabetem s AH i bez ní a u starých pacientů (80 let a více) se systolickou AH. Jelikož se doporučuje zahájit léčbu AH od začátku onemocnění dvojkombinací, nejvíce důkazů ze studií existuje o kombinaci indapamidu s inhibitory ACE. Tato kombinace je velmi dobře tolerována, redukuje rozvoj makro- i mikrovaskulárních komplikací a udržuje optimální hodnotu hladiny draslíku v krvi.
Zdroje
1. Williams B, Mancia G, Spiering W, et al. 2018 ESC/EHS Guidelines for the management of arterial hypertension. The Task Force for the management of arterial hypertension of the ESC and the ESH. J Hypertens 2018;36:1953–2041.
2. Bournier M, Bakris G, et al. Redefining diuretics use in hypertension: why select a thiazide-like diuretic? J Hypertens 2019;37:1574–1586.
3. Roush GC, Ernst ME, Kostis JB, et al. Head-to-head comparisons of hydrochlorothiazide with indapamide and chlorthalidone: antihypertensive and metabolic effects. Hypertension 2015;65:1041–1046.
4. Roush GC, Abdelfattah R, Song S, et al. Hydrochlorothizide and alternative diuretics versus renin-angiotensin system inhibitors for the regression of left ventricular hypertrophy: a head-to-head meta-analysis. J Hypertens 2018;36:1247–1255.
5. Raggi U, Palumbo P, Moro B, et al. Indapamide in the treatment of hypertension in non-insulin-dependent diabetes. Hypertension 1985;7:II157–60.
6. ADVANCE Collaborative Group. Effects of a fixed combination of perindopril and indapamide on macrovascular and microvascular outcomes in patiens with type 2 diabetes mellitus (the ADVANCE trial): a randomised controlled trial. Lancet 2007;370:829–840.
7. Zoungas S, Chalmers J, Neal B, et al. ADVANCE-ON Collaborative Group. Follow-up of blood pressure lowering and glucose control in type 2 diabetes. NEJM 2014;371:1392–1406.
8. PROGRESS Collaborative Group. Randomised trial of a perindopril-based blood-pressure-lowering regimen among 6,105 individuals with previous stroke or transient ischaemic attack. Lancet 2001; 358(9287):1033– 1041.
9. Tzourio C, Anderson C, Chapman N, et al. Effects of blood pressure lowering with perindopril and indapamide therapy on dementia and cognitive decline in patients with cerebrovascular disease. Arch Intern Med 2003;163:1069–1075.
10. Beckett NS, Peters R, Fletcher AE, et al. HYVET Study Group. Treatment of hypertension in patients 80 years of age or older. N Engl J Med 2008;358:1887–1898.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
2021 Číslo 5
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba hypertenze v perioperačním období
- Diagnostika a léčba hypertenze u mladých lidí
- Primární hyperaldosteronismus
- Kombinační léčba hypertenze a změny kalemie