Zjednodušení intenzifikované léčby biosimilárním inzulinem u starších pacientů
Autoři:
MUDr. Kyselová Pavlína, Ph.D.
Působiště autorů:
Diabetologická ambulance, DIEKO s. r. o., Plzeň
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 3, 2022, č. 1, s. 40-41
Kategorie:
Medicína v ČR: kazuistiky
Souhrn
Inzulin glargin je již léta uznáván jako „zlatý standard“ mezi bazálními inzuliny. Nedávno byl uveden na český trh již třetí inzulin glargin, biosimilar připravený technologií rekombinace DNA u bakterie Pichia pastoris pod názvem Semglee.
V následující kazuistice předkládám naše první zkušenosti s využitím Semglee – biosimilárního inzulinu glargin.
Kazuistika
Pacient, jenž k nám do ordinace pravidelně dochází již mnoho let, k nám jednoho dne přivedl k převzetí do péče svoji 84letou matku, kterou si po úmrtí otce přestěhoval k sobě, aby nežila sama v jiném městě.
Pacientka (ročník 1938, BMI 25,3) je již asi 30 let diabetička s diagnózou diabetes mellitus 2. typu, z toho je posledních 10 let na intenzifikované inzulinové léčbě. Dalšími komorbiditami jsou jen dobře kompenzovaná arteriální hypertenze léčená ramiprilem 5 mg/den a hypercholesterolemie léčená atorvastatinem 20 mg/den.
V popředí potíží pacientky bylo celkové zhoršení stavu po úmrtí manžela, ztráta samostatnosti, zhoršení zraku a celková únava životem projevující se zejména apatií a ztrátou chuti k jídlu.
Původní léčba nemocné byla Levemir 24 jednotek večer + Novorapid v dávkování 6–6–6 j. s. c.; metformin netoleruje pro gastrointestinální potíže. Vstupní glykovaný hemoglobin HbAlc u nemocné byl 74 mmol/mol. Glykemie (podle zápisu v deníčku) kolísaly mezi 4,1–14,9 mmol/l. Anamnesticky pacientka poslední měsíce léčbu nezvládala a inzulin opakovaně zapomínala aplikovat; vázl i pravidelný perorální příjem, což vedlo k opakovaným hypoglykemiím.
Zajištění domácí péče za současné epidemiologické situace je problematické, agentury u nás nepřibírají nové klienty, ale syn byl ochoten aplikaci inzulinu v mezích svých možností zajistit.
Ve snaze o zjednodušení péče o nemocnou a zajištění efektivní a bezpečné léčby s co nejnižším rizikem vzniku eventuální hypoglykemie jsem přistoupila k deintenzifikaci stávajícího režimu na režim bazál plus.
Inzulin detemir jsem zkusila nahradit právě novým inzulinem Semglee – biosimilárním glarginem 100 v dávce 20 jednotek s. c., jehož aplikaci jsem přesunula na ráno, kdy se dá využít i jeho drobný peak k pokrytí dopoledního stravování.
Syn ráno před odchodem do práce změří matce ranní glykemii nalačno, aplikuje bazální inzulin a dohlédne na snídani. Matka si pak během dne postupně ujídá z připraveného jídla podle chuti, ale stěžejní jídlo má potom až společně se synem kolem 16:30 hod. Podle jeho množství a složení syn aplikuje malou dávku prandiálního analoga 2. generace Fiasp, kterou může eventuálně aplikovat i až po jídle, podle skutečně snědeného množství.
Titrace Semglee byla stanovena takto: každé 3 dny přidat +2 j. až na cílovou hodnotu glukózy v plazmě žilní krve nalačno (FPG, fasting plasma glucose) 6–8 mmol/l s ponecháním drobného „polštáře“ pro případ, že by matka během dopoledne moc nepojedla.
Zavedený režim takto oběma vyhovuje, postupně bylo vytitrováno Semglee na 24 j. s. c. ráno + odpoledne bývá podle potřeby aplikováno 4–6 j. Fiaspu.
Po 3 měsících došlo ke zlepšení kompenzace diabetu na 62 mmol/mol bez výskytu hypoglykemií.
Nyní, po dalších 3 měsících, je HbAlc 60 mmol/mol, podle deníčku se hodnoty FPG pohybují mezi 5,9–6,7 mmol/l a glykemie během dne v rozmezí 6,8 až 12,1 mmol/l. Pacientka je symptomaticky bez hypoglykemií.
Pacientka i syn jsou spokojeni a nastavený režim dobře zvládají.
Závěr
Ze svého pohledu jsem s uvedenou kompenzací vzhledem k věku nemocné spokojená.
Důležitá je v tomto případě bezpečnost a jednoduchost režimu, které umožňují pohodlné zvládání nemoci bez stresů a s jen malým rizikem hypoglykemií.
Za sebe mohu konstatovat, že inzulin Semglee splnil, co se od něj očekávalo, a bez obav lze využívat tam, kde potřebujeme glargin 100.
Jako bonus lze označit uživatelsky příjemné pero, dobře rozeznatelné od jiných díky své modré barvě, s dobře přehledným číselníkem a jemným stiskem při aplikaci.
Co jsou biosimilars?
Biosimilární léky (biosimilars) jsou biotechnologická léčiva, která jsou podobná původním originálním biologickým přípravkům. Většinou jsou připravována za pomoci živých mikroorganismů nebo jejich produktů a jejich strukturu nelze přesně definovat. Jsou to obvykle peptidy nebo polypeptidy, které mohou mít různou prostorovou strukturu. Nejedná se tedy o přesné chemické kopie, jako je tomu u generických léčiv. Na rozdíl od generických léčiv se tak pro posouzení účinnosti a bezpečnosti biosimilars provádí testování bioekvivalence v rámci doložení výsledků klinických studií porovnávajících nový biosimilar s originálním přípravkem.1–7
Zdroje
1. Šmahelová A. Semglee – biosimilární inzulin glargin. Přednáška. Sympozium Viatris. 57. diabetologické dny, 14.–17. dubna 2021, online. (online: www.diadny.cz) [cit. 19. 4. 2021].
2. Semglee 100 jednotek/ml injekční roztok v předplněném peru. Souhrn údajů o přípravku. (online: www.ema.europa.eu) [cit. 19. 4. 2021].
3. Vetchý D, Vetchá M. Biosimilars – podobné biologické léčivé přípravky. Remedia 2010;20(1):74–77.
4. Heise T, Donelly C, Barve A, Aubonnet P. Pharmacokinetic and pharmacodynamic bioequivalence of proposed biosimilar MYL-1501D with US and European insulin glargine formulations in patients with type 1 diabetes mellitus. Diabetes Metab Obes 2020;22(4):521–529.
5. Blevins TC, Barve A, Sun B, Ankersen M. Efficacy and safety of MYL-1501D vs insulin glargine in patients with type 1 diabetes after 52 weeks: Results of the INSTRIDE 1 phase III study. Diabetes Obes Metab 2018;20(8):1944–1950.
6. Non-inferiority study to compare the efficacy and safety of mylan’s insulin glargine with lantus in type 1 diabetes mellitus patients (INSTRIDE 1). NCT02227862. ClinicalTrials.gov (online: https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02227862?term=INSTRIDE&draw=2&rank=2) [cit. 19. 4. 2021].
7. Non-inferiority study to compare the efficacy and safety of mylan’s insulin glargine with lantus in type 2 diabetes mellitus patients (INSTRIDE 2). NCT02227875. (online: https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02227875?term=INSTRIDE&draw=2&rank=1) [cit. 19. 4. 2021].
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
2022 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- INTERAKTIVNÍ KAZUISTIKA 3: Management léčby prosté obezity bez metabolických komorbidit u mladé lékařky
Nejčtenější v tomto čísle
- Lékový profil: Ryaltris
- Interpretace nejčastějších močových nálezů
- Používání přípravku Saxenda je u pacientů s tyreopatií bezpečné
- Léčba obezity liraglutidem – praktické zkušenosti