Komentář k článku Diagnóza prediabetu: prospěšná, nebo problematická?
Autoři:
prof. MUDr. Svačina Štěpán, DrSc.
Působiště autorů:
3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 3, 2022, č. 1, s. 22-23
Kategorie:
komentář
Souhrn
Zajímavý článek amerických autorů o prediabetu vychází v době, kdy Společnost všeobecného lékařství vydává aktualizovaný doporučený postup Prediabetes.1 Článek a doporučený postup se v pohledu na diagnózu mírně liší.
Američtí autoři se snaží nestrašit a nestresovat pacienta relativně novou diagnózou a zdůrazňují, že prediabetes nepřináší velké riziko přechodu do diabetu 2. typu a kardiovaskulární riziko přináší jen malé, vázané zejména na komorbidity a metabolický syndrom – tedy mizící při korekci na přítomné komorbidity. Uvedená kazuistika se týká pacienta vyššího věku a skutečně platí, že riziko přechodu do diabetu 2. typu je v této věkové kategorii malé. Zcela jistě je nesmysl frekventní monitorování glykemií u predia-betika.
Rovněž časné podání metforminu je chybné. I v našich doporučených postupech uvádíme stejná fakta: „U všech pacientů s prediabetem do 60 let věku a s obezitou je podání metforminu silně doporučeno. U pacientů s prediabetem nad 70 let postupujeme individuálně a rizika podávání metforminu zvažujeme vůči případnému prospěchu plynoucímu z oddálení rozvoje diabetu nebo jeho prevence. Starší pacienti z léčby prediabetu zpravidla pomocí metforminu profitují méně.“
Existuje několik dalších léků, u nichž je prokázáno ve studiích, že podání prediabetikům snižuje riziko diabetu 2. typu (akarbóza, orlistat, glitazony, liraglutid). Jejich podání však u prediabetiků není uváděno v žádném SPC ani doporučeném postupu. Některé můžeme výhodně využít v léčbě obezity prediabetiků (liraglutid, orlistat) a redukce rizika diabetu je jejich dalším efektem.
Podcenění rizik
Zde uvedený překladový článek amerických autorů rozhodně podceňuje kardiovaskulární riziko prediabetu a toto riziko nelze svádět na komorbidity. Existují práce o tzv. premetabolickém syndromu zahrnujícím prediabetes, prehypertenzi, mírnou dyslipidemii a nadváhu. Z těchto čtyř nemocí přináší nejvyšší kardiovaskulární riziko právě prediabetes (podrobně v 2 a 3). Připomeňme starší řadou studií doložené tvrzení, že každý nově zjištěný diabetik 2. typu má latentní aterosklerózu a jeho kardiovaskulární riziko je stejné jako kardiovaskulární riziko nediabetika po infarktu myokardu. Pokud vezmeme v úvahu, že každý nově zjištěný diabetik 2. typu musel prožít značnou část života jako prediabetik, pak i to dokládá kardiovaskulární riziko prediabetika. Další studie ukazují, že i onkologické riziko prediabetika je mírně zvýšené (podrobně v 2 a 4).
Shrnutí pro praxi
Celkem lze tedy shrnout, že je skutečně nesmysl monitorovat glykemie u prediabetu více než jednou za půl roku a že jiný přístup by měl být věnován starším pacientům s prediabetem, kde jsou rizika malá. O to větší pozornost by měla být věnována pacientům s prediabetem mladším 70, a zejména 60 let. Lze doložit, že u prediabetiků je typicky nedostatečná fyzická aktivita a jsou přítomny velké chyby v dietě – mnoho výrobků z masa a málo ovoce a zeleniny.[5]
Nutná je tedy vždy dietní edukace, kterou zde komentovaný článek málo zdůrazňuje. Pacienti obvykle spojují vznik prediabetu se zvýšeným příjmem cukrů, což nebylo nikdy epidemiologicky prokázáno, spíše se jedná o efekt nadměrného energetického příjmu při nízkém energetickém výdeji.
Dietní postupy
Dietní postupy (podrobně v 1) snižující výskyt prediabetu a přechod do diabetu 2. typu jsou:
* Omezení příjmu energie – zabránění vzniku nadváhy a obezity, resp. redukce hmotnosti alespoň o 5 % při zjištění u pacientů s nadváhou nebo obezitou a následně trvalé udržení snížené hmotnosti.
* Snížení příjmu zejména druhotně zpracovaného masa (uzeniny, paštiky, mleté maso, fastfood apod.).
* Snížení příjmu živočišného tuku (vepřové maso, sádlo, máslo, tučné sýry) a přepalovaného tuku (smažené potraviny).
* Zvýšení příjmu polynenasycených mastných kyselin (rostlinné oleje a ryby).
* Zvýšený příjem kávy a ořechů (každý šálek kávy v denním průměru snižuje riziko – optimální jsou 3–4 šálky kávy denně).
* Zvýšený příjem listové zeleniny (měla by být zastoupena nejméně v jednom jídle denně).
* Zvýšený příjem potravin s nižším glykemickým indexem a preference potravin s obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, rýže apod.).
Dále platí, že významně nižší přechod do diabetu 2. typu je i při léčbě hypertenze pomocí inhibitorů ACE (pokles o třetinu nových případů diabetu) a blokátorů AT1 (pokles o čtvrtinu případů). To je velmi důležité, protože hypertenze předchází obvykle vznik diabetu 2. typu o 5–10 let a právě hypertonici mají často i diagnózu prediabetu (podrobně v 4).
Zdroje
1. Karen I, Svačina Š. Prediabetes: Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Praha: Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2022.
2. Svačina Š. Obezitologie a teorie metabolického syndromu. Praha: Triton, 2013.
3. Svačina Š. Prevence diabetu a jeho komplikací. Praha: Triton, 2008.
4. Fait T, Vrablík M, Češka R. Preventivní medicína. Praha: Triton, 2022.
5. Abshirini M, et al. Higher intake of phytochemical-rich foods is inversely related to prediabetes: a case-control study. Nutrition 2018;46:20–22.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
2022 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Lékový profil: Ryaltris
- Interpretace nejčastějších močových nálezů
- Používání přípravku Saxenda je u pacientů s tyreopatií bezpečné
- Léčba obezity liraglutidem – praktické zkušenosti