9 – Udržovací léčba CD – ostatní
Autoři:
MUDr. Miroslava Adamcová 1; MUDr. Milan Bajer, Ph.D. 2; MUDr. Kateřina Bajerová, Ph.D. 2; Doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D. 1; MUDr. Petr Dědek, Ph.D. 3; MUDr. Ondřej Hradský, Ph.D. 1; MUDr. Eva Karásková 4; MUDr. Lucie Kavalcová 5; MUDr. Katarína Mitrová 1; MUDr. Silvie Netvalová 6; Prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc. 1; Doc. MUDr. Oldřich Pozler, CSc. 3; MUDr. Jan Schwarz 7; MUDr. Peter Szitányi, Ph.D. 8; Prof. MUDr. Richard Škába, CSc. 5; MUDr. Astrid Šuláková 9
Působiště autorů:
Pediatrická klinika UK 2. LF a FN Motol, Praha
1; Pediatrická klinika, FN Brno
2; Dětská klinika, FN a LF UK, Hradec Králové
3; Dětská klinika LP UP a FN Olomouc
4; Klinika dětské chirurgie UK 2. LF a FN Motol, Praha
5; Pediatrická klinika TNsP, Praha
6; Dětská klinika FN a LF UK, Plzeň
7; Klinika dětského a dorostového lékařství UK 1. LF a VFN, Praha
8; Klinika dětského lékařství OU LF a FN Ostrava
9
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2012; 67 (Suppl 2): 21-22.
Vedoucí redaktor textu: doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.
1. Orální KS nemají místo v udržovací terapii dětských pacientů s CD. V případě steroid-dependence (rekurence symptomů při snižování dávek KS nebo do 3 měsíců po vysazení) by měla být zahájena jiná účinná terapie.
2. Aminosalicyláty nehrají významnou roli v udržení remise u dětských pacientů s CD.
3. Doplňková EV může snížit riziko relapsu nemoci a může vést ke zlepšení růstu a nutričního stavu.
4. Efekt dlouhodobé terapie ATB při udržení remise u CD je kontroverzní. Metronidazol stejně jako kombinaci metronidazolu s ciprofloxacinem lze použít v terapii perianální a fistulující formy CD.
5. V současné době není dostatek dat dokladujících účinnost probiotik, omega-3 mastných kyselin (rybího oleje) a červů (Trichuris suis) v udržení remise u dětských pacientů s CD.
Kortikosteroidy
Orální KS nemají místo v udržovací terapii dětských pacientů s CD. Terapie perorálními KS by neměla trvat déle než 10 týdnů. Steroid-dependence (rekurence symptomů při snižování dávek KS nebo do 3 měsíců po vysazení) je popisována u 31 % dětských pacientů s CD po jednom roce od stanovení diagnózy. U dětí by neměla být tolerována a měla by být důvodem k vynaložení veškerého úsilí k nalezení jiné účinné léčby. Topické KS lze použít u kolické formy CD, jejich účinek je však nižší a nelze je standardně doporučit k dlouhodobé léčbě u pacientů s CD.
Aminosalicyláty
Přestože jsou aminosalicyláty v klinické praxi často využívány, hrají jenom malou roli v udržení remise u dětských pacientů s CD. Limitovaný efekt byl prokázán při použití vysokých dávek mesalazinu (50–100 mg/kg/den) u mírné ileokolické a kolické formy CD. Klinické studie u dospělých pacientů prokázaly, že při udržení remise u CD nejsou efektivnější než placebo. V případě distální kolitidy lze využít jejich topické formy jako doplňkovou terapii v kombinaci s jinou udržovací léčbou.
Doplňková enterální výživa
Malnutrice je jedním ze základních znaků CD u dětí. Je významným rizikovým faktorem oportunních infekcí. I z toho pohledu má doplňková EV význam v udržovací terapii aktivní CD u dětí. Vede totiž ke zlepšení růstu a nutričního stavu a může snížit riziko relapsu nemoci.
Antibiotika
Použití ATB v dlouhodobé terapii CD je kontroverzní. Několik menších studií prokázalo účinnost ATB v terapii CD. Jejich limitovaný efekt byl prokázán u mírné formy CD a byl srovnatelný s terapií aminosalicyláty. U perianální a fistulující formy CD lze použít terapii metronidazolem, ev. v kombinaci metronidazolu s ciprofloxacinem. Při dlouhodobé terapii metronidazolem (více než 12 týdnů) je třeba myslet na riziko vzniku periferní neuropatie.
Ostatní
V současné době není dostatek údajů dokládajících účinnost probiotik, omega-3 mastných kyselin a červů (Trichuris suis apod.) v udržení remise u dětských pacientů s CD. Použití dalších terapeutických modalit (cyklosporin, takrolimus, mykofenolát, thalidomid, sargramostim, natalizumab, certolizumab pegol, vedolizumab, aferéza granulocytů a autologní transplantace krvetvorných buněk) lze zvážit u pacientů nereagujících na žádnou jinou terapii. Vzhledem k potenciálním rizikům těchto terapeutických modalit by jejich použití mělo být vyhrazeno pro případy, kdy selhala veškerá konvenční léčba a pacient není vhodným kandidátem chirurgické léčby (viz refrakterní CD).
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2012 Číslo Suppl 2
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- 1 – Doporučený postup PRO diagnostiKU IBD
- 17 – Fulminantní kolitida (acute severe colitis, ASC) a toxické megakolon (TM)
- 22 – Pouchitida
- 6 – Udržovací léčba CD – azathioprin (AZA)/6-merkaptopurin (6-MP)