VÝSLEDKY VYHLEDÁVÁNÍ: (10000 výsledků)
Novinky Fixní kombinace aklidinium/formoterol 400/12 µg prokázala přínos u všech podskupin pacientů s CHOPN
Sdružená analýza výsledků 2 studií porovnávala účinnost udržovací bronchodilatační léčby CHOPN při podávání kombinace aklidinium/formoterol 400/12 µg s jednotlivými léčivy v monoterapii a s placebem u vybraných podskupin pacientů.
Novinky Kardiovaskulární bezpečnost baricitinibu v léčbě revmatoidní artritidy
Ve srovnání s běžnou populací mají pacienti se středně těžkou až těžkou aktivní revmatoidní artritidou téměř o 70 % vyšší riziko kardiovaskulárních příhod v důsledku arteriální ischemické příčiny a o 60–140 % vyšší riziko venózních tromboembolických příhod. Cílem této analýzy bylo zhodnocení kardiovaskulární bezpečnosti baricitinibu na základě výsledků 9 klinických studií.
Novinky Škodí přemosťující antikoagulační léčba pacientům?
Jak indikace pro přechodné vysazení perorálních antikoagulancií, tak rutinní zvyk lékařů nahrazovat je nízkomolekulárním heparinem by možná zasloužily přehodnocení. Následující článek autorů z Utažské univerzity publikovaný v Journal of the American College of Cardiology přehledně shrnuje klíčová hlediska této problematiky.
Novinky Optimální efekt antikoagulancií v sekundární prevenci mozkových příhod z hlediska výběru a načasování léčby
Prezentovaná observační studie se zaměřila na možnosti předcházení rekurence ischemické příhody a těžkého krvácení u pacientů s akutní kardioembolickou CMP a fibrilací síní a studovala také vhodné načasování antikoagulační léčby, která již dříve prokázala svou účinnost v sekundární prevenci mozkových příhod.
Novinky HEMLIBRA exCHANGE meeting v Praze se stal jedinečnou možností pro otevřenou diskusi
HEMLIBRA exCHANGE meeting, jenž se konal na začátku února v Praze v návaznosti na konferenci Evropské asociace pro hemofilii a přidružené choroby (EAHAD), nabídl více než 200 účastníkům z téměř celého světa možnost diskuse a výměny zkušeností při používání přípravku Hemlibra (emicizumab) v klinické praxi.
Novinky Dánská populační studie neprokázala teratogenní efekt teriflunomidu
Teriflunomid je pro svůj mechanismus účinku a výsledky testů na zvířatech považován za potenciálně teratogenní. Dánská populační studie však zvýšený výskyt kongenitálních malformací nebo letality plodů neprokázala.
Novinky Speciální tréninkový program vede k redukci únavy u pacientů s roztroušenou sklerózou
Dosavadní pokusy o farmakologické ovlivnění únavy u pacientů s roztroušenou sklerózou nebyly příliš úspěšné. Je však prokázáno, že pravidelné cvičení může vést k jejímu zlepšení, což prokázala i nedávná studie zaměřující se na ovlivnění únavy pravidelnou chůzí na běhacím pásu (treadmillu).
Novinky Přímé porovnání perorálních antikoagulancií u pacientů s nevalvulární fibrilací síní
Nová perorální antikoagulancia (NOACs) prokázala přínos u nevalvulární fibrilace síní v porovnání s warfarinem v řadě randomizovaných studií. Dosud však nebylo publikováno takové přímé porovnání účinnosti a bezpečnosti jednotlivých NOACs. Právě publikovaná retrospektivní analýza přináší přímé porovnání apixabanu, dabigatranu a rivaroxabanu vycházející z údajů americké databáze Medicare.
Novinky Laktobacily v mateřském mléce vykazují probiotické účinky
V souvislosti s rozvojem využití probiotik v léčbě kojenecké koliky jsou zkoumány laktobacily izolované z mateřského mléka. Autoři prezentované studie našli v mateřském mléce převážně kmeny L. reuteri schopné odolat kyselému žaludečnímu pH a působení žlučových solí, jež vykázaly antagonistické účinky proti 10 patogenům. Zkoumali také přítomnost genů pro bakteriociny.
Novinky Emicizumab v různých dávkovacích režimech u dětí s hemofilií A a inhibitorem FVIII − předběžná analýza dat ze studie HAVEN 2
Emicizumab je schválený pro rutinní profylaxi krvácivých epizod u osob s hemofilií A a inhibitorem faktoru VIII bez ohledu na věk. Studie HAVEN 2 probíhá u dětských pacientů ve věku < 12 let. Předchozí průběžné hodnocení z května 2017 ukázalo, že podávání emicizumabu 1× týdně vedlo ke klinicky významné kontrole krvácení a léčba byla dobře snášená. Na setkání Americké hematologické společnosti (ASH) v San Diegu v prosinci 2018 byla prezentována data z analýzy srovnávající podávání emicizumabu 1× za 14 dnů a 1× za 4 týdny, přičemž kumulativní dávka zůstává stejná.
Novinky Vliv duální bronchodilatační léčby kombinací tiotropium/olodaterol na dušnost spojenou s fyzickou námahou
Cílem studie nedávno publikované v European Respiratory Journal bylo objasnit vliv kombinační bronchodilatační léčby dlouhodobě působícím anticholinergikem (LAMA) tiotropiem a olodaterolem, látkou ze skupiny beta2-agonistů s dlouhodobým účinkem (LABA), na výskyt dušnosti spojené s fyzickou námahou.
Novinky Česko se zapojí do Světového týdne na podporu pacientů s poruchami imunity
Více než 6 miliónů lidí na celém světě trpí podle odhadů některou z poruch imunitního systému. Primárních imunodeficiencí (PID), jak se tyto poruchy souhrnně označují, existuje více než 380 typů. Zvýšit povědomí veřejnosti o nich má za cíl Světový týden primárních imunodeficiencí, který připadá na tento týden 22.–29. dubna 2019.
Novinky Inhibitor IL-17A v léčbě psoriatické artritidy u pacientů s nedostatečnou odpovědí na inhibitor TNF nebo s jejich intolerancí
Prezentovaná práce analyzovala data z prvních 24 týdnů klinického hodnocení SPIRIT-P2, jež zkoumalo účinnost inhibitoru interleukinu 17A (IL-17A) ixekizumabu v terapii aktivní psoriatické artritidy u pacientů s nedostatečnou odpovědí na léčbu inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru (TNF) nebo s intolerancí vůči nim.
Novinky Efekt časného zahájení léčby baricitinibem na zlepšení klinických projevů revmatoidní artritidy
Cílem subanalýzy prezentované na výročním setkání American College of Rheumatology / Association of Rheumatology Health Professionals (ACR/ARHP) v říjnu 2018 bylo na základě výsledků studie RA-BEAM zhodnotit, zda bylo zlepšení klinických projevů revmatoidní artritidy (RA) výraznější u pacientů dostávajících baricitinib časně ve srovnání s těmi, u kterých byla léčba baricitinibem zahájena později.
Novinky Bezpečnostní profil biologické léčby revmatoidní artritidy
Prezentovaná práce detailně analyzuje bezpečnostní profil baricitinibu u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou a střední dobou léčby 2 roky. Jejím cílem bylo upřesnit jej analýzou dat z dostupných klinických studií.
Novinky Alergická rýma v ordinaci praktického lékaře
Přestože úvodní vyšetření pacienta a plán terapie alergické rýmy stanovuje alergolog (někdy v úzké spolupráci s otorinolaryngologem), rutinní péče o alergika s tímto stále častějším onemocněním je většinou na bedrech praktického lékaře.
Novinky GINA 2006 – co nového v léčbě a diagnostice astmatu?
GINA – globální iniciativa pro astma – byla zahájena v roce 1995 jako
společný projekt WHO a amerického Národního institutu pro onemocnění
srdce, plic a krvetvorby (NHLBI). Cílem projektu je vydávat doporučení
pro léčbu a diagnostiku astmatu, podložená důkazy.
Novinky Účinnost desloratadinu při léčbě alergické rýmy: metaanalýza randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií
Autoři zkoumali údaje z databází MEDLINE, RMBASE, LILACS a CINAHL od ledna
1966 do května 2006. Celkově analyzovali 57 studií, z nichž 13
randomizovaných, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studií
bylo nakonec podrobeno metaanalýze.
Novinky Ochranný vliv venkovského života na rozvoj atopie v Mongolsku
Autoři zkoumali vliv venkovského prostředí v Mongolsku a vliv
přestěhování z venkova do města na rozvoj atopie. Nejprve byly
zhodnoceny údaje o 9453 osobách ve věku 10–60 let, ze kterých bylo 869
vybráno do studie. U nich byl zkoumán výskyt astmatu, alergické rýmy a
zánětu spojivek a celkové alergické senzibilizace.
Novinky Ovlivnění výkonnosti pacientů se sezonní alergickou rýmou podáváním desloratadinu
Alergická rýma patří k
nejčastějším chronickým onemocněním dýchacích cest a její dopad na
pracovní výkonnost je tak celkem významný. Snižuje výkonnost a zhoršuje
kvalitu života. Také řada léků používaných k její léčbě tlumí pozornost
a způsobuje ospalost.
Novinky Alergie u psů a její možné projevy
Díky civilizaci a jejím výdobytkům je okolní prostředí neustále
zásobováno dalšími a dalšími látkami, které dráždí a oslabují imunitní
systém. Bohužel se tyto dopady netýkají pouze lidí, ale i ostatních
živočichů. To, že alergií přibývá nejvíce u zvířat, která jsou v téměř
neustálém kontaktu s lidmi.
Novinky Výskyt kontaktní přecitlivělosti u dětí s atopickým ekzémem
Po mnoho let se tradovalo, že atopický ekzém je alergickou reakcí prvního typu. To je reakce zprostředkovaná takzvanými alergickými protilátkami typu IgE. Nazýváme ji také časný typ přecitlivělosti, protože reakce organismu nastává do několika minut
po setkání s vyvolávající látkou (alergenem).
Novinky Dlouhodobá účinnost tofacitinibu v léčbě revmatoidní artritidy z hlediska radiografické progrese i sebehodnocení pacientů
Post-hoc analýza dvou klinických hodnocení perorálního inhibitoru Janusových kináz tofacitinibu u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) ukázala souvislost mezi dosažením nízké aktivity onemocnění, dlouhodobou strukturální progresí a fyzickými funkcemi dle sebehodnocení pacientů.
Záznamy z kongresů Pražský glaukomový den
Záznam přednášky MUDr. Petra Mlčáka: VIZIBIM - bimatoprost bez konzervačních látek.
Novinky Studie XANTUS: rivaroxaban pod drobnohledem kliniků
Rivaroxaban předepisovaný pacientům s nevalvulární fibrilací síní obstál v rozsáhlé mezinárodní studii, která sledovala jeho bezpečnost a účinnost v každodenní praxi.