VÝSLEDKY VYHLEDÁVÁNÍ: (10000 výsledků)
Novinky Inhibitor IL-17A v léčbě psoriatické artritidy u pacientů s nedostatečnou odpovědí na inhibitor TNF nebo s jejich intolerancí
Prezentovaná práce analyzovala data z prvních 24 týdnů klinického hodnocení SPIRIT-P2, jež zkoumalo účinnost inhibitoru interleukinu 17A (IL-17A) ixekizumabu v terapii aktivní psoriatické artritidy u pacientů s nedostatečnou odpovědí na léčbu inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru (TNF) nebo s intolerancí vůči nim.
Novinky Efekt časného zahájení léčby baricitinibem na zlepšení klinických projevů revmatoidní artritidy
Cílem subanalýzy prezentované na výročním setkání American College of Rheumatology / Association of Rheumatology Health Professionals (ACR/ARHP) v říjnu 2018 bylo na základě výsledků studie RA-BEAM zhodnotit, zda bylo zlepšení klinických projevů revmatoidní artritidy (RA) výraznější u pacientů dostávajících baricitinib časně ve srovnání s těmi, u kterých byla léčba baricitinibem zahájena později.
Novinky Bezpečnostní profil biologické léčby revmatoidní artritidy
Prezentovaná práce detailně analyzuje bezpečnostní profil baricitinibu u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou a střední dobou léčby 2 roky. Jejím cílem bylo upřesnit jej analýzou dat z dostupných klinických studií.
Záznamy z kongresů Pražský glaukomový den
Záznam přednášky MUDr. Petra Mlčáka: VIZIBIM - bimatoprost bez konzervačních látek.
Novinky Studie XANTUS: rivaroxaban pod drobnohledem kliniků
Rivaroxaban předepisovaný pacientům s nevalvulární fibrilací síní obstál v rozsáhlé mezinárodní studii, která sledovala jeho bezpečnost a účinnost v každodenní praxi.
Novinky Dlouhodobá bezpečnost krizotinibu u předléčených pacientů s pokročilým NSCLC
Na kongresu Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO) konaném v říjnu 2018 v Mnichově byla prezentována data o bezpečnosti krizotinibu, perorálního inhibitoru tyrosinkináz, u pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC) pozitivním na mutaci kinázy anaplastického lymfomu (ALK), kteří se léčili nejméně 1 rok v rámci klinické studie PROFILE 1005.
Novinky Inhibice ALK prodlužuje život pacientům s NSCLC – konečné výsledky studie PROFILE 1014
Studie PROFILE 1014 prokázala superioritu krizotinibu, inhibitoru kinázy anaplastického lymfomu (ALK), nad léčbou cytostatiky u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC). Vliv léčby na celkové přežití pacientů byl vyhodnocen po 5 letech sledování a výsledky byly v květnu 2018 zveřejněny v Journal of Clinical Oncology.
Novinky Může telmisartan pomoci v léčbě mikroalbuminurie u diabetiků?
Prezentovaná prospektivní studie analyzuje vztah mezi mírou mikroalbuminurie a užívání telmisartanu u pacientů s diabetem 2. typu podstupujících CABG. Výsledky naznačují pozitivní vliv telmisartanu na snížení hladiny mikroalbuminurie.
Novinky Poškození epidermální bariéry hraje významnou roli v patogenezi atopické dermatitidy
Dlouhodobé užívání topických kortikosteroidů v léčbě atopické dermatitidy může vést k poškození epidermální bariéry, a umožnit tak penetraci dráždivých látek a alergenů. Epitel slouží jako první obranná linie mezi lidským tělem a okolním prostředím.
Novinky Když teriflunomid a interferon spojí své síly
Progresivní multifokální leukoencefalopatie je noční můrou všech lékařů indikujících v terapii roztroušené sklerózy chorobu modifikující léčiva. Jak si s touto situací poradili švýcarští kolegové, osvětlí následující kazuistika.
Novinky Deficit alfa-1-antitrypsinu a riziko COVID-19
Inhibitor serinových proteáz alfa-1-antitrypsin (AAT) chrání plicní tkáň před poškozením a mohl by mít protektivní účinek i při infekci SARS-CoV-2. Osoby s deficitem AAT (AATD) by tak mohly mít zvýšené riziko těžkého průběhu onemocnění COVID-19.
Novinky Praktický dvoubodový farmakokinetický protokol u hemofilie A
Recentně publikovaná práce potvrdila praktičnost zkráceného a jednoduchého farmakokinetického protokolu u pacientů s hemofilií A.
Novinky I u závažných případů HAE je zásadní individualizace léčby – kazuistika
V rámci kazuistického semináře z cyklu HAExpert, který proběhl 1. 12. 2021 a zaměřil se konkrétně na léčbu hereditárního angioedému (HAE) u specifických pacientů, prezentoval MUDr. Roman Hakl z Ústavu klinické imunologie a alergologie LF MU a FN u sv. Anny v Brně případ nyní 34leté ženy s HAE a obezitou (BMI 37 kg/m2), která má navíc pozitivní rodinnou anamnézu – onemocnění bylo diagnostikováno též u její matky, sestry a syna.
Novinky Jak a čím prospívá odborníkům i pacientům Český národní hemofilický program
Český národní hemofilický program (ČNHP) je již mnoho let mezioborovou iniciativou koordinující odbornou péči o dětské i dospělé pacienty s hemofilií a dalšími vrozenými krvácivými stavy v Česku. Vznikl na platformě spolupráce odborníků hematologických center, jež se touto problematikou zabývají a řídí se Deklarací ČNHP, která je zveřejněna na webových stránkách sdružení (viz www.cnhp.cz).
Novinky Má léčba srdečního selhání glifloziny větší přínos u diabetiků?
Inhibitory zpětného vstřebávání glukózy v proximálnímu tubulu jsou na tuzemském trhu zastoupené několika molekulami včetně empagliflozinu. Studie EMPEROR-Reduced sledovala vliv podávání právě empagliflozinu u osob se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) a výsledky porovnávala u pacientů s diabetem a bez tohoto onemocnění.
Novinky Jak velká část pacientů se srdečním selháním neužívá dostatečnou dávku betablokátoru, přestože by mohla?
Loni publikovaná britská práce zjišťovala, jak velký podíl pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) neužívá dostatečnou dávku betablokátoru (BB), přestože u nich nejsou žádné kontraindikace jejího podávání. Autoři analyzovali mortalitu těchto pacientů v průběhu 7,6 roku a hledali faktory spojené s preskripcí suboptimální dávky BB.
Záznamy z kongresů Venetoklax v léčbě leukémie v roce 2022: Co je nového?
„Jak změnit život pacientů s CLL a AML?“ Tato otázka byla použita jako název sympozia, které tvořilo součást odborného programu Pražských hematologických dnů 2022, jež se konaly v prezenční formě v hotelu Clarion v pražských Vysočanech. Odpovědět na ni se ve svých sděleních snažili prof. MUDr. Lukáš Smolej, Ph.D., a prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D., oba ze IV. interní hematologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové.
Novinky Ovlivňuje výběr terapie primární hypertenze u pacientů s COVID-19 závažnost onemocnění?
Vliv dvou běžně používaných antihypertenziv byl hodnocen v randomizované klinické studii u pacientů s primární hypertenzí a onemocněním COVID-19.
Novinky Je výhodné kombinovat etanercept a methotrexát v terapii psoriatické artritidy?
Níže prezentovaná studie kanadských, amerických a britských autorů se zaměřila na porovnání účinnosti monoterapie methotrexátem, etanerceptem a jejich kombinace u pacientů s psoriatickou artritidou.
Novinky Profylaxe rurioktokog alfa pegolem u těžké hemofilie A
Rurioktokog alfa pegol představuje moderní modalitu léčby hemofilie ze skupiny faktorů s prodlouženým poločasem. Autoři loni publikovaného systematického přehledu a metaanalýzy hodnotili jeho účinnost a bezpečnost u pacientů již dříve léčených s hemofilií A.
Novinky Vliv profylaxe na snížení rizika neurologických obtíží souvisejících s krvácením u hemofiliků A
Krvácení může u hemofiliků způsobovat také komplikace v nervové soustavě. Autoři níže prezentované práce se zamýšlejí nad významem profylaktického podávání koncentrátů koagulačního faktoru VIII právě s ohledem na neurologické komplikace související s krvácením.
Novinky Teriflunomid pod drobnohledem ve studiích i v praxi
Ne vždy se závěry z klinických studií plně potvrdí v reálné klinické praxi. Platí to i u teriflunomidu? Je jeho účinnost a bezpečnost konzistentní napříč věkovými kategoriemi i jednotlivými studiemi?
Novinky Redukce mortality u pacientů po abdominálním výkonu v kritickém stavu díky časné doplňkové parenterální výživě
Zajištění adekvátní výživy představuje důležitou součást terapie u kriticky nemocných pacientů k dosažení lepších klinických výsledků jak z hlediska přežití, tak i rychlosti zotavení. Preferovanou možností je enterální výživa (EV), kterou však u pacientů po akutním abdominálním výkonu nelze z mnoha důvodů zajistit. Výsledky studií hodnotících účinnost parenterální výživy (PV) u této specifické skupiny pacientů jsou však nekonzistentní. Cílem studie nedávno publikované v časopisu Clinical Nutrition proto bylo zhodnocení efektu časné doplňkové parenterální výživy u pacientů v kritickém stavu po akutním abdominálním výkonu.
Záznamy z kongresů Jaké klinické projevy může mít v Česku deficit alfa-1-antitrypsinu?
V průběhu Hradeckých pneumologických dnů 2022 zazněla mimo jiné přednáška věnovaná deficitu alfa-1-antitrypsinu (AAT). Zařazena byla do bloku prezentací o nemocech s bronchiální obstrukcí, neboť dominantním projevem této vzácné choroby je plicní emfyzém. Přednášející MUDr. Eva Voláková z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc se věnovala jejím klinickým manifestacím.
Novinky Bezpečnost a účinnost autoaplikace bimekizumabu u pacientů s psoriázou
Adherence pacientů léčených biologickou terapií k pravidelné aplikaci léčiva je pro jeho účinnost klíčová. Níže prezentované studie hodnotily autoaplikaci humanizované monoklonální protilátky proti IL-17A a IL-17F bimekizumabu u pacientů s ložiskovou psoriázou pomocí předplněné injekční stříkačky nebo autoinjektoru.