Praxis der Psychoonkologie (Psychoedukation, Beratung und Therapie)
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2008; 147: 189
Kategorie:
Knihy
Angenendt, G., Schütze-Kreilkamp, U., Tschuschke, V.:
Praxis der Psychoonkologie (Psychoedukation, Beratung und Therapie)
Stuttgart, Hippokrates Verlag, 2007, s. 206, cena 39,95 euro. ISBN 978-3-8304-5316-1.
Publikace německých autorek – psycholožky Gabriely Angenendtové, lékařky Ursuly Schütze-Kreilkampové a profesora psychologie Volkera Tschuschka – volně navazuje na Tschuschkovu knihu Psychoonkologie, jež byla přeložena i do českého jazyka a vyšla v roce 2004 zásluhou nakladatelství Portál. Naše odborná veřejnost tak má díky oběma publikacím možnost se blíže seznámit s oblastí průniku psychologie, psychoterapie a onkologie, o jejímž významu pro praxi jistě netřeba přesvědčovat. První knížka (Psychoonkologie) vychází spíše z empirických výzkumů a zdůrazňuje vědecký pohled, je tedy převážně teoretická, naopak nyní recenzovaná práce je orientována více prakticky. Opírá se zejména o zkušenosti z léčebné praxe a rehabilitace nemocných s nádorovým onemocněním a jejich příbuzných.
V této souvislosti nelze nevzpomenout i českých zdrojů, konkrétně průkopnické práce na poli psychoonkologie, jež je spojena se jménem onkoložky a radioterapeutiky MUDr. Olgy Dostálové, CSc. Její monografie Psychoterapeutický přístup k onkologickým nemocným (Praha, Avicenum) vyšla již v roce 1986.
Recenzovaná publikace je rozčleněna do deseti částí, mnoha kapitol a podkapitol. Literaturu uvádějí autoři za každou kapitolou zvlášť, závěrem pak nalezneme věcný rejstřík a co je obzvláště cenné – rozšiřující literaturu pro odborníky a vhodnou literaturu pro nemocné a osoby jim blízké. Pro praktické (a užitečné) zaměření publikace svědčí i uvedení adres odborných pracovišť (i výzkumných), občanských sdružení a spolků, kde mohou nemocní a jejich blízcí nalézt odbornou i laickou pomoc. Je zřejmé, že aktivizování pacientů a jejich příbuzných je v Německu součástí léčby i rehabilitace.
Publikaci Praxis der Psychoonkologie se pokusím přiblížit uvedením hlavních částí knihy a některých kapitol. Následuje volnější a upravený překlad.
- U kterých komplementárních onkologických postupů je ověřena jejich účinnost? (Např. Psychoonkologická péče. Aktivizování těla – sportování. Dietetika a optimalizace stravování. Enzymoterapie.)
- Psyché a rakovina – výsledky vědeckých studií. (Např. Je rakovina vyvolatelná psychickou nebo sociální zátěží? Co víme o sžívání pacienta s nemocí? Stres a rakovina. Kognitivně behaviorální postupy.)
- Program psycho-sociální léčebné péče o pacientky nemocné rakovinou prsu. (Např. Základní principy psycho-onkologické péče v akutním stavu nemoci. Psychologicky kompetentní sdělování informací. Psychologická a psychoterapeutická podpora a poradenství.)
- Základy psychoonkologické léčebné péče. (Např. Psychoonkologická diagnostika. Možné reakce pacienta na sdělení diagnózy. Objektivní fáze průběhu rakoviny a požadavky na zvládání nemoci. Psychická traumatizace.)
- Komunikace během krize a při psychotraumatu. (Např. Jak se pacient dívá na svět? Sdělení onkologické diagnózy. Vztah lékař – pacient.)
- Rakovina pohlavních orgánů a sexualita. (Např. Operativní řešení u žen a mužů. Nežádoucí účinky při standardních léčebných postupech. Návrhy řešení sexuálních problémů.)
- Zacházení se smrtí a umíráním. (Např. Hlavní témata umírajících pacientů – čas, smutek, vina, skrývání, úzkost. Fáze umírání. Psychohygiena osob doprovázejících umírajícího.)
- Burnout syndrome a syndrom pomáhačů. (Např. Motivace pomáhajících osob. Burnout syndrom u pomáhajících osob. Předcházení burnout syndromu a svépomocné postupy.
- Krátký psychoedukativní program pro pacienty při individuálním poradenství. (Např. Podpora zdraví. Onemocnění a stres. Coping – zvládání nemoci. Potřeby a zdroje. Zvládání únavy způsobené tumorem.)
- Návrhy intervencí v rámci psycho-onkologického poradenství a terapie (Např. První rozhovor s nemocným. Zacházení se zatěžujícími emocemi a konflikty. Cvičení v imaginaci. Intervence při psychické traumatizaci.)
Z dosavadních výzkumů lze dospět k předběžnému závěru, že psychické faktory přímo se vznikem nádorového onemocnění nesouvisí. Na druhé straně je zřejmé, že proměnné psychického rázu modifikují průběh onemocnění, proto zdůrazňujeme psychologické vedení nemocných a využití psychoterapeutických prostředků (např. tematických rozhovorů, relaxace) při pomoci lidem s nádorovým onemocněním (i jejich příbuzným). Tím vším se podrobně a názorně recenzovaná publikace zabývá. Její hlavní přínos vidím v tom, že ukazuje praktické možnosti zlepšení léčebné a paliativní péče o onkologicky nemocné. Seznamuje nás zejména s těmi psychologickými a psychoterapeutickými postupy, jimiž prokazatelně mírníme utrpení a zvyšujeme kvalitu života pacientů. Při léčebné péči a rehabilitaci je důraz položen na celostním, vícedimenzionálním přístupu.
V knize nalezneme mnoho příkladů z praxe a místy je dokonce návodem obsahujícím jednotlivé kroky, jak v konkrétních případech postupovat.
Překlad a vydání této publikace by rozhodně odborná veřejnost uvítala. Práce by posloužila našim klinickým lékařům jako inspirace i použitelný návod, umožňující převádění psychologických a psychoterapeutických poznatků do každodenní praxe.
Recenzovaná kniha je určena především onkologům, stejně tak skýtá poučení klinickým, zvláště pak praktickým lékařům. Není těžké si představit, že přinese užitek a poučení ostatním klinickým i mnohým vážně nemocným pacientům a jejich příbuzným, pokud si ji ovšem budou moci přečíst v originále.
Jan Vymětal
Karlovo náměstí 40, 128 00 Praha 2
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Rubinstein-Taybi syndrom nebo-li syndrom širokých palců
- Využití PET/CT v diagnostice nádorů plic
- Hereditární spastická paraparesa typ SPG4 – první výsledky z České republiky
- CADASIL: analýza mutací v genu Notch3