A complex interaction between drug allergy and viral infection
Autoři:
T. Shiohara; Y. Kano
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2008; 147: 167
Kategorie:
Vybrané souhrny
A complex interaction between drug allergy and viral infection
Clin. Rev. Allergy Immunol., 2007, 33(1–2), s. 124–133
Komplexní interakce mezi alergií na léky a virovou infekcí
Vztah mezi virovými infekcemi a souběžným nebo následným rozvojem polékových kožních eflorescencí byly pozorovány v řadě klinických situací. V poslední době jsme poskytli důkaz poukazující na úzký vztah mezi reaktivací lidského herpes viru 6 (HHV6) a rozvojem těžké systémové hypersenzitivní reakce označované jako léky indukovaný hypersenzitivní syndrom (DIHS). Tento syndrom má některé jedinečné rysy, které není možné vysvětlit jenom samotnou lékovou etiologií. Zahrnují jejich pozdní nástup, paradoxní zhoršení klinických symptomů po vysazení kauzálních léků a postupný rozvoj těžkého selhání orgánových systémů dávno po klinickém uzdravení. Řada aspektů u tohoto syndromu naznačuje blízkou podobnost mezi DIHS a známou reakci štěpu proti hostiteli (GVHD). Je jisté, že široká škála komplikací objevujících se často u GVHD jako například autoimunitní onemocnění je často pozorována v průběhu tohoto syndromu a dokonce i dávno po klinickém uzdravení. Naše studie ukázaly, že postupné reaktivace některých herpetických virů (HHV6, HHV7, EBV a CMV) u DIHS mohou být detekovány v koincidenci s různými klinickými symptomy v tomtéž pořadí jako u GVHD. Tedy nikoli jen načasování, ale také pořadí, ve kterém tyto herpetické viry mohou být reaktivovány v hostiteli, by mohly být určujícím faktorem pro výsledné onemocnění.
Resumé: Naše výsledky poukazují na význam rozpoznání DIHS a ostatních kožních lékových eflorescencí spojených s virovými infekcemi v riziku případného rozvoje autoimunitních onemocnění.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Rubinstein-Taybi syndrom nebo-li syndrom širokých palců
- Využití PET/CT v diagnostice nádorů plic
- Hereditární spastická paraparesa typ SPG4 – první výsledky z České republiky
- CADASIL: analýza mutací v genu Notch3