Horké aktuality v registracích EMA
Autoři:
MUDr. Slíva Jiří; Ph. D
Působiště autorů:
Ústav farmakologie, 3. LF UK, Praha
Vyšlo v časopise:
Svět praktické medicíny, 1, 2020, č. 3-4, s. 9-10
Kategorie:
Medicína ve světě: aktuality
Souhrn
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) doporučil ke schválení na zasedání jenom v říjnu 2020 hned deset nových léčivých přípravků s inovativním mechanismem účinku. Podívejme se blíže alespoň na některé z nich…
Figuruje mezi nimi v dnešní době bohatě diskutovaná imunoterapie modifikovanými CAR T-lymfocyty určená k léčbě nemocných s relabujícím nebo refrakterním lymfomem z plášťových buněk (MCL) po dvou nebo více liniích systémové léčby včetně inhibitoru Brutonovy tyrosinkinázy (BTK). Připomeňme, že zkratka CAR vyjadřuje chimerický antigenní receptor a daná léčba de facto využívá principu specificity monoklonálních protilátek a cytotoxického působení T-lymfocytů. Přípravek Tecartus je určen k infuznímu podání (0,4–2,0 × 108 buněk). Obsahuje geneticky modifikované autologní anti-CD19 transdukované CD3+ buňky. Vazbou na rakovinné buňky exprimující CD19 a normální B-buňky je zahájena aktivace T-buněk a sekrece zánětlivých cytokinů a chemokinů. Důsledkem je usmrcení buněk exprimujících právě CD19. Z pohledu uvedené indikace je poukazováno na zmenšení objemu lymfomu z plášťových buněk, který relaboval nebo byl refrakterní vůči jiné léčbě. Nejběžnějšími nežádoucími účinky jsou syndrom uvolnění cytokinů, infekce a encefalopatie.
Registrace se opírá především o výsledky recentně publikované multicentrické studie II. fáze klinického hodnocení realizované na souboru 74 nemocných. Analýza primární účinnosti ukázala, že 93 % (95% CI: 84–98) ze 60 pacientů v primární analýze účinnosti mělo objektivní odpověď a 67 % (95% CI: 53–78) mělo úplnou odpověď. Při mediánu sledování 12,3 měsíce (rozmezí 7,0 až 32,3) bylo 57 % ze 60 pacientů v primární analýze účinnosti v remisi. Po 12 měsících bylo odhadované přežití bez progrese 61 % a celkové přežití 83 %. Nejčastějšími nežádoucími účinky stupně 3 a více byly cytopenie (94 % pacientů) a infekce (32 % nemocných). Syndrom uvolnění cytokinů 3. nebo vyššího stupně a neurologické příhody se vyskytly u 15 % a 31 % léčených osob.1
Vzácná onemocnění
Metachromatické leukodystrofie
Kladné stanovisko bylo ze strany CHMP dále vydáno genové terapii Libmeldy k léčbě metachromatické leukodystrofie s časným nástupem (MLD). MLD je vzácné genetické onemocnění, které postihuje nervový systém a způsobuje postupnou ztrátu motorických funkcí a kognitivních schopností. Přípravek se skládá z vlastních kmenových buněk dítěte, které byly upraveny tak, aby obsahovaly pracovní kopie genu pro arylsulfatázu A (ARSA). Nedostatek tohoto enzymu je provázen hromaděním sulfatidů v mozku a nervovém systému. Léčba spočívá v jednorázovém intravenózním podání léku. Buňky obsažené v léčivu vytvoří enzym ARSA, jenž následně rozloží sulfatidy v nervových buňkách a dalších buňkách těla dítěte. Předpokládá se, že tento mechanismus zpomalí progresi onemocnění, a zlepší tak kvalitu života dítěte. Tato léčba je indikována k léčbě MLD charakterizované bialelickými mutacemi v genu arysulfatázy A (ARSA) vedoucími ke snížení enzymatické aktivity ARSA u dětí s pozdní infantilní nebo časnou juvenilní formou bez klinických projevů onemocnění nebo u dětí s časnou juvenilní formou s časnými klinickými projevy nemoci, které mají stále schopnost samostatně chodit a před nástupem kognitivního úpadku.2
Primární hyperoxalurie
I další přípravek je určen k léčbě vzácného onemocnění. Jde o lumasiran a stejně jako předchozí uvedený lék byl přijat programem PRIME EMA pro urychlené hodnocení žádosti o registraci. Lumasiran je ve formě injekčního roztoku určen k léčbě primární hyperoxalurie typu 1 (PH1) pro veškeré kategorie nemocných. Lumasiran je malá interferující ribonukleová kyselina (siRNA), která způsobuje degradaci mesengerové ribonukleové kyseliny (mRNA) podílející se na syntéze enzymu glykolátoxidázy (GO) v játrech. To vede ke snížení enzymu GO a ke snížení plazmatických a močových hladin oxalátu, tedy základní příčiny projevů onemocnění u pacientů s PH1. Výhodou lumasiranu je jeho schopnost snížit hladinu oxalátu v plazmě a 24hodinovou exkreci oxalátu močí ve srovnání s placebem, jak bylo pozorováno během 6měsíční dvojitě zaslepené, kontrolované klinické studie. Nejběžnějšími nežádoucími účinky přitom byly pouze reakce v místě vpichu a bolest břicha.3
Antiretrovirotika
Inovace jsou patrné rovněž mezi antiretrovirotiky. Ke schválení byl doporučen nenukleosidový inhibitor HIV-1 reverzní transkriptázy rilpivirin a integrázový inhibitor kabotegravir. Obě látky jsou prvními antiretrovirotiky, která do klinické praxe přicházejí v dlouhodobě působící injekční formě. V rámci antivirotik budiž zmíněno rovněž pozitivní vyjádření směrem k baloxavir marboxilu. Baloxavir zabraňuje replikaci viru chřipky inhibicí endonukleázy CEN, virově specifického enzymu v komplexu virové RNA polymerázy, čímž významně omezuje projevy spojené s chřipkou.4 Je proto určen k léčbě nekomplikované chřipky u osob starších 12 let anebo k její postexpoziční profylaxi.
Léčba epilepsie
Horkou novinkou mezi antiepileptiky je fenfluramin, již od 60. let využívaný jako anorektikum. Nově však nalézá uplatnění v léčbě záchvatů spojených se syndromem Dravetové, mj. s odkazem na recentní studii zahrnující 87 nemocných (průměrný věk: 9,1 let; průměrná výchozí frekvence záchvatů: 25/měsíc), kteří byli randomizováni k užívání fenfluraminu v dávce 0,4 mg/kg/den nebo placeba. Nemocní léčení fenfluraminem dosáhli o 54 % (95% CI: 35,6 % až 67,2 %; p < 0,001) většího snížení průměrné měsíční frekvence konvulzí než pacienti užívající placebo. U fenfluraminu prokázalo 54 % pacientů klinicky významné (≥ 50%) snížení měsíční frekvence konvulzí oproti 5 % u placeba (p < 0,001). Medián nejdelšího intervalu bez záchvatů byl 22 (3,0–105,0) dnů u fenfluraminu a 13 (1,0–40,0) dnů u placeba (p = 0,004). Mezi nejčastější nežádoucí účinky podle očekávání patřila snížená chuť k jídlu.5
Léčba hypercholesterolemie
Zajímavou molekulou je jistě i inklisiran určený k léčbě hypercholesterolemie či smíšené dyslipidemie.6 Jeho mechanismus účinku je založen na obdobném principu jako výše zmíněný lumasiran. Inklisiran jakožto siRNA specificky brání produkci proteinu PCSK9 v játrech, což zvyšuje schopnost jater odstraňovat LDL-cholesterol (LDL-C) z krevního řečiště, čímž snižuje hladiny LDL-C. Jeho terapeutická účinnost byla prokázána především v klinických studiích ORION-10 a ORION-11, ve kterých byl významně účinnější než placebo, přičemž nejčastějším nežádoucím účinkem byly reakce v místě vpichu.7 V blízké době nelze vyloučit ani registraci dalšího hypolipidemika, a sice evinakumabu. Jeho mechanismus účinku spočívá v urychlené hydrolýze lipoproteinových částic s velmi nízkou denzitou (VLDL) lipoproteinovou lipázou a v up-regulaci drah clearance remnantních VLDL částic, což vede i ke zvýšení clearance lipoproteinů obsahujících apolipoprotein B. Osvědčil se v léčbě refrakterní hypercholesterolemie8 a familiární homozygotní hypercholesterolemie.9
Závěr
Výčet pozitivních stanovisek CHMP není zdaleka kompletní a je zjevné, že i v pandemickém čase vývoj úspěšných léčiv na jiných frontách než té koronavirové zdaleka neustal. Díky za to…
MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Ústav farmakologie, 3. LF UK, Praha
Zdroje
1. Wang M, Munoz J, Goy A, et al. KTE-X19 CAR T-cell therapy in relapsed or refractory mantle- -cell lymphoma. N Engl J Med 2020;382(14):1331–1342.
2. Shaimardanova AA, Chulpanova DS, Solovyeva VV, et al. Metachromatic leukodystrophy: diagnosis, modeling, and treatment approaches. Front Med (Lausanne) 2020;7: 576221.
3. McGregor TL, Hunt KA, Yee E, et al. Characterising a healthy adult with a rare HAO1 knockout to support a therapeutic strategy for primary hyperoxaluria. Elife 2020;9:e54363.
4. Ikematsu H, Hayden FG, Kawaguchi K, et al. Baloxavir marboxil for prophylaxis against influenza in household contacts. N Engl J Med 2020;383(4):309–320.
5. Nabbout R, Mistry A, Zuberi S, et al. Fenfluramine for treatment-resistant seizures in patients with Dravet syndrome receiving stiripentol-inclusive regimens: a randomized clinical trial. JAMA Neurol 2020;77(3):300–308.
6. Nishikido T, Ray KK. Inclisiran for the treatment of dyslipidemia. Expert Opin Investig Drugs 2018;27(3):287–294.
7. Ray KK, Wright RS, Kallend D, et al. Two phase 3 trials of inclisiran in patients with elevated LDL cholesterol. N Engl J Med 2020;382(16):1507–1519.
8. Rosenson RS, Burgess LJ, Ebenbichler CF, et al. Evinacumab in patients with refractory hypercholesterolemia. N Engl J Med 2020 Nov 15. Ahead of print.
9. Raal FJ, Rosenson RS, Reeskamp LF, et al. Evinacumab for homozygous familial hypercholesterolemia. N Engl J Med 2020;383(8):711–720.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Svět praktické medicíny
2020 Číslo 3-4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Vši a svrab: Aktualizace léčby
- Diagnostika a terapie těžké akutní pankreatitidy v intenzivní medicíně
- Testosteron u mužů s metabolickým syndromem, prediabetem a diabetem 2. typu Pozitivní účinky terapie testosteronem
- Profesor Miroslav Souček: Hypertenzi mám, jak jinak?