Správná odpověď na kvíz
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(1): 81
Kategorie:
Odpověď na kvíz
Oboustranná lobární pneumonie
Jednalo se o oboustrannou lobární pneumonii vyvolanou infekcí Streptoccocus pneumonie, která vedla k syndromu akutní respirační tísně s globální respirační insuficiencí. Pneumokok je grampozitivní, fakultativně anaerobní bakterie, která je obávanou příčinou těžce probíhajícího zánětu plic (u dospělých pacientů) nebo meningoencefalitidy (u dětských pacientů), především u imunokompromitovaných pacientů. Diagnóza pneumokokové infekce byla u prezentovaného pacienta potvrzena rychlou diagnostikou pomocí genetické detekce PCR ze sputa, které prokazovalo více než 8 × 106 kopií, a pozitivním výsledkem antigenu Streptoccous pneumonie v moči. Kultivační vyšetření sputa bylo však negativní. Pacient byl přijat na jednotku intenzivní péče v těžkém stavu. Při komplexní péči zahrnující oxygenoterapii, parenterální výživu, úpravu vnitřního prostředí a masivní léčbu antibiotiky (cefotaxim 2 g à 4 hod v malé intravenózní infuzi) se stav nemocného rychle zlepšil. V průběhu dalších tří týdnů došlo k resorpci větší části zánětlivého plicního infiltrátu. Pacienti s IBD, kteří jsou na kombinované imunosupresivní terapii glukokortikoidy, biologickou léčbou a/nebo imunosupresivní terapií thiopuriny, jsou ve výrazně vyšším riziku vzniku této komplikace. Závažné důsledky a plicní i celková mortalita (20 %) při těžce probíhající infekci jsou u těchto pacientů několikanásobně vyšší oproti neimunikompromitovaným nemocným. Proto je doporučováno u nemocných provést vakcinaci proti pneumokoku, a to nejméně dva týdny před zahájením imunosupresivní léčby. V současné době je považováno za vhodné podat jako první konjugovanou vakcínu Prevenar 13, která má silný imunogenní potenciál a zajištuje mnohaletou imunitu. Protože vakcína chrání proti 13 antigenním variantám pneumokoka, je na místě s odstupem 2–6 měsíců podat ještě druhou vakcínu, a to polysacharidovou Pneumo 23 z důvodu rozšířeného pokrytí. Opačný postup je méně vhodný, protože polysacharidová vakcína má negativní vliv na vznik protilátek po aplikaci konjugované vakcíny. Diferenciální diagnóza těžce probíhající pneumonie u pacientů na imunosupresivní léčbě zahrnuje vyloučení parazitární plicní infekce (Pneumocystitis jiroveci, Histoplasma capsulatum), bakteriální infekce (Legionela pneumofila), mykotické infekce (Candida, Aspergilus fumigatus) a také virové infekce (Cytomegalovirus).
prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.
Klinické a výzkumné centrum
pro střevní záněty ISCARE I.V.F. a.s.
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
milan.lukas@email.cz
Zdroje
1. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. Doporučení České vakcinologické společnosti pro pneumokokovou vakcinaci v dospělosti. Dostupné z: http://www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska-pro-prakticke-lekare.
2. Centers for Disease Control and Prevention. Use of 13-valent pneumococcal conjugate vaccine and 23-valent pneumococcal polysacharide vaccine for adults with immunocompromising conditions: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Morb Mortal Wkly Rep 2012; 61(40): 816–819.
3. Stehlík J, Mareš K, Lukáš M et al. Doporučení pro vakcinaci nemocných s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou na imunosupresivní a biologické léčbě. Čes a Slov Gastroent a Hepatol 2010; 64(1): 40–48.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Karboxymaltóza železa: vysoce efektivní a bezpečná léčba nedostatku železa
- Tuberkulózní ileokolitida – popis případu
- Životní jubileum profesora Jana Bureše
-
Gastrofórum 2014, XIX. ročník 28.–31. január 2014
Ochorenia hornej časti tráviaceho traktu – abstrakty