Doporučené postupy v dětské gastroenterologii
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2016; 71 (Supplementum 1): 28-29.
Kategorie:
Abstrakta
DOPORUČENÍ PRO DIAGNOSTIKU A LÉČBU REFLUXNÍHO ONEMOCNĚNÍ U DĚTÍ
Melek J.1, Hradský O.2, Bronský J.2, Pohunek P.2, Bajerová K.3, Cipra A.4, El-Lababidi N.5, Vančíková Z.5, Jurovčík M.6, Katra R.6, Mocková A.7, Schwarz J.8, Turzíková J.9, Vyhnánek M.10, Vyhnánek R.11
1 Dětská klinika, FN a LF UK, Hradec Králové, Česká republika
2 Pediatrická klinika, 2. LF UK a FN Motol, Praha, Česká republika
3 Pediatrická klinika, LF MU a FN Brno, Česká republika
4 Dětská klinika, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem, Česká republika
5 KDDL 1. LF UK a VFN, Praha, Česká republika
6 Klinika ušní, nosní a krční, 2. LF UK a FN Motol, Praha, Česká republika
7 Neonatologické oddělení FN, Plzeň, Česká republika
8 Dětská klinika FN a LF UK, Plzeň, Česká republika
9 Pediatrické oddělení, Nemocnice Na Bulovce, Praha, Česká republika
10 Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol, Praha, Česká republika
11 Pediatrická klinika IPVZ, 1. LF UK a TN, Praha, Česká republika
Refluxní onemocnění je v pediatrii častým problémem a může se projevovat řadou často nespecifických příznaků. I přesto, že na první pohled se může refluxní onemocnění jevit jako jednoduše diagnostikovatelné i léčitelné, ve skutečnosti v sobě tato problematika skrývá řadu nástrah jak pro pacienta, tak pro lékaře a při nevhodném přístupu se lehce můžeme dopustit chyb, které spočívají jak ve výběru nevhodných diagnostických metod, tak v indikaci potencionálně neefektivní léčby, která s sebou může nést rizika v podobě řady nežádoucích účinků.
Sdělení interpretuje sjednocený postup při diagnostice a léčbě refluxního onemocnění u dětí z pohledu gastroenterologa, pneumologa, ORL lékaře, neonatologa a chirurga.
FUNKČNÍ RECIDIVUJÍCÍ BOLESTI BŘICHA
Sýkora J., Schwarz J.
Univerzita Karlova v Praze, Lékařská fakulta v Plzni, Dětská klinika, Fakultní nemocnice Plzeň, Česká republika
Úvod: Funkční recidivující bolesti břicha (FRBB) patří mezi funkční gastrointestinální choroby spojené s bolestí (FGIC). Klasifikace je založena na pediatrických Římských kritériích III (nově koncipována IV). Diagnostickým kritériem pro FRBB je vyloučení organického onemocnění v souvislosti se symptomy. Rozeznáváme 5 základních jednotek: funkční dyspepsie, syndrom dráždivého tračníku, funkční recidivující periumbilikální bolesti břicha/syndrom, abdominální migréna, aerofagie, nově se řadí funkční zvracení a funkční nauzea (podle IV).
Cíl: Systematický přehled a meta-analýza FRBB a FGIC u dětí/dospívajících.
Metoda: Analýza MEDLINE, EMBASE a SCOPUS aktuálních databází a abstraktů důležitých gastroenterologických kongresů.
Výsledky: FRBB (10 až 25 % školních dětí) – patogenetické mechanismy, epidemiologie, definice, diagnostika a doporučené postupy jsou diskutovány. FRBB jsou diagnostikovány podle komplexu symptomů, původní definice byla nově nahrazena v Římských kritériích IV frází („po přiměřeném lékařském vyšetření, symptomy nemohou být přisouzeny jinému onemocnění“). Tato změna dovolí selektivní nebo žádnou diagnostiku pro pozitivní stanovení diagnózy FRBB. FGIC a FRBB mohou koexistovat současně s dalšími chorobami u jednoho pacienta s digestivními symptomy (př. idio-patické střevní záněty). V nové terminologii (Římská IV) se zavádí upravený termín funkční odchylky spojené s bolestmi břicha místo FGIC, dále se odvozuje nový termín, funkční bolest břicha – jinak nespecifikovaná, pro děti nesplňující kritéria pro specifické choroby jako funkční dyspepsie nebo dráždivý tračník.
Závěr: Definice a doporučení Římských kritérií IV pro FGIC a FRBB objasňuje a rozšiřuje použití jak pro klinickou praxi a praktické využití, tak pro výzkumné aktivity.
Studie byla podpořena výzkumným záměrem PRVOUK-P36.
CELIAKIE
Frühauf P.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN, Praha, Česká republika
Pracovní skupina pro dětskou gastroenterologii a výživu ČPS ČLS
Celiakie postihuje podle současných publikací minimálně 1 % populace s tím, že cca polovina je diagnostikována v dětství a dospívání.
Intestinální a extraintestinální projevy projevy celiakie se manifestují v poměru 1:1.
Od roku 2012 je možno část dětských pacientů diagnostikovat bez nutnosti provedení biopsie tenkého střeva (nutná přítomnost klinických obtíží, pozitivita endomysiálních protilátek, desetinásobné zvýšení antitransglutaminázových protilátek a pozitivita HLADQ2/8).
V současné době není známo žádné preventivní opatření v kojenecké výživě, které by prevenovalo vznik celiakie (kojení, čas zavádění lepku do výživy).
Stávající doporučení ČPS pro diagnostiku a terapii celiakie je k dispozici na www.gastroped.cz.
IDIOPATICKÉ STŘEVNÍ ZÁNĚTY – NOVÉ POZNATKY
Bronský J.
Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha, Česká republika
Idiopatické střevní záněty (IBD) mají v posledních letech stále vyšší incidenci a také věk v době diagnózy v pediatrii postupně klesá. Stávají se tak častým problémem, se kterým se setká nejen dětský gastroenterolog, ale také lékař-pediatr lůžkového oddělení jakéhokoliv typu nemocničního zařízení i praktický lékař pro děti a dorost (PLDD).
Diagnostika a léčba IBD u dětí v ČR by měla probíhat standardizovaným způsobem dle doporučených postupů publikovaných v roce 2012, v letošním roce došlo navíc k úpravě (update) formou doplňku k původnímu textu. Diagnostika na úrovni PLDD by měla být včasná a měla by být založena nejen na klinických gastrointestinálních obtížích pacienta, ale i na základě časté poruchy růstu, extraintestinálních manifestací či event. perianálního onemocnění.
Definitivní diagnóza je stanovena dětským gastroenterologem na základě splnění tzv. Portských kritérií (revize z r. 2014). Založena je na kompletním endoskopickém vyšetření včetně vyšetření horního GIT a terminálního ilea s odběrem biopsií ze všech etáží a na zobrazení tenkého střeva (zlatým standardem je MR-enterografie).
V terapii se v indukční léčbě Crohnovy nemoci v poslední době významně prosazuje výlučná (exklusivní) enterální výživa, u ulcerózní kolitidy využíváme aminosalicyláty a kortikosteroidy. V udržovací léčbě je nejčastěji užívaným léčivem azathioprin, při jeho selhání nebo intoleranci je indikováno zahájení biologické léčby v Centru pro biologickou léčbu. Neopomenutelnou úlohu hraje dobře načasovaná chirurgická léčba, která by měla být poskytována chirurgem vzdělaným v oboru dětských IBD s dostatečnou zkušeností s prováděním těchto výkonů u dětí.
Přednáška podává posluchačům přehled současného stavu IBD u dětí a přehled doporučeného postupu při diagnostice a léčbě těchto závažných onemocnění.
MUSÍME SI POMÁHAT
Bajerová K.1,2, Vondráková R.2
1 Pediatrická klinika FN Brno, ambulance gastroenterologie, Česká republika
2 Ordinace PLDD, Brno, Česká republika
Symptomy spojované s onemocněními zažívacího traktu jsou častou problematikou v ordinacích PLDD. Přítomnost symptomu však není indikací k odeslání pacienta k odbornému vyšetření. Odbornou péči a cílené zákroky musí předcházet vyšetření a diferenciální diagnostika již v ordinaci praktického lékaře.
V krátkém sdělení uvádíme kazuistiky, na jejichž podkladě chceme ukázat možnosti spolupráce mezi PLDD a odborníkem.
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2016 Číslo Supplementum 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Farmakoterapie u dětí
- Následná péče o předčasně narozené děti
- Doporučené postupy v dětské gastroenterologii
- Volná sdělení 2