Co nového v hepatologii?
Autoři:
R. Brůha
Působiště autorů:
IV. interní klinika 1. LF UK v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2013; 67(2): 88-89
Kategorie:
Editorial
Vážení čtenáři,
v časopise, který se Vám dostává v jarních májových dnech do rukou, se objevuje několik novinek z hepatologie, které podstatným způsobem posouvají naše léčebné možnosti. V aktualizovaném „Standardním diagnostickém a terapeutickém postupu u chronické infekce virem hepatitidy C (HCV)“ [1] je skryta informace o využití trojkombinační léčby u pacientů s chronickou hepatitidou C. Trojkombinace znamená použití tzv. „přímo působících virostatik“ (DAA). Tato léčba je nyní i v ČR v indikovaných případech dostupná. Její zavedení znamenalo zásadní zlom v léčbě HCV infekce, možná ještě větší, než bylo před lety zavedení pegylovaného interferonu. Zatímco v dávných dobách byla úspěšnost léčby chronické HCV infekce pod 10 %, při využití DAA se i u nejméně příznivého genotypu HCV dostává úspěšnost léčby mezi 80 a 90 %. Zdá se tak, že naprostá většina pacientů s HCV infekcí, kteří jsou k léčbě indikováni, může být zcela vyléčena. Je navíc pravděpodobné, že další preparáty, které jsou v současnosti ve fázi klinických zkoušek, umožní téměř 100% eliminaci viru hepatitidy C z organizmu. Cenou za tuto úspěšnost jsou více než dvojnásobné náklady na jednoho odléčeného pacienta, ale i za této situace přináší vyléčení HCV infekce jasný „cost-benefit“. Za možnost vyžití těchto nových preparátů v ČR je třeba poděkovat členům pracovní skupiny pro virové hepatitidy při České hepatologické společnosti a Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, kteří vedli jednání o úhradě léčby se zdravotními pojišťovnami.
Další novinka se týká léčby krvácení z jícnových varixů. Řada z nás pamatuje dobu, kdy téměř každý pacient s krvácejícími varixy měl zavedenou balonkovou sondu, která se napínala závažím přes infuzní stojan. Mortalita na krvácení z varixů tehdy dosahovala 40 %. Díky rozvoji endoskopických metod, intenzivní péče a TIPS se mortalita krvácení z varixů snížila na 10–20 %. Další zkvalitnění péče přináší využití Danisova jícnového stentu, kterému je věnován článek dr. Fejfara [2]. Zavedení Danisova stentu do jícnu je v praxi velmi jednoduché a téměř geniální je metoda extrakce stentu. Navíc nás může těšit, že Danisův stent vyvinula a vyrábí česká firma. Za vývoj a uvedení tohoto stentu do praxe dostala v roce 2012 cenu „Česká hlava“.
Pacientům s jaterní cirhózou se věnuje i další příspěvek týkající se významu mozkového natriuretického peptidu [3]. Kromě zhodnocení významu jednotlivých hemodynamických parametrů je v tomto článku velmi zajímavý popis klinického vývoje choroby u jasně definované skupiny pacientů. Konkrétně se jedná o zhodnocení hospitalizační a jednoroční mortality pacientů s pokročilou jaterní cirhózou.
Další dva články jsou věnované problematice hepatocelulárního karcinomu [4,5]. V minulosti téměř neléčitelný nádor se stal nádorem poměrně dobře léčitelným, u části pacientů může dojít ke kompletnímu vyléčení. Bylo toho dosaženo nejen rozvojem léčebných metod, ale také poznáním zákonitostí přirozeného vývoje choroby a diagnostikou časných stadií HCC díky screeningu. I když se v našich podmínkách nejedná o častý nádor, jeho význam spočívá v jasně definované rizikové skupině a také ve vynikajících léčebných možnostech při včasné diagnostice.
Do časopisu patří i osobní sdělení. Je nám všem velkým potěšením, že se můžeme připojit ke gratulaci k životnímu jubileu paní profesorky M. Brodanové [6], poděkovat jí za všechno, co pro českou hepatologii udělala, a popřát jí hodně zdraví do dalších let.
Vážení a milí čtenáři, přeji Vám hezké jaro, příjemné čtení nového čísla časopisu a doufám, že se s většinou z Vás setkáme na letošních Májových hepatologických dnech, které se konají ve dnech 15.–17. května 2013 v Karlových Varech. Sjezdové jednání bude probíhat v klidném prostředí Grandhotelu Pupp a krom mnoha novinek v hepatologii se můžeme těšit na postgraduální kurz věnovaný chronické hepatitidě C i příjemný společenský program.
doc. MUDr. Radan Brůha, CSc.
koeditor sekce hepatologie
bruha@cesnet.cz
Zdroje
1. Urbánek P, Husa P, Galský J et al. Standardní diagnostický a terapeutický postup u chronické infekce virem hepatitidy C (HCV). Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 95–97.
2. Fejfar T, Šafka V, Jirkovský V et al. Danišův jícnový stent v terapii varikózního krvácení. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 98–103.
3. Radvan M, Svoboda P. Mozkový natriuretický peptid je markerem horší prognózy při dekompenzaci jaterní cirhózy. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 104–110.
4. Horvatová M, Keil R, Roznětinská M et al. Multifokální hepatocelulární karcinom imitující jaterní cirhózu. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 111–114.
5. Pudil J, Bělina F, Hlavová K. Chirurgická léčba metastáz hepatocelulárního karcinomu do nadledvin. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 115–117.
6. Mareček Z. Životní jubileum prof. MUDr. Marie Brodanové, DrSc. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 85.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2013 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
Nejčtenější v tomto čísle
- Danišův jícnový stent v terapii varikózního krvácení
- Mutaflor – Escherichia coli kmen Nissle 1917, sérotyp O6:K5:H1
- Multifokální hepatocelulární karcinom imitující jaterní cirhózu
- Cholangiopankreatoskopie pomocí SpyGlassTM direct visualization system: seznámení s metodou a první vlastní zkušenosti