3rd Prague Endoscopy Workshop (and 14th Endoscopy Workshop in IKEM)
Autoři:
J. Martínek; T. Hucl; J. Špičák
Působiště autorů:
Klinika hepatogastroenterologie IKEM, Praha
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2013; 67(2): 165-166
Kategorie:
Různé: zprávy z akcí
Poslední březnový týden, v netradiční pondělí 25. března, se v pražském IKEM konal tradiční, již 14. endoskopický den (v rámci hlavního města se jednalo o 3. pražský endoskopický den). Hlavní náplní akce byly živé přenosy endoskopických výkonů.
Endoskopický den zahájil hlavní organizátor prof. Špičák. Ve svém vystoupení vzpomněl první živý přenos endoskopických metod konaný v České republice na 1. interní klinice 1. LF UK v r. 1993. Dále připomněl několik minulých workshopů, které se v IKEM konají každoročně a v České republice jsou jedinečné pravidelnou přítomností některého významného zahraničního hosta. Na fotografiích, kterými prof. Špičák své úvodní slovo doprovázel, byli vidět někteří významní hosté, např. Paul Fockens, Nageshwar Reddy, Ralf Kiesslich či Thomas Roesch. Jedna fotografie auditoria zachytila i významné pravidelné návštěvníky našeho workshopu, prof. Mařatku a doc. Kotrlíka.
V letošním roce byl kongresový sál zcela zaplněn a do Prahy přijeli nejen kolegové ze všech regionů České republiky, ale i několik přátel ze Slovenska.
Hlavním hostem byl v letošním roce světově respektovaný šéf endoskopie AMC (Amsterdam Medical Center), prof. Jacques Bergman. Nejedná se o prvního nizozemského endoskopistu, se kterým má česká gastroenterologie nadstandardní vztahy. Prof. Bergman navázal na velice pozitivní zkušenosti, které s nizozemskou endoskopickou školou máme. Své dovednosti prezentoval se vší skromností a pokorou, jeho prezentace byly z edukačního i endoskopického hlediska vynikající a jeho nepovýšený lidský přístup vnesl do zákulisí workshopu velice pozitivní energii.
Prof. Bergman prováděl čtyři endoskopické výkony. Začal standardním endoskopickým vyšetřením s použitím NBI a „high resolution endoscopy“ (Olympus řady 190) u pacienta s Barrettovým jícnem. Ukázal, jakým způsobem měří délku segmentu, jak používá Pražskou klasifikaci a jak odebírá biopsie. U druhého pacienta (Barrettův jícen s high grade dysplazií) předvedl radiofrekvenční ablaci HALO 360. U třetího pacienta provedl v jedné době endoskopickou resekci prominující léze jícnu, kterou doplnil radiofrekvenční ablací systémem HALO 90. U čtvrtého pacienta s multifokální slizniční neoplazií jícnu provedl několik obtížných endoskopických resekcí.
Jedním z vrcholů dne byla i přednáška prof. Bergmana na téma diagnostika a léčba časných neoplazií u pacientů s Barrettovým jícnem. Prof. Bergman zdůraznil, že kombinace radiofrekvenční ablace a endoskopické resekce je zlatým standardem léčby těchto neoplazií. Názorně ukázal, že detekce časných lézí nemusí být vůbec jednoduchá, a to ani při použití sofistikované techniky.
Druhým zahraničním hostem byl mladý prof. Helmut Neumann z Erlangenu, který v České republice poprvé představil nový systém umožňující tzv. optické biopsie (WavSTAT). Ty spolehlivě rozliší hyperplastickou a adenomovou tkáň. S principem této nové technologie a s výsledky studií seznámil prof. Neumann účastníky i v krátké přednášce.
V České republice byla poprvé v rámci živého přenosu předvedena perorální endoskopická myotomie (POEM) u pacienta s achalázií. V pořadí již desátý POEM v ČR provedl doc. Martínek v rámci studie schválené Ministerstvem zdravotnictví ČR, neboť POEM je stále považován za experimentální, a tudíž neověřenou metodu.
Mimo zahraničních hostů se workshopu aktivně účastnili i další endoskopující lékaři IKEM. Prof. Špičák představil stále více se uplatňující cholangioskopický systém SpyGlass u pacienta s cholangiogenním nádorem. Dr. Hucl provedl opich subkardiálního varixu histoakrylem. Dr. Beneš a dr. Štirand demonstrovali techniku endoskopické resekce u plošných lézí rekta a tračníku, dr. Wohl provedl endosonografické vyšetření u pacienta s nálezem pankreatického ložiska (jednalo se o 5mm inzulinom) a doc. Drastich při ERCP vyřešil stenózu žlučových cest u pacienta po transplantaci jater. Dr. Hucl a dr. Beneš uzavřeli na modelu prasečího žaludku arteficiální perforaci klipem OVESCO.
Ze sálu moderovali workshop doc. Keil, prim. Urban, doc. Urbánek, doc. Brůha a jednotliví pacienti byli přehledně uváděni dr. Suchánkovou.
Organizace podobných akcí není jednoduchá. K úspěchu je zapotřebí dobré koordinace všech zúčastněných a samozřejmě i trocha štěstí, které je zejména nezbytné k bezchybnému fungování techniky. Na úspěchu se podílí řada „neviditelných“ osob, např. spolupracují lékaři a sestry na oddělení, anesteziologické týmy, radiologové, mnozí endoskopisté v zákulisí apod. Všem, kteří se na úspěšné akci podíleli, patří velké díky. Stejně tak je zřejmé, že bez sponzorů by se tato akce nemohla konat, proto dík patří i jim.
V příštím roce se můžeme těšit na dvě akce z IKEM. Jednou z nich bude tradiční endoskopický den. Druhou by pak měl být evropský workshop pořádaný ESGE (European Society for Gastrointestinal Endoscopy). Bude to vlastně podruhé od zmíněného roku 1993, kdy se v Praze taková akce uskuteční. Lze se tedy těšit na návštěvu mnohých zajímavých tváří nejen z Evropy.
MUDr. Jan Martínek, Ph.D.
Klinika hepatogastroenterologie IKEM
Vídeňská 195/9, 140 21 Praha 4
jan.martinek@volny.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2013 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
Nejčtenější v tomto čísle
- Danišův jícnový stent v terapii varikózního krvácení
- Mutaflor – Escherichia coli kmen Nissle 1917, sérotyp O6:K5:H1
- Multifokální hepatocelulární karcinom imitující jaterní cirhózu
- Cholangiopankreatoskopie pomocí SpyGlassTM direct visualization system: seznámení s metodou a první vlastní zkušenosti