Vyšetřování slabého a variantního antigenu A u pacientů a těhotných *
Autoři:
T. Böhmová; M. Chládková; P. Pitnerová; P. Štolba
Působiště autorů:
Transfuzní oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,26, 2020, No. Supplementum 1, p. 30.
Kategorie:
Souhrn abstraktů
Souhrn
Úvod: Vyšetření antigenu D na erytrocytech je důležitou součástí stanovení krevní skupiny. Kromě jasné pozitivity a negativity mohou být výsledky sérologického vyšetření nejasné (např. všechny reakce slabší či diskrepance mezi použitými diagnostickými séry), což může nasvědčovat slabé nebo variantní formě antigenu D (podle toho, zda dochází ke změně množství antigenu na povrchu erytrocytu – slabý D antigen, Dw, anebo ke změně epitopů a tedy i antigenní struktury – variantní D antigen, Dv) a výsledek se uzavírá jako RhDw/v. K příjemcům transfuzních přípravků i těhotným ženám s takovým výsledkem se prakticky přistupuje jako k RhD negativním. Stanovení konkrétního typu Dw nebo Dv molekulárně genetickým vyšetřením umožňuje některým pacientům vydávat RhD pozitivní kompatibilní přípravky, těhotným ženám není nutné profylakticky podávat Ig anti-D (především pro typy Dw 1, 2, 3, 4.0 a 4.1).
Materiál a metodika: Molekulárně genetické vyšetření slabého a variantního antigenu D provádíme na našem pracovišti od května 2018 pomocí komerčních souprav firmy BAG (princip SSP-PCR s následnou elektroforézou). V případě nejasného výsledku sérologického vyšetření antigenu D nejprve provedeme vyšetření jednotlivých typů Dw (vzhledem k tomu, že slabá forma je výrazně častější než variantní) a teprve v případě negativního výsledku provádíme vyšetření D varianty.
Výsledky: Nejčastěji prokazujeme Dw typ 1 (69 %) a následně Dw typ 2 (9 %), což odpovídá frekvenci uvedené literatuře, D varianta byla vyšetřována pouze ve 13 % případů (záchyt variant DVII, DFR a DHMi). Přesné vyhodnocení dopadu na využití RhD negativních transfuzních přípravků je možné až s větším časovým odstupem (u většiny příjemců nebyly obdrženy další požadavky na transfuzní přípravek).
Závěr: Zavedení vyšetřování konkrétních typů slabého a variantního antigenu D umožňuje účelnější využití cenných RhD negativních transfuzních přípravků a také omezení RhD profylaxe těhotných žen.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2020 Číslo Supplementum 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyšetření anti-SARS-CoV-2 virus-neutralizačním testem a IgG Elisa testem Euroimmun *
- Intrauterinní tranfuze plodu (IUTRF)
- Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
- Diagnostika partial/weak D antigenu, antigenů Rh systému a dalších erytrocytárních antigenů metodou PCR-SSP *