Octaplas LG® v portfoliu krevních derivátů ve fn ostrava
Autoři:
Z. Čermáková 1,2; Š. Blahutová 1,2; R. Hrdličková 1
Působiště autorů:
Krevní centrum, Fakultní nemocnice Ostrava
1; Lékařská fakulta, Ostravská univerzita
2
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,26, 2020, No. Supplementum 1, p. 33.
Kategorie:
Souhrn abstraktů
Souhrn
Úvod: Octaplas LG® je mražený, solvent detergentní krevní derivát vyráběný poolováním lidské plazmy. Do portfolia krevních derivátů Krevního centra FN Ostrava je zařazen od roku 2012, a to zejména v indikaci vrozená TTP (onemocnění s deficitem metalloproteázy ADAMTS13). V menším procentu je Octaplas LG® podáván také dospělým pacientůmse získanou formou TTP.
Metodika: V péči Krevního centra FN Ostrava je t. č. 6 pacientů s vrozenou formou trombotické trombocytopenické purpury (syndrom Upshaw-Schulman), jimž je v pravidelných empirických intervalech mimo relaps onemocnění aplikována stejnoskupinová plazma. Vzhledem k opakovaným dlouhodobým expozicím plazmy, která je aktuálně jedinou možností léčby pacientů s tímto onemocněním, docházelo u pacientů ke vzniku středně těžkých až těžkých alergických reakcí st. II.–III. Přechodem na Octaplas LG® od roku 2012 se závažnost reakcí u pacientů snížila na stupeň I.–II.
Výsledky: Od roku 2017 do poloviny roku 2020 bylo pro potřeby substituce přípravkem Octaplas LG® expedováno celkem 2 880 T.D. jedna T.D. obsahuje 200 ml solvent detergentní plazmy se standardizovaným obsahem plazmatických faktorů vč. metaloproteázy ADAMTS13. Zvykle je pacientům aplikováno 4–5 T.D. přípravku, pokud je jim podávána infuze. V případech, kdy je prováděna léčebná výměnná plazmaferéza a je nahrazován zvykle 1 plazmatický volum, pohybuje se podávané množství kolem 10–15 T.D.
Závěr: Ve srovnání s FFP je u pacientů léčených přípravkem Octaplas LG® nižší výskyt komplikací spojených s transfuzí. Octaplas LG® tak má své trvalé místo v portfoliu transfuzních přípravků a krevních derivátů Krevního centra FN Ostrava.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2020 Číslo Supplementum 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyšetření anti-SARS-CoV-2 virus-neutralizačním testem a IgG Elisa testem Euroimmun *
- Intrauterinní tranfuze plodu (IUTRF)
- Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
- Diagnostika partial/weak D antigenu, antigenů Rh systému a dalších erytrocytárních antigenů metodou PCR-SSP *