Imunohematologický analyzátor Erytra v rutinním provozu laboratoře
Autoři:
L. Řehořová
Působiště autorů:
Transfuzní oddělení, Krajská nemocnice Liberec, a. s.
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,26, 2020, No. Supplementum 1, p. 28.
Kategorie:
Souhrn abstraktů
Souhrn
Úvod: Na TO KN Liberec jsme v dubnu 2017 uvedli do provozu imunohematologický analyzátor Erytra. Cílem bylo dosáhnout plné automatizace imunohematologických vyšetření pacientů, racionalizace práce a úspory lidské pracovní síly.
Materiál a metodika: Erytra je plně automatický analyzátor na principu sloupcové aglutinace v kartách DG Gel, vyšetření jsou prováděna z nesrážlivé krve odebrané do zkumavek s EDTA. Analyzátor umožňuje vyšetření standardních i speciálních metod.
Výsledky: Analyzátor byl instalován 18. 4. 2017 a do rutinního použití uveden 16. 6. 2017 po provedení vstupních verifikací všech metod (celkem 260 vyšetření) a nastavení obousměrného převodu dat mezi analyzátorem a LIS.
Za období 2018–2019 jsme na analyzátoru provedli 11 966 vyšetření kompletní krevní skupiny (KS), 8 241 ověření KS, 557 KS novorozenců, 18 497 SCRP NAT, 3 132 SCRP enzymatickým testem, 23 473 zkoušek kompatibility, 1 718 PAT, 86 rozlišení senzibilizace erytrocytů, 797 vyšetření Rh/Kell fenotypu, 829 identifikací protilátek (NAT: 465 / Enzym: 364) a vyšetření dalších erytrocytárních antigenů (Cellano: 195 / Fy(a): 230 / Fy(b): 221 / Jk(a): 765 / Jk(b): 794 / S:279 / s: 271 / M:342 / N: 302).
Po uvedení analyzátoru do rutinního provozu jsme řešili i několik problémů, jako např. výskyt incidentu nesprávný objem, diskrepance ve vyšetření mezi screeningovými a identifikačními diagnostickými erytrocyty a zejména problém s dg. séry pro vyšetření dalších erytrocytárních antigenů, který vyústil v zastavení typování těchto antigenů na analyzátoru Erytra.
Závěr: Automatizace se podařila u téměř 95 % vyšetření, přinesla zvýšenou bezpečnost ve standardních metodách a úbytek agendy. Efektivní je i úspora lidské pracovní síly, zejména o ústavní pohotovostní službě. Největší komplikaci nám přineslo pozastavení vyšetření erytrocytárních antigenů na analyzátoru, v současné době uvádíme do provozu nová diagnostická séra pro typování na analyzátoru Erytra.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2020 Číslo Supplementum 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- E-BROŽURA: Léčebné konopí v kazuistikách z reálné české praxe
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyšetření anti-SARS-CoV-2 virus-neutralizačním testem a IgG Elisa testem Euroimmun *
- Intrauterinní tranfuze plodu (IUTRF)
- Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
- Diagnostika partial/weak D antigenu, antigenů Rh systému a dalších erytrocytárních antigenů metodou PCR-SSP *