Specifika těžkých forem COVID-19
Autoři:
M. Balík
Působiště autorů:
Klinika anestesiologie, reuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,26, 2020, No. Supplementum 1, p. 21.
Kategorie:
Souhrn abstraktů
Souhrn
Úvod: Prezentace má za cíl shrnout mezinárodní poznatky o těžkých formách COVID-19. Zároveň autor konfrontuje COVID-19 s diagnostickými a terapeutickými postupy u těžkých forem chřipkových onemocnění. Součástí prezentace jsou vlastní data z průběhu několika desítek závažných kazuistik hospitalizovaných ve VFN od března 2020.
Metodika: Porovnání diagnostických postupů v oblasti kliniky, zobrazovacích a laboratorních metod mezi COVID-19 a myxovirovými infekcemi v prostředí intenzivní péče. Jsou nastíněna specifika postižení plic, kardiovaskulárního systému, cévní stěny a koagulačního systému. Je diskutována potřeba vysoce invazivních postupů včetně extrakorporální membránové oxygenace (ECMO). Zajímavá je souvislost s generací angiotenzinu a jeho receptory, jejich ovlivnění COVID-19 a souběžnou terapií. Imunitní odpověď na COVID-9 a monitorované inflamatorní markery mohou mít dopad na terapii COVID-19. Dopad infekciozity COVID-19 má vliv na intenzivistickou praxi a systém intenzivní péče v nemocnicích.
Shrnutí: Při překonání přirozených bariér a dosažení vysoké infekční dávky je specifikem COVID-19 endoteliální zánět vyžadující u závažných forem sofistikovanou a šetrnou léčbu selhávajících orgánových systémů. COVID-19 není v naprosté většině případů cytokinová bouře. Vysoká kontagiozita vyžaduje vývoj domácích ochranných pomůcek pro intenzivní péči. Při zabránění pandemie nepředstavuje COVID-19 větší zátěž pro systém intenzivní péče v ČR, nicméně generalizovaná virová infekce svojí závažností volá po zvyšování kvalifikace intenzivistů v ČR.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2020 Číslo Supplementum 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyšetření anti-SARS-CoV-2 virus-neutralizačním testem a IgG Elisa testem Euroimmun *
- Intrauterinní tranfuze plodu (IUTRF)
- Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
- Diagnostika partial/weak D antigenu, antigenů Rh systému a dalších erytrocytárních antigenů metodou PCR-SSP *