Transfuzní oddělení FN Plzeň 2020
Autoři:
P. Šlechtová; E. Froňková; E. Pourová; E. Rohrbacherová
Působiště autorů:
Fakultní nemocnice Plzeň, Transfuzní oddělení
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,26, 2020, No. Supplementum 1, p. 9-10.
Kategorie:
Souhrn abstraktů
Souhrn
Transfuzní oddělení (TO) FN Plzeň zajišťuje celé spektrum činností souvisejících s transfuzní problematikou a má především dva základní úkoly: výrobu transfuzních přípravků (TP) a laboratorní diagnostiku. Poskytuje služby převážně v rámci kraje, dodává TP pro FN Plzeň a další zdravotnické subjekty v regionu. Provádí odběry krve a krevních složek (odběry plné krve a odběry aferetické) a odběry autologní (autotransfuze). Část plazmy je pravidelně dodávána ke zpracování na krevní deriváty do frakcionačního centra. Krevní sklady (Bory, Lochotín) zajišťují nepřetržitě imunohematologickou diagnostiku a výběr kompatibilních TP pro pacienty. Je součástí transplantačního centra FN Plzeň, náběrovým centrem pro Český národní registr dárců dřeně, jedním ze 7 krizových transfuzních center v ČR se spádovým územím pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Dále jsou na oddělení prováděna specializovaná imunohematologická vyšetření, prenatální diagnostika, vyšetření infekčních markerů (dárců krve, orgánů, reprodukčních buněk a pacientů) a další laboratorní metody včetně HLA typizací a vyšetření genetických nejen pro účely transplantační imunologie. Sleduje racionálnost hemoterapie ve FN a dbá o prevenci, sledování a hlášení potransfuzních komplikací v rámci zásad hemovigilance. TO je akreditovaným pracovištěm II. typu pro pregraduální a postgraduální vzdělávání zdravotníků. Zajišťuje konzultace a podílí se na výchově k dárcovství krve.
Cílem prezentace je představit změny, které se na TO uskutečnily v období 2016–2020, včetně postupného navýšení podílu kvalitnějších TP (deleukotizace trombocytů a zejména erytrocytů) a zavedení dalších nových postupů při zpracování plné krve a výrobě TP, vyšetřovacích metod (např. genotypizace), inovací v dárcovské oblasti, které též přispěly k bezpečnosti krevní transfuze (viz program Bezpečný TP ve FN Plzeň).
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2020 Číslo Supplementum 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- E-BROŽURA: Léčebné konopí v kazuistikách z reálné české praxe
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyšetření anti-SARS-CoV-2 virus-neutralizačním testem a IgG Elisa testem Euroimmun *
- Intrauterinní tranfuze plodu (IUTRF)
- Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
- Diagnostika partial/weak D antigenu, antigenů Rh systému a dalších erytrocytárních antigenů metodou PCR-SSP *