Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
Autoři:
P. Papoušek 1; Z. Kráľovská 1; R. Procházková 1,2
Působiště autorů:
Krajská nemocnice Liberec, a. s.
; Transfuzní oddělení
1; Fakulta zdravotnických studií, Technická univerzita v Liberci
2
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,26, 2020, No. Supplementum 1, p. 24-25.
Kategorie:
Souhrn abstraktů
Souhrn
Úvod: Pro pacienty se závažným průběhem onemocnění COVID-19 není v současnosti dostupná dostatečně účinná terapie. Konsenzem odborných společností je doporučováno zvážit podání rekonvalescentní plazmy obsahující anti-SARS-CoV-2 protilátky pacientům. Na našem pracovišti jsme připravovali rekonvalescentní plazmu k tomuto účelu.
Materiál a metodika: Plazmu jsme odebírali afereticky od dárců, kteří prodělali COVID-19 a splňovali vstupní kritéria doporučená Společností pro transfuzní lékařství. U dárců byla kontrolována hladina anti-SARS-CoV-2 protilátek: kvantitativně IgG (Liaison, Diasorin) a titr virus neutralizačním testem (Vojenský zdravotní ústav, Těchonín), propuštěny byly plazmy s titrem ≥ 300. Plazma byla odebírána do 10. týdne od posledního negativního stěru z dýchacích cest na PCR SARS-CoV-2.
Výsledky: K plazmaferézám se dostavilo celkem 15 dárců ze 100 uzdravených: 8 mužů a 7 žen po onemocnění COVID-19. U všech se jednalo o onemocnění s mírným průběhem. Zastoupeny byly všechny krevní skupiny. Čtyři dárci darovali krev v minulosti. U 1 dárce s anamnézou transfuze a u všech dárkyň byly stanoveny anti-HLA protilátky z důvodu snížení rizika TRALI. Celkem bylo provedeno 31 plazmaferéz, 1–4× u dárce. Vyrobili jsme 87 TU plazmy, z toho 35 TU s titrem 300 a vyšším. Z odběrů byly vyřazeny 2 dárkyně s pozitivními anti-HLA protilátkami, 1 dárce pro intoleranci plazmaferézy, 1 dárkyně pro nevhodné žíly, 1 dárce pro negativní anti-SARS-CoV-2 protilátky. Při druhém odběru došlo k nárůstu koncentrace IgG protilátek průměrně o 18,5 AU/ml, při třetím o 7,0 AU/ml. Obsah protilátek neodpovídal závažnosti onemocnění. V úvodu bylo kritické sehnat dárce požadované krevní skupiny pro urgentní aplikaci pacientovi.
Závěr: Rekonvalescentní plazma obsahuje variabilní množství anti-SARS-CoV-2 protilátek. Při opakovaných odběrech docházelo k jejich nárůstu, hladina protilátek vždy neodpovídala titru. V současnosti máme k dispozici plazmu pro léčbu pacientů všech krevních skupin.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2020 Číslo Supplementum 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Nejasný stín na plicích – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyšetření anti-SARS-CoV-2 virus-neutralizačním testem a IgG Elisa testem Euroimmun *
- Intrauterinní tranfuze plodu (IUTRF)
- Odběry rekonvalescentní plazmy v Krajské nemocnici Liberec, a. s.
- Diagnostika partial/weak D antigenu, antigenů Rh systému a dalších erytrocytárních antigenů metodou PCR-SSP *