S8 Chronická žilní choroba – etiopatogeneze, projevy a léčba
Autoři:
S. Sellner Švestková
Působiště autorů:
Dermatovenerologická klinika, LF MU a FN, Brno
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 46, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Chronická žilní choroba dolních končetin se projevuje řadou příznaků, které na jedné straně jsou jen kosmeticky rušivé, ale většina z nich progreduje do stavu chronické žilní choroby, resp. chronické žilní insuficience. Nejmarkantnější bývají křečové žíly a žilní bércové vředy, příznaky nicméně zahrnují také otok, varikózní ekzém, hyperpigmentace kůže bérců a kotníků, bílou atrofii a lipodermatosklerózu.
Označení chronická žilní choroba (CVD) není synonymem pro chronickou žilní insuficienci (CVI). CVD je širší pojem a zahrnuje celé spektrum známek a příznaků spojených s třídami C0 až C6. Termín chronická žilní insuficience (CVI) je obecně vyhrazen těžšímu stupni onemocnění (tj. třídám C4 až C6). Varikózní žíly, pokud chybí kožní změny, tedy nesvědčí pro chronickou žilní insuficienci.
V poznání mechanismů, které jsou odpovědné za tyto různé symptomy, byl učiněn významný pokrok, zejména ve studiu úlohy zánětu. Při perzistenci vysokého žilního tlaku se v dolních končetinách shlukují leukocyty, které adherují k endotelu malých cév a formou diapedézy migrují skrz tento endotel. V přeplněných cévách se uvolňuje aktivátor plasminogenu, což znamená, že dochází k aktivaci leukocytů a spuštění kaskády zánětlivých procesů, které hrají významnou roli v rozvoji kožních změn u chronické žilní choroby, včetně vzniku bércového vředu žilní etiologie.
Zdroje
Bergan, J. J., Schmid-Schönbein,G. W., Coleridge Smith, P. D. et al. Chronic Venous Disease N Engl J Med 355, 5: 488–498, 2006.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?