K2: Základní principy endovaskulární terapie u chronické kritické končetinové ischemie
Autoři:
M. Wierzgoń; S. Holesz; M. Kamarád
Působiště autorů:
Oddělení intervenční radiologie, Nemocnice Podlesí a. s., Třinec
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 4, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Cíl
Prezentace současných zásad a pravidel endovaskulární terapie změn tepen dolních končetin u pacientů s projevy chronické kritické končetinové ischemie (CHKKI). Stručná prezentace klinického efektu endovaskulární terapie u pacientů s chronickou kritickou končetinovou ischemii (CHKKI) z pracoviště autorů.
Metodika
Cílem endovaskulární terapie je dosažení maximálně možného stupně prokrvení cílové oblasti – periferie končetiny a co nejvyšší technická úspěšnost. Hlavními prostředky k dosažení těchto požadavků jsou: 1. revaskularizace v přímé linii a co nejvíce do periferie; 2. maximálně cílená revaskularizace dle teorie angiosomů; 3. zprůchodnění co největšího počtu bércových tepen; 4. využívání alternativních cévních přístupů; 5. používání aktuálně nejmodernějšího materiálu určeného k endovaskulární terapii. Autoři na svém pracovišti dlouhodobě sledují a hodnotí klinickou úspěšnost endovaskulární terapie u pacientů s projevy CHKKI dosaženou za 6 měsíců od provedení zákroku. Do sledované skupiny jsou zařazeni pacienti splňující následující kritéria: 1. CHKKI v III. a IV. stadiu ICHDK dle Fontaineovy klasifikace; 2. morfologicky výlučně postižení tepen bérce.
Je prezentována populace pacientů, u kterých výkon byl proveden v období leden 2000 až říjen 2010. Za klinický úspěch je považováno 1. zahojení defektu; 2. zastavení progrese šíření defektu s eventuální nutností provedení maximálně TMT amputace.
Výsledky a závěr
V celé sledované skupině bylo dosaženo klinického úspěchu za 6 měsíců od provedení zákroku u 87,6 % pacientů, v podskupině pacientů s diabetes mellitus byla vypočtena minimální klinická úspěšnost 81,8 %. Tento výsledek lze považovat za velmi dobrý, i když na začátku sledovaného období nebyly uplatňovány všechny výše uvedené principy. Nicméně dle současných názorů dodržování všech prezentovaných zásad a principů musí být atributem každého moderního a seriozního pracoviště zabývajícího se endovaskulární terapií CHKKI.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?