S6 Ošetřovatelská péče při monstrózní obezitě
Autoři:
S. Brabcová
Působiště autorů:
Úrazové centrum, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 45, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Účelem prezentace je předání zkušeností s ošetřováním pacienta s monstrózní obezitou.
Ošetřovatelská péče u těchto pacientů je zcela specifická, velice náročná a to nejen při samotném ošetřování, ale hlavně při hledání vhodných alternativ, jež by pomohly pacientovi a hlavně vydržely jeho tělesnou hmotnost.
Výsledkem pobytu monstrózně obézního pacienta na oddělení Úrazového centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem je získání cenné zkušenosti s celým ošetřovatelským procesem, který byl od samého začátku provázen komplikacemi, díky vysoké hmotnosti pacienta. To znamená od zcela „banálního“ odvozu pacienta na Emergency, přes operační zákrok, vážení pacienta, pobytu na klasickém nemocničním lůžku s nosností do 170 kg a hlavně ošetřováním rozsáhlého dekubitu nejen pomocí vlhkého hojení, ale i podtlakové drenáže. Prostě se vším, na co nejsou naše zdravotnická zařízení svým vybavením vůbec připravena a co pomalu začíná být fenoménem dnešní doby.
Extrémně obézní pacienti s BMI>40 kg/m2 tvoří sice jen 1–2 % případů těžké obezity u nás, ale pro naše zdravotnictví jsou, i přes relativně malý počet, velkým problémem. Péče o tyto pacienty vyžaduje nestandardní přístupy a velké nasazení zdravotníků. Obtížné jsou i jindy banální výkony např. zavedení nitrožilní kanyly, změření tlaku, atd. Jakýkoli transport je nutný s účastí téměř veškerého personálu, sedačky ani lůžka nestačí rozměry či nosností. Zdravotníci musí často improvizovat.
I jinak banální onemocnění či úraz může být v kontextu XXXL smrtelný.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?