K 43: Ambulantní podtlaková terapie rány
Autoři:
J. Stryja
Působiště autorů:
Komplexní kardiovaskulární centrum, Nemocnice Podlesí a. s., Třinec
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 33, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Úvod
Léčba ran kontrolovaným podtlakem patří mezi základní léčebné modality komplikovaných akutních i nehojících se (chronických) ran. Zatím co použití u pacientů za hospitalizace je běžné, využití u ambulantních pacientů v současnosti naráží na řadu úskalí. I přesto, že efektivita ambulantní podtlakové terapie již byla několikrát ověřena.
Metodika a výsledky
Podtlaková terapie přináší nemocným i ošetřujícímu personálu řadu výhod. Umožňuje časnou vertikalizaci a mobilizaci pacienta, urychluje hojení rány, zvyšuje kvalitu života nemocných s nehojící se ránou, redukuje náklady na léčbu (kratší doba hospitalizace, snížení zátěže lůžkového fondu nemocnice). Jediným systémem pro ambulantní podtlakovou terapii dostupným v současnosti v České republice je systém PICO. Jedná se o jednoduchý systém pro terapii rány kontrolovaným podtlakem tvořený základní jednotkou (udržuje podtlak 80 mmHg) a speciálním absorpčním krytím s kontaktní vrstvou silikonu, která minimalizuje riziko traumatu rány při převazech. PICO pracuje bez sběrného kanystru na ranný exsudát, který se shromažďuje v absorpční vrstvě primárního krytí přiloženého na ránu. Jedná se o zařízení, které používá kompletní převazový set na jedno použití. Vyřazením sběrného kanystru a prodloužením standardní doby mezi převazy na 72 až 96 hodin jsou náklady na týdenní provoz PICO asi o 1/3 nižší než při použití konvenční NPWT. Na dobrou farmakoekonomiku provozu má vliv také kratší trvání hospitalizace a kratší doba potřebná k převazu.
Závěr
Terapie rány kontrolovaným podtlakem patří mezi rychle se rozvíjející metody v léčbě ran. Jsme přesvědčeni, že každá technika použití NPWT si dokáže získat své příznivce a indikace. Podstatným zůstává fakt, že NPWT výrazně urychluje hojení ran i v případech, kdy je proces reparace tkáně u pacienta vážně narušen. Ambulantní podtlaková terapie poskytuje pacientům stejnou účinnost jako v případě hospitalizovaných pacientů. O tom, zdali pacienta nadále hospitalizovat nebo jej léčit podtlakem ambulantně, by měl rozhodnout celkový stav pacienta a dostupnost kvalifikované ošetřovatelské (domácí) péče, nikoli špatné nastavení úhrad.
Zdroje
Campbell, P. E., Smith, G. S., Smith, J. M. Retrospective clinical evaluation of gauze-based negative pressure wound therapy. Int Wound J 5, 2: 280–286, 2008.
European Wond Management Association (EWMA). Position document: Topical negative pressure in wound management. London: MEP Ltd., 2007.
Chariker, M. E., Jeter, K. F., Tintle, T.E., Bottsford, J. E. Effective management of incisional and cutaneous fistulae with closed suction wound drainage. Contemp Surg 34: 59–63, 1989.
McCord, S. S., Naik-Mathuria, B. J., Murphy, K. M. et al. Negative pressure therapy is effective to manage a variety of wounds in infants and children. Wound Repair Regen 15, 3: 296–301, 2007.
Morykwas, M. J., Argenta, L. C., Shelton-Brown, E. I., McGuirt, W. Vacuum-assisted closure: a new method for wound control and treatment: animal studies and basic foundation. Ann Plast Surg 38, 6: 553–562, 1997.
Morykwas, M. J., Faler, B. J., Pearce, D. J., Argenta, L. C. Effects of varying levels of subatmospheric pressure on the rate of granulation tissue formation in experimental wounds in swine. Ann Plast Surg 47, 5: 547–551, 2001.
Stryja, J., Krawczyk, P., Hájek, M., Jalůvka, F. Repetitorium hojení ran 2. Semily: GEUM, 2011.
World Union of Wound Healing Societies (WUWHS). Principles of best practice: Vacuum assisted closure: recommendations for use. A consensus document. London: MEP Ltd., 2008.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?