K 21: Křížem krážem domácí zdravotní péčí
Autoři:
H. Pekárková
Působiště autorů:
Pracoviště ošetřovatelské péče s. r. o., Hradec Králové
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 21, 2013
Kategorie:
Abstrakta
O historii a vzniku agentur domácí zdravotní péče bylo již řečeno a napsáno mnohé. Přesto je povědomí o jejich činnosti stále nedostačující a stále se zaměňuje péče zdravotní a sociální. Přitom nejstarší agentury domácí zdravotní péče poskytují péči více než dvacet let. Rozdíl mezi sociální a zdravotní péčí je stále nejasným pojmem nejen pro laickou veřejnost, ale často i pro některé zdravotníky. Domácí zdravotní péče umožňuje zkrácení doby hospitalizace a tím i snížení nákladů na hospitalizační péči, ale zároveň také snižuje i riziko vzniku nozokomiálních infekcí. Velkou výhodou pro klienta je domácí prostředí a hlavně kontakt s rodinou.
Pro dospělé, ale i pro nemocné děti, zajišťujeme ošetřovatelskou i rehabilitační péči, vč. péče hospicové, které v poslední době neustále přibývá. Není problémem zajistit také zapůjčení potřebných kompenzačních pomůcek klientům. Rozsah domácí zdravotní péče je velice široký a tím také náročný i pro personál, který tvoří samé ženy. Náročnost spočívá nejen v odborných znalostech, které musí zasahovat do více oborů, ale i v tělesné a psychické zdatnosti. V agenturách musí pracovat „ženy do nepohody“, které si dokáží poradit nejen s pacientem a jeho problémy, ale často i s příbuznými, s rozmary auta nebo se zvířaty, kterých je v některých domácnostech i větší množství. Velkým nepřítelem zdravotníků v domácí péči jsou i rozmary počasí.
Velkou skupinu klientů Pracoviště ošetřovatelské péče s.r.o. tvoří pacienti s chronickým defektem. Mám‑li vyjmenovat pořadí, dle počtu ošetřených klientů, bude následující: bércový vřed, proleženiny, diabetická noha, končetiny po amputaci, rozpadající se nádory, nehojící se chirurgická rána a příp. další. Ekonomická náročnost výkonů, které poskytujeme našim klientům, stále narůstá, ale platby zdravotních pojišťoven tomu neodpovídají. Vzhledem k tomu, že máme v péči většinou polymorbidní klienty nebo klienty s rozsáhlými chronickými defekty, jsou materiálové náklady stále vyšší a vyšší. K nárůstu cen zdravotnického materiálu došlo hlavně díky zvýšení DPH, které přešlo ze 14 % na 21 %.
Závěrem lze říci, že i přes narůstající ceny materiálů, je domácí zdravotní péče stále mnohem levnější než hospitalizace nebo případný převoz klienta sanitou na ošetření do odborné ambulance. Riziko vzniku nozokomiálních nákaz v domácím prostředí nehrozí. V neposlední řadě se zvyšuje i komfort klienta.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?