S 13 Débridement ran
Autoři:
J. Stryja
Působiště autorů:
Centrum cévní a miniinvazivní chirurgie, Nemocnice Podlesí a. s., Třinec
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 48-49, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Úvod
Débridement patří mezi základní postupy ošetřování akutních i chronických (nehojících se) ran. Débridement rány je indikován vždy, existují-li reálné důvody pro to jej provést. Indikace k débridementu a volba vhodné metody není vázána na konkrétní diagnózu, ale na identifikaci patologických tkání pokrývajících spodinu rány, stupni jejich vlhkosti a dalších faktorech spojených s celkovým stavem pacienta (Strohal et al. 2013).
Vlastní sdělení
Metody débridementu rozdělujeme schématicky do pěti tříd (Kirshen et al. 2006). Rozdělení, hlavní charakteristiky jednotlivých metod a kontraindikace popisuje následující tabulka.
Ještě před provedením débridementu rány je nutné určit etiologii ulcerace a stanovit strategii dalšího lokálního ošetřování a celkové léčby. Při výběru konkrétní metody je nutné zohlednit velikost a typ rány, základní onemocnění, množství ranného exsudátu, riziko infekce, charakter nekrózy, bolestivost zákroku, nároky na rychlost, účinnost a selektivitu konkrétní metody, celkový stav pacienta a finanční náročnost débridementu (Sibbald et al. 2000). Metody selektivnější, šetrnější vůči tkáním mají vždy přednost před metodami méně šetrnými a méně efektivními (Stryja 2008). Při výběru vhodné metody débridementu musí klinik zvážit možné zdroje bolesti a pacienta adekvátně k zákroku připravit tak, aby se minimalizovala anxieta a dyskomfort pacienta. Nespornou výhodou je, že různé formy débridementu se dají v průběhu léčby kombinovat.
Zdroje
Kirshen, C., Woo, K., Ayello, E. A., Sibbald, R. G. Debridement: a vital component of wound bed preparation. Adv Skin Wound Care 19, 9: 506–517, 2006.
Sibbald, R. G., Williamson, D., Orsted, H. L. et al. Preparing the wound bed – debridement, bacterial balance, and moisture balance. Ost Wound Manage 46, 11: 14–35, 2000.
Strohal. R., Apelqvist. J., Dissemond, J. et al. EWMA Document: Debridement. An updated overview and clarification of the principle role of debridement. J Wound Care 22, Suppl 1: S1–S52, 2013.
Stryja, J. Débridement a jeho význam pro léčení ran. Hojení ran 2, 3: 16–18, 2008.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?