S2 Jak jsme začali převazovat...
Autoři:
K. Palinčáková 1; L. Bednářová 2
Působiště autorů:
Anesteziologicko-resuscitační oddělení, Nemocnice Valašské Meziříčí
1; Oddělení následné péče, Nemocnice Valašské Meziříčí
2
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 41, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Dekubity patří mezi základní indikátory kvality ošetřovatelské péče každého zdravotnického zařízení a jejich výskyt je nutno monitorovat a nastavit opatření, která povedou k prevenci vzniku dekubitů a jejich minimálnímu výskytu. Dekubitus je rána, která vznikla na podkladě stlačení a následné ischemii měkkých struktur tkáně, vůči skeletu a vnější podložce.
Naše zdravotnické zařízení se řídilo standardem Péče o rány, dekubity a jiné kožní defekty, ovšem nebyl sjednocen sběr statistických dat u dekubitů, jak na vzniku, tak na výstupu. Taktéž byly nalezeny problémy s komunikací mezi ošetřovatelským personálem a lékaři. Nekoordinovaně se pečovalo o dekubity a byly vedeny nesjednocené zápisy v dokumentaci. Další chybou bylo přerušení kontinuity péče o dekubity v rámci překladů našeho zdravotnického zařízení tzn. z oddělení na oddělení. Bylo nutné sjednotit postupy v péči o dekubity a chronické rány a taktéž zahájit sběr dat pro statistické účely, jejichž reálným výstupem se mohl řídit management kvality ošetřovatelské péče a následně mohl být zahájen proces zlepšení kvality péče o dekubity.
Počátkem roku 2013 vznikl v Nemocnici Valašské Meziříčí nový převazový tým, který je zastřešován lékařem-chirurgem a odbornými konzultantkami pro léčbu chronických ran, a který sjednotil převazové postupy a zápisy v dokumentaci. Byla nastavena nová dokumentace jednotná pro celé zdravotnické zařízení a stanoveny pravidelné revize ran v daných intervalech odbornými konzultantkami. Taktéž vznikl pro celé zdravotnické zařízení algoritmus jako návod při postupu u pacientů, kteří jsou v riziku pádu a u kterých došlo k vzniku dekubitu. Taktéž v rámci kontinuity péče o dekubity a chronické rány po propuštění pacienta vznikla pravidelná ambulantní péče o tyto postižené pacienty.
Prezentace obsahuje taktéž výstup z prvního měsíce sběru statistických dat, kde je graficky znázorněn, jak vznik, tak výstup u dekubitu, místo vzniku na těle pacienta a oddělení, na kterém byl dekubitus zachycen.
Dekubitus představuje pro pacientův organismus zvýšenou energetickou zátěž a v některých případech i smrtelně nebezpečnou komplikaci. Taktéž pro ošetřovatelský personál představuje dekubitus často zvýšenou fyzickou zátěž a pro zdravotnické zařízení ekonomicky nevýhodnou komplikaci, proto je naší prioritou předcházet vzniku dekubitů a včas zamezit jejich progresi. Prevence dekubitů by měla být jednou z nejdůležitějších součástí ošetřovatelského procesu vůči pacientovu zdraví.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?