Správná odpověď na kvíz
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2012; 66(4): 317
Kategorie:
Kvíz
Provedená vyšetření již od počátku svědčila pro možnost Crohnovy choroby postihující duodenum a aborální část ilea, nikoli však oblast ileocékální. V dalším průběhu se však manifestovala neobvyklá komplikace zánětlivého postižení ilea, tzv. zánětlivý fibroidní polyp. Tato objemná polypoidní léze je lokalizována submukózně (obr. 3), nejčastěji v žaludku (asi 70 % případů), méně často v ileu (kolem 20 %) [1] a bývá často označována podle autora prvního popisu jako tzv. Vaňkův nádor [2]. Její původ není zcela objasněn, za hlavní mechanizmus vzniku je považována abnormální reakce pojivové tkáně na poškození, např. zánětem nebo nádorem. Samotný tumor má benigní charakter.
V histologickém obraze dominuje fibrocystické stroma s novotvorbou cév různého kalibru, difuzní, především eozinofilní infiltrace a typicky cibulovité uspořádání fibroblastů v okolí cév (obr. 4). Nález bývá proto někdy popisován jako submukózní granulom s eozinofilní infiltrací. Vzhledem ke své velikosti může být Vaňkův nádor příčinou intususcepce (tak tomu bylo i v našem případě, viz videoukázka) nebo obstrukce trávicí trubice, povrchová ulcerace pak byla v našem případě zdrojem ztrátové anémie.
Asociace Crohnovy choroby a Vaňkova nádoru je vzácnou situací, v literatuře je popsáno méně než 10 takových případů. U některých pacientů se nález objevil v místě předchozí resekce, ve dvou případech byla dokonce popsána recidiva Vaňkova nádoru po jeho předchozí resekci [3]. Vzhledem k mechanickým obtížím, které nález obvykle vyvolává, je chirurgická resekce terapií volby.
Po laparoskopicky asistované resekci ilea došlo u našeho pacienta k vymizení obtíží, v dalším průběhu se však manifestovaly těžší zánětlivé změny v terminálním ileu a duodenu. Pro nedostatečný efekt konzervativní terapie byla v roce 2008 zahájena léčba infliximabem s velmi dobrým efektem. V současnosti je pacient v klinické remisi, pokračuje v dlouhodobé udržovací terapii infliximabem.
Zdroje
1. Smetana J, Sticová E, Jílek D et al. Adenokarcinom žaludku a zánětlivý fibroidní polyp (Vaňkův tumor) u pacientky s primárním Sjögrenovým syndromem – popis případu. Ces a Slov Gastroent a Hepatol 2009; 63(3): 100–104.
2. Vanek J. Gastric submucosal granuloma with eosinophilic infiltration. Am J Pathol 1949; 25(3): 397–411.
3. Deschamps L, Bretagnol F, Couvelard A et al. Inflammatory Fibroid Polyp in Crohn´s Disease by Ileoileal Intussusception: Case Report and Review of the Literature. Inflamm Bowel Dis 2008; 14(9): 1317–1320.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2012 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Defekografie
- Zácpa a hypofunkce štítné žlázy. Mýtus nebo skutečnost?
- Syndrom solitárního rektálního vředu
- Liečba spontánnej baktériovej peritonitídy