Dulcolax® čípky
Autoři:
J. Martínek
Působiště autorů:
Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2012; 66(4): 320-321
Kategorie:
Lékový profil
Potíže se zácpou udává až pětina populace. Pouze zácpu lehčí lze příznivě ovlivnit úpravou diety nebo životního stylu. Jedním z hlavních prostředků, kterak pacientům se zácpou pomoci, jsou laxativa. Klasickou, na trhu již dlouho přítomnou skupinou stimulačních laxativ je polyfenolová skupina, tj. pikosíran sodný a bisakodyl. Tradičně se obě tato laxativa používají ve formě kapek (např. Guttalax®) nebo tablet (např. Guttalax® nebo Dulcolax®). Tato laxativa se užívají navečer a účinek nastupuje za 6–12 hod. Ideálně si tedy pacient vezme tabletku večer a ráno se bez větších problémů vyprázdní. Na rozdíl od osmotických laxativ stimulační laxativa polyfenolové skupiny nepůsobí průjem.
Novinku na českém trhu představuje uvedení bisakodylových čípků (Dulcolax® čípky). Jedná se o druhé laxativum ve formě čípků, které budeme moci českým pacientům doporučit (tradiční glycerinové čípky se používají již řadu let).
Účinná látka, farmakokinetika
Bisakodyl je lokálně působící projímadlo ze skupiny difenylmethanu. Bisakodyl po hydrolýze na účinnou látku (bis-(p-hydroxyfenyl)-pyridyl--2-methan) stimuluje peristaltiku tlustého střeva. Oproti tabletám, kde k projímavému účinku dochází po 6–12 hod, dochází k projímavému účinku po podání čípku již za 10–30 min. Určitá, avšak zanedbatelná část účinné látky se sice vstřebává, ale tak jako u tablet je pro účinek zásadní lokální působení účinné látky. U kojících žen byly hodnoty účinné látky v mateřském mléce pod limitem stanovitelnosti.
Léková forma, dávkování
Jeden čípek obsahuje 10 mg bisakodylu. Čípky jsou bílé nebo lehce nažloutlé, jsou torpédovitého tvaru s hladkým nebo lehce mastným povrchem. V prodeji jsou balení po 6 čípcích. Tak jako jiná laxativa jsou čípky volně prodejné a na jejich úhradě se nepodílí pojišťovny. Doporučená denní dávka je max. jeden čípek denně. U dětí 4–10 let nejsou čípky doporučeny, výhodnější je použití kapek nebo tablet.
Indikace
Čípky jsou určeny pro pacienty s různými formami zácpy. Bez porady s lékařem je doporučena léčba v délce 7 dní, nicméně ani u bisakodylových čípků nebyly nikdy prokázány nežádoucí účinky při déletrvajícím používání. Pokud není jiné možnosti, jak pacientovi se zácpou pomoci, nelze než doporučit chronické používání stimulačních laxativ a je na preferenci pacienta, zda si vybere kapky, čípky nebo tablety. Zásadním rozdílem mezi čípky a kapkami nebo tabletami je rychlost nástupu účinku, kdy u čípků je účinek přítomný za 10–30 min. Z toho vyplývá, že čípky jsou výhodné pro pacienty, kteří se potřebují vyprázdnit „rychle“.
Další indikací je příprava před různými vyšetřeními, např. sigmoideoskopií nebo rektoskopií. Zde je vhodné kombinovat tablety a čípky (např. Dulcolax® tbl. – dvě tablety (10 mg) ráno a dvě tablety (10 mg) večer před vyšetřením následované podáním jednoho čípku ráno těsně před vyšetřením [2].
Kontraindikace
Dulcolax® tbl. i supp. je kontraindikován při ileu, střevní obstrukci, náhlé příhodě břišní s nutností chirurgického výkonu, u akutních zánětlivých střevních onemocněních a těžké abdominální bolesti spojené s nauzeou a zvracením. Dulcolax® je také kontraindikován při těžké dehydrataci a u pacientů se známou hypersenzitivitou na bisakodyl.
Podobně jako všechna laxativa by Dulcolax® neměl být užíván každodenně nebo po delší dobu bez zjištění příčiny chronické zácpy.
Nežádoucí účinky
Mezi nežádoucí účinky lze řadit křeče břicha, průjem, nauzea; ostatní nežádoucí účinky jsou raritní.
Čípky bisakodylové nebo glycerinové?
Dulcolax® čípky nejsou světovou novinkou, bisakodylové čípky jsou na trhu již od 50. let. Proto studie srovnávající obě tradiční léčiva, tj. glycerinové a bisakodylové čípky, jsou poměrně staré. Přesto lze říci, že jejich výsledky lze považovat za aktuální.
Jednoznačně lepší účinnost Dulcolax® čípků oproti glycerinovým čípkům prokázala skotská studie z r. 1959 [1], která byla i placebem kontrolovaná a zahrnuje 207 pacientů. Účinnek Dulcolax® čípků byl přítomný u většiny léčených pacientů (84 %), významně více než účinek glycerinových čípků (58 %) nebo placeba (12 %) (graf 1). Dulcolax® čípky byly dále účinné u většiny pacientů, kde nebyly účinné glycerinové čípky (graf 2,3).
MUDr. Jan Martínek, Ph.D.
jan.martinek@volny.cz
Zdroje
1. Church G. Evacuant suppositories. A comparison of Dulcolax and Glycerin. Scott Med J 1959; 4(2): 94–95.
2. Kamm MA, Mueller-Lissner S, Wald A et al. Bisacodyl: efficacy and patients satisfaction on chronic constipation: multicentre, 4-week double blind, randomized, placebo control trial. Gut 2010; 59 (Suppl III): A42.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2012 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Defekografie
- Zácpa a hypofunkce štítné žlázy. Mýtus nebo skutečnost?
- Liečba spontánnej baktériovej peritonitídy
- Syndrom solitárního rektálního vředu