Šance na postup do elitního klubu – nastal čas na změnu a co pro to musíme udělat?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 19, 2008, č. 4, s. 183
Kategorie:
Editorialy
Kolikrát jsme se již zabývali v úvodnících a diskusích v redakční radě významem kvalitního recenzního řízení a impaktování časopisu pro publikující autory [1, 2]. Pro řadu začínajících autorů je publikace v recenzovaném impaktovaném časopisu nezbytnou podmínkou jejich úspěšné profesní kariéry a nakonec důvodem, proč po tréninkové rozehrávce v recenzním řízení na domácím hřišti ti nejlepší nakonec s úspěchem publikují výsledky svého výzkumu a klinických pozorování raději v prestižním zahraničním periodiku. Profesor Cvachovec upozornil na autonomii procesu výběru impaktovaných periodik společností Thomson Scientific a je zřejmé, že možnosti naší strany jsou omezené i jazyky, v nichž je časopis Anesteziologie a intenzivní medicína schopen oslovit převážně jen čtenáře v České a Slovenské republice [3].
Skutečnost, že kvalitnímu a nezastupitelnému odbornému tuzemskému periodiku není předělen citační faktor Web of Science společnosti Thomson Scientific, zná důvěrně většina našich odborných společností.
Rada pro vědu a výzkum (RVV) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR proto 8. 2. 2008 navrhla vytvořit Seznam vědeckých recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice (www.vyzkum.cz) [4]. Zařazení do Seznamu má být využíváno při hodnocení výsledků výzkumu a vývoje podporovaného z veřejných prostředků, které jsou vykazovány jako články v odborném periodiku. Podmínkou podání přihlášky do 31. 3. 2008 bylo splnění všech obecně uznávaných kritérií pro vydávání původních vědeckých a odborných prací včetně recenzování jednotlivých prací nezávislými oponenty, zařazení periodika v mezinárodních indexech, forma vydávání periodika, jazyk publikovaných prací, historie periodika a kvalitní souhrny ve světovém jazyce. Ze 443 podaných přihlášek splnilo přísná kritéria 386 odborných periodik a 24. 6. 2008 byl zveřejněn jejich seznam [4].
Jediným kritériem, jímž Anesteziologie a intenzivní medicína nenaplnila stanovené podmínky (a vedení časopisu proto přihlášku nemohlo podat) byl striktní požadavek, aby autoři nezávislých recenzí nebyli – až na odůvodnitelné výjimky – členy redakční rady. Recenzní činnost přitom až dosud ležela právě na bedrech členů redakční rady, která svým extenzivním složením zaručovala odbornou garanci široké oborové problematiky.
Na schůzi redakční rady 21. 4. 2008 v Praze se její členové konsenzuálně usnesli na nutnosti rekonstrukce rady s tím, že většina jejích dosavadních členů se bude dále věnovat výlučně externí recenzní činnosti a zúžená redakční rada bude určovat směrování časopisu, garantovat jeho odbornou úroveň a reprezentovat časopis na mezioborové úrovni. Zařazení časopisu do Seznamu vědeckých recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice zůstává nejbližším cílem redakční rady. Pro zefektivnění recenzního řízení byl okruh externích recenzentů rozšířen o přední odborníky, kteří mají dostatek vlastních zkušeností s publikací v odborném tisku a byli doporučeni stávajícími členy redakční rady. Kvalitní nezávislé recenzní řízení zůstává nadále hlavní garancí odborné kvality časopisu. Složení nově rekonstituované redakční rady, výběr širokého okruhu externích recenzentů a zavedený formát časopisu je zárukou, že vyřízení žádosti o zařazení časopisu do Seznamu v nejbližším ohlášeném termínu bude kladné.
MUDr. Ivan Herold, CSc.
e-mail: ivan.herold@szzmb.cz
Zdroje
1. Herold I. Anesteziologie a intenzivní medicína po 5 letech. Anest. intenziv. Med., 2008, 19, č. 1, s. 3–4.
2. Černý V. Recenzní řízení a jeho význam. Anest. intenziv. Med., 2005, r. 16, č. 2, s 83.
3. Cvachovec K. Poznámka k pětiletému výročí. Anest. intenziv. Med., 2008, 19, č. 2, s. 75.
4. http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=495942
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2008 Číslo 4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Akutní diseminovaná encefalomyelitida
- Možnosti antimikrobiální ochrany centrálních žilních katétrů
- Referátový výběr z anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny
- Akútna intoxikácia teofylínom