#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Realita léčby bolesti v paliativní péči v Německu

24. 3. 2025

Léčba bolesti je nedílnou součástí paliativní péče. Recentně publikovaný první celostátní průzkum svého druhu přináší informace z bezmála 150 německých hospiců a přehled tamní komplexní léčby bolesti v poslední fázi života zahrnující farmakoterapeutické, fyzikální i další podpůrné možnosti. Data ukazují, že nejčastěji užívaným neopioidním analgetikem je metamizol, nejčastěji nasazovaným opioidem hydromorfon a nejčastějším koanalgetikem pregabalin.

Anonymní průzkum

Průřezové studie, která byla probíhala od června do září 2020, se z 259 německých hospiců zúčastnilo 148 (57 %). Průzkum probíhal na základě anonymních dotazníků obsahujících 26 otázek, na které odpovídalo vedení hospice. Většina zařízení se v té době starala o 8–12 pacientů, v 90 % případů pouze o dospělé a 95 % nebylo navázáno na nemocniční péči.

Hodnocení bolesti

Všichni respondenti uváděli, že bolest je u pacientů v hospici pravidelně sledována. Nejčastěji používaným nástrojem pro hodnocení intenzity bolesti je numerická škála (NRS; v 83 % ), dále vizuální analogová škála (VAS; 38 %) a verbální hodnocení (24 %). Speciální dotazníky pro hodnocení bolesti se používají vzácně.

Koncept managementu bolesti

Pro léčbu bolesti vytváří 86 % hospiců individuální koncept, 14 % jich má vypracovaný vlastní standardizovaný plán managementu bolesti. Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro léčbu bolesti v podobě 3stupňového žebříčku jsou využívána v 89 % hospiců.

Používaná farmakoterapie

Nejčastěji používaným neopioidním analgetikem pro léčbu bolesti je metamizol (98 %), následovaný ibuprofenem (82 %), paracetamolem (57 %), diklofenakem (55 %) a selektivními inhibitory cyklooxygenázy (52 %) (viz obr. 1).

Obr. 1. Nejčastěji používaná neopioidní analgetika v paliativní péči v německých hospicích.
Nejčastěji používaná neopioidní analgetika v paliativní péči v německých hospicích.

Z opioidů uvádějí hospice v 99 % případů používání hydromorfonu, v 98 % morfinu, v 96 % fentanylu, v 89 % oxykodonu, v 75 % buprenorfinu, v 68 % methadonu, v 59 % tilidinu a v 51 % tramadolu (viz obr. 2). Opioidy jsou podávány převážně v p.o. formě s pomalým uvolňováním (97 %), v případě průlomové bolesti v p.o. formě s okamžitým uvolněním nebo v s.c. formě. U analgezie kontrolované pacientem (PCA) je preferována forma i.v. (92 %) nebo s.c. (85 %), ve většině hospiců (79 %) se však využívá jen příležitostně.

Obr. 2. Nejčastěji používaná opioidní analgetika v paliativní péči v německých hospicích
Nejčastěji používaná opioidní analgetika v paliativní péči v německých hospicích

Jako koanalgetika se nejčastěji využívají pregabalin (96 %), dexamethason (95 %), mirtazapin (84%), tricyklická antidepresiva (81 %) a gabapentin (80 %). Kanabinoidy využívá 96 % hospiců, deriváty methadonu 95 %.

Regionální anestezie se používá ve 12 % hospiců, peridurální katétry v 5 %, periferní blokáda ve 3 %.

Alternativní metody léčby bolesti

Využití alternativních metod v léčbě bolesti uvádí 80 % hospiců. Polovina jich používá aromaterapii, 24 % muzikoterapii, 17 % masáže, 16 % fyzikální léčbu teplem či chladem, 14 % zábaly a obklady, 10 % akupresuru. Dále jsou využívány fyzioterapie, psychologická péče, progresivní svalová relaxace, meditace, relaxační cvičení, homeopatie, polohování, akupunktura, transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS), dechová cvičení, terapie za pomocí zvířat aj.  

Invazivní postupy v léčbě bolesti, jako jsou kryoablace či neurolýza, provádějí pouze 2 % hospiců.

Podávání paliativní sedace u pacientů s těžkou bolestí, kterou nelze kontrolovat jinak, uvádí 24 % zařízení.

Závěr

Tento unikátní průzkum ukazuje, že v léčbě bolesti se v paliativní péči v německých hospicích používá široká škála farmakologických, nefarmakologických a podpůrných možností. Management bolesti u vážně nemocných na sklonku života vyžaduje multimodální a mezioborový přístup. Zkušenosti ukazují přínos kombinace terapeutických postupů. Otázkou zůstává, zda je větším přínosem individualizovaný, nebo jednotný koncept managementu bolesti.

(zza)

Zdroj: Volberg C., Schmidt-Semisch H., Maul J. et al. Pain management in German hospices: a cross-sectional study. BMC Palliat Care 2024 Jan 3; 23 (1): 7, doi: 10.1186/s12904-023-01291-57. 



Štítky
Anesteziologie a resuscitace Dětská neurologie Dětská onkologie Dětská revmatologie Geriatrie a gerontologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Neurologie Onkologie Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Revmatologie Praktická sestra Sestra v chirurgických oborech Sestra v interních oborech Onkologická sestra Geriatrická sestra Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#