ČLS JEP udělila ceny za nejlepší vědecké publikace a odborné články
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2009; 89(11): 653-654
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
V úterý 27. listopadu přivítaly prostory Senátu Parlamentu ČR účastníky slavnostního shromáždění konaného u příležitosti ohodnocení nejlepších vědeckých publikací a odborných článků za rok 2008 a pod záštitou místopředsedy senátu Milana Štěcha.Vlastní předání cen se uskutečnilo v Zaháňském salónku pražského Valdštejnského paláce
Úvodní slovo a poděkování oceněným za jejich práci přednesl předseda České lékařské společnosti prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. Ve svém vystoupení mimo jiné řekl:
„Je mi ctí pozdravit vás jménem ČLS JEP a poděkovat za vždy milé přijetí v těchto důstojných prostorách. Považujeme to i za důkaz vaší přízně našim odborným společnostem i za ohodnocení snahy našich lékařů a badatelů, kterým se dnes dostane ocenění za vědecké práce, publikované v roce 2008.
Předsednictvo ustanovilo k ocenění navržených publikací komisi, kterou vedl prof. Hájek a která určila pořadí oceněných. Toto pořadí má víceméně administrativní význam, protože všechny čtyři dnes oceněné práce mají vysokou vědeckou úroveň a týkají se aktuálních problémů medicíny, a to naléhavých stavů v pneumologiii, preventivní medicíny, lexikonu očkování a souboru prací z oboru neurověd.
Dovolte mi, abych jménem předsednictva ČLS JEP oceněným autorským kolektivům gratuloval.“
Ohodnoceny byly tyto publikace:
1. Cenu za knižní publikaci Naléhavé stavy v pneumologii (Maxdorf Jessenius: Praha 2008) obdrželi Viktor Kašák, Vladimír Koblížek a kol.
Jde o druhé vydání úspěšné monografie zabývající se naléhavými stavy v pneumologii. V průběhu poslední čtvrtiny 20. století došlo ve všech rozvinutých zemích k vytvoření sítě specializovaných zařízení intenzivní medicíny. Ta jsou schopna kompetentně řešit stavy, které pacienta bezprostředně ohrožují na životě, respektive hrozí trvalými následky. Vedlejším důsledkem tohoto vývoje je však značný pokles faktické schopnosti ostatních lékařů řešit naléhavé situace u svých pacientů. Naléhavé stavy tak představují mimořádně obtížnou situaci se značným rizikem chyby, případně postupu non lege artis. Kniha napomáhá praktickým lékařům se s takovými situacemi vyrovnat, což je o to důležitější, že právě na lékařích mimo jednotky intenzivní péče obvykle závisí osud pacienta do té doby, než je na specializované oddělení přijat.
2. Cenu za knižní publikaci Preventivní medicína (Maxdorf Jessenius: Praha 2008). získaliTomáš Fait, Michal Vrablík, Richard Češka a kol.
Publikace pojednává o preventivní medicíně, která je sice moderním oborem, ale prevencí se zabývali již lékaři před mnoha tisíci lety. V knize je zdůrazněna role praktického lékaře, který může být klíčovým zprostředkovatelem masově individualizované prevence a podpory zdraví. Je k tomu předurčen svými vědomostmi, znalostí pacienta a jeho rodiny, znalostí anamnézy a prostředí, ve kterém žije a pracuje a schopností posoudit hodnoty a preference pacienta.
Totéž platí i pro praktického lékaře pediatra.
Publikace přináší přehled současných programů primární a sekundární prevence v jednotlivých oborech, např. gynekologii, obezitologii, diabetologii, onkologii, ortopedii, psychiatrii a v mnoha dalších oblastech.
3. Cena za knižní publikaci Lexikon očkování (Maxdorf Jessenius: Praha 2008) byla udělena Jiřímu Beranovi, Jiřímu Havlíkovi a kol.
V České republice má prevence infekčních onemocnění prostřednictvím očkování dlouhou tradici. Přesto je informací o nových vakcínách a trendech v očkování u odborné veřejnosti stále nedostatek. Nové směry ve vývoji vakcín a detailní znalost původců i epidemiologie mnoha infekcí s sebou v posledních několika málo letech přinesly řadu zcela nových, i u nás již zaregistrovaných očkovacích látek. Kniha přináší přehled dostupných očkovacích látek v podobě lexikonu, který ve zjednodušené formě informuje nejen o infekci, proti které chrání, ale také o vlastní vakcíně.
4. Cenu za časopiseckou publikaci převzala Eva Syková a kol. za soubor 14 prací v zahraničních i domácích renomovaných časopisech z oboru neurovědy.
re
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2009 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Nikotinismus a ženský skelet
- Posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti u onemocnění pohybového systému
- Porucha funkce svalů dolních končetin v průběhu chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN)
- Prasečí chřipka ve světle nejnovějších poznatků