#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Obezita je nemoc, kterou je třeba diagnostikovat a léčit

24. 4. 2025

Obezita je dnes hlavní obavou z hlediska zdraví populace a v současné době představuje celosvětově 5. nejčastější příčinu smrti. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) bude v roce 2030 možné přičíst chorobám vznikajícím v důsledku poruch životního stylu, kam obezita patří, 30 % všech úmrtí. Proto je zásadní prevence, včasná identifikace a diagnostika obezity i její léčba. Systematický průzkum literatury z období 2010–2020 přinesl aktuální obraz o tom, které faktory přispívají k rozvoji obezity u dospělých a jaké zdravotní důsledky nadváha/obezita má. Některé jsou všeobecně známé, jiné ovšem až nečekané.

Obezita jako zásadní zdravotní problém současného zdravotnictví

Obezita je preventabilní onemocnění, jehož výskyt v posledních letech přerostl do rozměrů celosvětové epidemie a vykazuje výrazný dopad na zdraví veřejnosti na mnoha úrovních. Systematický průzkum literatury a rozbor 93 vyhledaných prací ukázal, že obezita či nadváha v dospělosti neomylně a nesporně souvisí s řadou komorbidit včetně kardiovaskulárních chorob, diabetu mellitu 2. typu (DM2), metabolického syndromu a maligních nádorů. Výdaje na léčbu onemocnění souvisejících s nadváhou a obezitou představují 26 % všech zdravotních nákladů, přičemž nejvíce se na těchto výdajích podílí DM2, karcinom endometria a osteoartróza.

Faktory ovlivňující rozvoj obezity u dospělých

Publikované práce identifikovaly řadu faktorů vedoucích k rozvoji nadváhy/obezity u dospělých. Lze je rozdělit na faktory behaviorální, socio-ekonomické, psychologické, biologické, zdravotní, faktory životního prostředí a demografické. Fungují mezi nimi mnohasměrné interakce.

Přímými příčinami obezity jsou:

  • nadměrná konzumace alkoholu
  • kouření
  • nedostatek pohybu
  • přejídání

Mezi konkrétní faktory podílející se na rozvoji nadváhy/obezity patří:

  • nepravidelná strava
  • stres
  • deprese
  • nespokojenost se životem
  • nízký životní standard
  • nízký příjem domácnosti
  • nízká úroveň vzdělání
  • kouření matky během těhotenství
  • neurologické funkce v dětství
  • nesvědomitost

Hlavní poruchy/onemocnění spojené s obezitou

Neurodegenerativní onemocnění

Dostupné důkazy naznačují korelaci mezi obezitou v dospělosti a rozvojem konkrétních neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova nemoc, přičemž korelujícím faktorem je DM2. Souvislost je pravděpodobná i u demence.

Kardiovaskulární onemocnění

Obezita zhoršuje několik základních kardiovaskulárních rizikových faktorů. Je příčinou exacerbace hypertenze, fibrilace síní a srdečního selhání.

Respirační onemocnění

Obezita může spouštět či zhoršovat onemocnění dýchacího systému. U obézních osob se častěji vykytují bronchiální astma a obstrukční spánková apnoe (OSA). Obezita je také spojena s vyšší krátkodobou mortalitou u pacientů hospitalizovaných z důvodu pneumonie.

Autoimunitní onemocnění

Řada silných důkazů svědčí pro nepříznivý dopad obezity na vznik a progresi imunitně zprostředkovaných chorob, jako jsou revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes, nespecifické střevní záněty, roztroušená skleróza, diabetes mellitus 1. typu nebo autoimunitní tyreopatie, zejména Hashimotova tyreoiditida.

Diabetes mellitus 2. typu

Nadváha a obezita jsou dobře doloženými rizikovými faktory rozvoje DM2.

Nemoci prostaty

Obezita představuje podle dosavadních důkazů rizikový faktor pro různá onemocnění prostaty včetně benigní hyperplazie prostaty (BHP) a karcinomu prostaty.

Další onemocnění související s nadváhou/obezitou

Z dalších onemocnění existují aktuální důkazy pro souvislost s nadváhou/obezitou u hypertenze, cévních mozkových příhod (CMP), onkologických onemocnění, muskuloskeletálních chorob, onemocnění dutiny ústní, duševních poruch, poruch příjmu potravy a infertility.

   

Obr.  Onemocnění související s nadváhou/obezitou

  

Závěr

Obezita si zaslouží pozornost nejen ze strany vědců, ale i lékařů, poskytovatelů zdravotních služeb a politiků. Vědecký výzkum již přináší konkrétní výsledky v podobě nově schvalovaných přípravků pro léčbu nadváhy, respektive obezity. Důležitým krokem v boji s obezitou je její chápání jakožto onemocnění, jemuž lze předcházet a které je třeba léčit.

(zza)

Zdroj: Safaei M., Sundararajan E. A., Driss M. et al. A systematic literature review on obesity: Understanding the causes & consequences of obesity and reviewing various machine learning approaches used to predict obesity. Comput Biol Med 2021; 136: 104754, doi: 10.1016/j.compbiomed.2021.104754.



Štítky
Diabetologie Gynekologie a porodnictví Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Obezitologie Psychologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#