Manželská a párová terapie
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2009; 89(11): 659
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
S. Kratochvíl
Manželská a párová terapie
Praha, Portál 2009, 279 stran,
Cena 395 Kč.
Vydání této publikace z roku 2000 pod názvem Manželská terapie nadšeně přivítala v tomto časopise profesorka Helena Haškovcová a doporučila je i praktickým lékařům. V nakladatelství Portál nyní vychází nové vydání s rozšířeným názvem, kterým autor reaguje na skutečnost, že mnohé páry spolu žijí delší dobu bez sňatku v tzv. nesezdaném soužití, přičemž se v těchto vztazích uplatňují podobné zákonitosti jako v manželství. Proto i párová terapie.
Jako praktická lékařka bych ráda toto nové vydání také velmi doporučila svým kolegyním a kolegům. V praxi se nezřídka setkáváme se skutečností, že různé psychosomatické a neurotické příznaky mají své kořeny v manželských či partnerských konfliktech, a podrobnější znalosti o jejich příčinách, průběhu a technikách jejich zvládání, které navrhují odborníci v oboru psychoterapie, mohou být praktickému lékaři užitečné, aby v takových případech mohl nabídnout nejen uklidňující léky, ale i chápající porozumění a kvalifikovanou radu.
V první kapitole autor seznamuje čtenáře se současnými koncepcemi manželské terapie, přičemž věnuje pozornost jak těm, které se zaměřují na ventilování a zpracování zážitků z minulosti, jež nepříznivě ovlivňují současný partnerský vztah, tak těm, které usilují v prvé řadě o zlepšení současné komunikace a pozitivní řešení problémů.
Z různých výzkumů vyplývá, že problémy se v konfliktových a spokojených manželstvích moc neliší, ale existuje značný rozdíl v tom, jak k nim partneři přistupují – jaké procento v jejich komunikaci tvoří nevlídnost, kritika, výtky a připomínání negativních zážitků a jak časté jsou naopak pochvaly, ocenění, uznání, prominutí, případně humor.
Některými postupy, jak zvýšit procento pozitivní komunikace a jak účinně přistupovat k řešení problémů, se autor podrobně zabývá v druhé kapitole.
Třetí rozsáhlá kapitola je věnována pěti různým okruhům partnerských problémů. První se týká výhodných a nevýhodných rysů osobnosti a má vztah zejména k výběru partnera, druhý toho, jak partnerský soulad ovlivňují očekávání, vytvořená v primární rodině (např. kdo v rodině rozhoduje) a jaké složky a jaká stadia má partnerská či manželská láska.
Třetí okruh se podrobněji zabývá vývojem vztahu v čase z hlediska kolísání spokojenosti a možností vzniku krizí, čtvrtý pak mapuje vnitřní manželské situace, kterými jsou rodinné hospodaření, využití volného času, péče o děti a sex.
Soužití partnerské dvojice ovlivňují také kontakty s jejich rodiči a výrazně je může narušit nevěra, jejímž formám a možnostem zvládnutí knížka rovněž věnuje značnou pozornost.
Kratší kapitoly o organizaci a taktice manželské terapie a o výzkumu její účinnosti budou zajímat už spíše specialisty z oboru psychoterapie, ale výše zmiňované podstatné části knížky mohou být velmi užitečné právě praktickým lékařům. V novém vydání jsou navíc kapitoly o nesezdaném soužití a o domácím násilí, rozšířena a aktualizována je i část o koncepcích párové terapie.
Zpracování manželské problematiky je nejen systematické a přehledné, ale je také velmi živé, podpořené vhodně vybranými vtipnými kresbami Vladimíra Jiránka. Knihu rozhodně stojí za to si přečíst i mít ji po ruce.
MUDr. Jitka Vlačihová
Na Františku 32,
110 15 Praha l,
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2009 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Nikotinismus a ženský skelet
- Posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti u onemocnění pohybového systému
- Porucha funkce svalů dolních končetin v průběhu chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN)
- Prasečí chřipka ve světle nejnovějších poznatků