Pozvánka na ESGE Live Demonstration
Autoři:
J. Martínek
Působiště autorů:
Klinika hepatogastroenterologie, IKEM, Praha
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(4): 286-287
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
můj úvodník nebude dlouhý. Opět jsme připravili v rámci tématu klinická a experimentální gastroenterologie množství článků z různých oblastí našeho oboru. Předpokládám, že každý z nás si najde alespoň jedno téma, které zaujme. Opět jsem rád, že se na publikační aktivitě podílejí mladí autoři.
Hlavním tématem úvodníku je však nadcházející workshop „ESGE LIVE DEMONSTRATION“, který se bude konat v pražském hotelu Clarion 12–13. září. Jak již bylo uvedeno na stránkách Endoskopické sekce, v rámci této akce proběhnou i 34. české a slovenské endoskopické dny. Hlavní náplní bude dvoudenní maraton živých přenosů endoskopických výkonů z pražského IKEM. Je nepochybné, že pět mezinárodních špičkových endoskopistů vhodně doplní i čeští a slovenští lékaři ať již při provádění samotných endoskopií nebo při různých přednáškách. V Praze uvítáme budoucího prezidenta Evropské endoskopické společnosti L. Aabakkena (Norsko), průkopníka bezbolestné koloskopie S. Cadoniho (Itálie), hvězdného a zábavného G. Costamagnu (Itálie), propagátora NOTES A. Meininga (Německo), excelentního biliárního endoskopistu N. Reddyho (Indie) či jednoho z nejvýznamnějších patologů světa M. Vietha (Německo). Tuto hvězdnou mezinárodní sestavu jistě doplní přední čeští i slovenští odborníci. Předpokládám, že si nikdo z nás nenechá ujít přímé srovnání mezinárodní a české či slovenské endoskopické školy – registrace i další informace o workshopu lze nalézt na stránkách http://cz.esgelive-prague2014.com/.
Plánovaná je demonstrace výkonů, jako jsou POEM, endoskopická resekce submukózních lézí, proběhne konfrontace dvou endoskopických metod léčby obezity, budou předvedeny metody léčby časných neoplazií GIT (ESD, endoskopická resekce, polypektomie obtížných polypů), zajímavé budou výkony endosonografické (FNAB, drenáž pseudocyst, event. nekrektomie) i nové metody hemostázy. Předpokládá se ukázka špičkových ERCP výkonů včetně léčby chronické pankreatitidy a v neposlední řadě budou předvedeny i ukázky neendoskopických metod (např. high-resolution manometrie).
Živé přenosy budou doplněny řadou svižných přednášek na aktuální témata a v průběhu pátku a soboty se budou konat i čtyři obědová minisympozia. Speciální program je připraven i pro endoskopické sestřičky v režii doc. Keila a H. Kubů.
V této souvislosti nelze nevzpomenout na rok 1993. Ve Všeobecné fakultní nemocnici na pracovišti I. interní kliniky jsem se tehdy jako student mohl zúčastnit prvního ESGE podporovaného workhopu. Pro mnohé české lékaře to byla první možnost přímé konfrontace se světovou endoskopií – vždyť Prahu tehdy navštívili a dá se říci i oslnili H. Neuhaus, M. Cremer, J. Armengol-Miro či F. Hagenmüller. Já jsem s tehdejším spolužákem a inženýrem (titul MUDr. získal až posléze) Závadou pracoval jako tlumočník z angličtiny do češtiny, dlužno však dodat, že jsem fungoval spíše jako ocásek tehdy brilantního spolužáka, protože anglicky jsem v té době neuměl vůbec, jen občas se mi podařilo něco „utrousit“ německy. Akce samotná probíhala v pražském hotelu Hilton a byla veskrze úspěšná. Pamatuji si jako by to bylo dnes, jak prof. Špičák provedl těžké, ale úspěšné ERCP u pacienta s resekcí typu B-II. Také si pamatuji doc. Jiráska, který endoskopoval pacienta s raritním nálezem – myslím, že se jednalo o duplikaturu jícnu.
Hlavními organizátory z české strany byli prof. Špičák a doc. Kotrlík a dá se říci, že tato akce byla počátkem jejich úspěšného diplomatického snažení, které vyvrcholilo v roce 2004 organizací UEGW v Praze. Dnes nám tehdejší akci připomínají vzpomínky samotných účastníků (pro mě se jednalo o nezapomenutelný zážitek) a lehce vybledlé, tehdy ještě nedigitální fotografie, jejichž ukázku v rámci úvodníku nabízím (obr. 1 a 2).
Nadcházející workshop je po 21 letech druhým mezinárodním LIVE DEMONSTRATION, který se v České republice za podpory ESGE uskuteční. A zdá se, že tomu bude na dlouhou dobu naposledy, neboť ESGE již podobné rotující akce v Evropě organizovat nebude. Ostatně, jejich hlavním cílem bylo propojit tehdejší západní a východní světy a umožnit lékařům z Východu seznámit se s moderní technikou i postupy. Myslím, že tento cíl byl, alespoň co se týká České republiky a Slovenska, beze zbytku naplněn. Jistě existují oblasti, kdy se naopak západní lékaři mohou lecčemu přiučit u nás. A na nás je, abychom vstřícnost tehdejšího Západu sami ukázali vůči ještě více „východním“ enklávám.
doc. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF
koeditor sekce klinická a experimentální gastroenterologie
jan.martinek@volny.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Porovnání nízkoobjemového a vysokoobjemového roztoku k přípravě střeva před kolonoskopií u různých podskupin pacientů
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Účinnosť a bezpečnosť silymarínu u pacientov s chronickými chorobami pečene – multicentrická, prospektívna, otvorená klinická štúdia IMHOTEP
- High-resolution anorektální manometrie – update v diagnostice anorektálních poruch
- Kvíz: Recidivující subileózní stav u mladé pacientky
- Divertikulární choroba