Anatomie od Vesalia po současnost 1514–2014
Autoři:
prof. PhDr. Petr Svobodný, Ph.D.
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2015; 154: 52
Kategorie:
Knihy
Anatomie od Vesalia po současnost 1514–2014
Publikace k 500. výročí narození Andrea Vesalia
Praha: Grada Publishing 2014, 272 s. ISBN 978-80-247-5023-1
Recenzovaná publikace vychází u příležitosti významného výročí z dějin anatomie a v širším kontextu dějin medicíny a moderní vědy vůbec. Na jejím vzniku se koncepčně, redaktorsky a autorsky podílela řada odborníků z okruhu anatomů a historiků medicíny. Skládá se z několika tematických částí, které jsou vnitřně koncepčně i formálně propojeny, společným jmenovatelem jim všem je historie morfologických oborů od středověku a raného novověku do nedávné minulosti (z hlediska historiografie označované jako soudobé dějiny).
Jak je u publikací k dějinám medicíny obvyklé, i v tomto svazku je možné vysledovat dva hlavní přístupy: přístup posuzující minulost oboru především z hlediska dnešní úrovně vědy (zastoupený zejména odborníky z daného oboru, v tomto případě anatomie) a přístup posuzující různá období vývoje oboru v širších společenských, kulturních, případně politických kontextech (zastoupený zejména školenými historiky specializovanými na dějiny medicíny). V ideálním případě se oba přístupy propojují v jedné osobě, případně v úzké spolupráci lékaře a historika, na jiné úrovni pak v právě předložené podobě kolektivního díla. Vzhledem k různým přístupům je nutné hodnotit jednotlivé kapitoly podle trochu rozdílných kritérií. Ve čtyřech oddílech jsou představeny dějiny anatomie v Českých zemích od středověku do poloviny 20. století, v pátém oddílu pak nedávná minulost a současnost všech morfologických pracovišť na lékařských fakultách v České republice. Studie v prvních čtyřech oddílech tak přinášejí na jedné straně syntetizující přehledy historie oboru v kratším či delším časovém úseku (například Vývoj anatomického poznání od R. Čiháka, Vesaliovi předchůdci a následovníci od J. Žytka), dějiny institucí nebo medailony osobností (příspěvky o pražské anatomii v 19. století), na druhé straně původní pramenné studie, včetně překladů originálních textů nebo interpretací jiných druhů pramenů (např. příspěvky B. Divišové nebo K. Černého). Pátá část představuje nejenom zasvěcené zhodnocení institucionálního zajištění (ústavy, společnosti, publikace), výukové činnosti a vědecké produkce anatomie a příbuzných oborů na lékařských fakultách v České republice, ale v řadě případů díky množství shromážděných informací poskytnou její jednotlivé kapitoly významný pramenný materiál k dalšímu kritickému historickému zkoumání soudobých dějin oboru. Samozřejmostí je u všech kapitol poznámkový aparát s odkazy na literaturu, případně primární prameny, a jmenný rejstřík. Bohatý ilustrační doprovod je nejenom krásným ornamentem výpravné publikace, ale v řadě případů i nositelem důležité informace doplňujícím vlastní texty.
Celkově vzato svazek představuje velmi široký, komplexní a v řadě případů detailní a originální pohled na vývoj anatomie a dalších morfologických oborů v Českých zemích od středověku do současnosti v evropských souvislostech. V některých částech převládají syntetizující pohledy zpracované na základě hlubokých znalostí dosavadní sekundární literatury, v jiných jde o originální, obvykle spíše kratší materiálové historické studie, v dalších pak o víceméně faktografickou dokumentaci současného stavu morfologických pracovišť na českých a moravských lékařských fakultách. Soudržnost publikace je posílena vzájemnými odkazy mezi jednotlivými kapitolami. Potencionálními čtenáři mohou být jak profesionální historikové nebo představitelé lékařských oborů, tak zájemci o dějiny medicíny z řad širší lékařské i laické veřejnosti.
prof. PhDr. Petr Svobodný, Ph.D.
Ústav dějin UK a archiv UK
Ovocný trh 3, 116 36 Praha 1
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Anální fisura
-
Co nového ve výzkumu nikotinu a tabáku:
elektronické cigarety, psychiatrie, genetika a cytisin - Subkutánní rehydratace u pacientů s terminální fází demence
- Indolamin 2,3-dioxygenáza v onkologii a psychiatrii