Mezinárodní konference AMEE
S podtitulem: Excelence ve vzdělávání – učitel pro 21. století
Autoři:
doc. RNDr. Judita Kinkorová, CSc.; RNDr. Marie Karlíková, PhD.
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2015; 154: 35
Kategorie:
Sjezdy
Milano, 30. srpna – 3. září 2014
Ve dnech 30. srpna až 3. září 2014 se v Miláně v kongresovém centru MiCo (Milano Congressi) konal mezinárodní kongres Mezinárodní asociace pro medicínské vzdělávání AMEE (An International Association for Medical Education). Letos se jednalo o 15. ročník s více než 3300 účastníky. Kongres pořádala AMEE ve spolupráci s univerzitou v Miláně, Radou členů správní rady pro medicínské studijní obory, Radou členů správní rady pro studijní obory ve zdravotnictví, Radou děkanů a ředitelů lékařské fakulty, Univerzitou „Sapienza“ v Římě a Italskou společností pro medicínskou pedagogiku (SIPeM).
Kongres sestával ze tří plenárních přednášek, 22 sympozií, až 46 krátkých sdělení denně, více než 85 workshopů v průběhu celého kongresu a posterové sekce „papírové“ a digitální, tzv. e-posterů. V průběhu konference bylo uděleno několik ocenění, např. Miriam Friedman Ben-David ocenění, cena za poster a ePoster a za inovace ve výuce. Kongresu předcházelo několik kurzů, např. ESME – základní dovednosti v medicínské výuce, ESCEL – základní dovednosti e-learningu, RESME – základní vědecké dovednosti v medicínské výuce apod.
Důležitou součástí byli vystavovatelé; různé firmy a společnosti působící v oblasti, asociace, nakladatelství a vydavatelů odborné literatury, celkem jedenáct „premium“ vystavovatelů, dále 31 komerčních vystavovatelů, 15 nekomerčních vystavovatelů, osm akademických členů AMEE a také pět akademických vystavovatelů.
Ideovou osou spojující všechny části konference byly nejrůznější aspekty vzdělávání ve všech lékařských oborech, na všech úrovních od studentů medicíny přes zdravotnický personál až po pacienty a rodinné příslušníky, napříč nejrůznějšími formami a institucemi zapojenými v procesu vzdělávání, se zřetelem k etickým pravidlům, ochraně dat a foresightovým studiím. Program byl koncipován tak, aby si každý našel oblast svého zájmu.
První plenární zasedání otevřeli a účastníky kongresu oficiálně uvítali prezidentka AMEE Trudie Roberts a Fabrizio Consorti, člen organizačního výboru. První seznámení s AMEE pronesl Ronald M. Harden, generální sekretář AMEE, a široké zapojení AMEE do sociálních médií a sociálních sítí představil Salmaan Sana, AMEE specialista na sociální sítě; o AMEE je možno najít kontakty na facebooku, twitteru, LinkedInu, YouTube, Conference App, AMEE Online Help Desk, AMEE Live, a dalších. Plenární přenášku na téma „Smysl medicíny, sblížení i krize civilizací“, přednesl Richard Horton, šéfredaktor časopisu The Lancet z Velké Británie, a Lawrence Sherman, viceprezident společnosti pro kontinuální vzdělávání, se zaměřil na „válku“ mezi technologiemi a medicínským vzděláváním.
Druhý blok plenárních přednášek se zabýval výukovými prostorami a jejich významem při výuce a vzdělávání. Podělili se o něj Jonas Nordquist z Karolinska Institutet ve Stockholmu a Andrew Laing z nadnárodní společnosti AECOM v New Yorku. Poslední den kongresu představili své vize excelence v medicínském vzdělávání tři ocenění nositelé prestižního ocenění, ceny Johna P. Hubbard Award, Ronald Harden, AMEE z Velké Británie, David Newble, Austrálie a Richard Reznick z Kanady.
Delegace z Lékařské fakulty UK v Plzni se aktivně zúčastnila sympozia „Personalizovaná medicína – implikace pro medicínské vzdělávání“, kde vystoupila doc. RNDr. Judita Kinkorová, CSc. s příspěvkem o možnostech vzdělávání v souvislosti s evropským programem Horizont 2020.
V sekci krátká sdělení přednesla RNDr. Marie Karlíková, PhD. příspěvek „Education in personalized medicine, new topics, new links, new methods“, ve kterém shrnula důležité body týkající se vzdělávání v personalizované medicíně – výuku genetiky/genomiky a farmakogenetiky/farmakogeno-miky, etické aspekty, otázku osobního genetického testování jako edukačního nástroje a zkušenosti z akademických pracovišť v USA a Evropě, včetně Lékařské fakulty v Plzni, která se vzděláváním v personalizované medicíně aktivně zabývá.
V sekci posterů prezentoval MUDr. Jiří Polívka, CSc. poster „Complex stroke care – educational programme in Stroke Centre Faculty Hospital Plzen“.
Na závěr kongresu byl představen Glasgow jako místo konání kongresu ve dnech 5. až 9. září 2015 s eLearningovými kurzy ve dnech 4. až 6. září a s podtitulem „inspirovat... a být inspirován“. Veškeré informace je možné najít na stránkách www.amee.org.
doc. RNDr. Judita Kinkorová, CSc.
RNDr. Marie Karlíková, PhD.
Lékařská fakulta UK a FN, Plzeň
e-mail: kinkorovaj@fnplzen.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Anální fisura
-
Co nového ve výzkumu nikotinu a tabáku:
elektronické cigarety, psychiatrie, genetika a cytisin - Subkutánní rehydratace u pacientů s terminální fází demence
- Indolamin 2,3-dioxygenáza v onkologii a psychiatrii