Specificity léčby bolesti u kriticky nemocných dospělých pacientů s BMI ≥ 40
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 33, 2022, č. 3-4, s. 160
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Cuny A, De Jon A, Chanques G. Pain Management Specifities in Critically Ill Patients With Obesity. ICU Management & Practice. 2022;22(3):120-122.
Obezita jako rizikový faktor narůstá celosvětově; v intenzivní péči jí trpí 15–40 % pacientů/pacientek. Znesnadňuje péči vč. polohování, transportu, péči o kůži a i. v. vstupy, zobrazovací vyšetření i odpojování z umělé ventilace. Má multisystémový dopad s početnými komorbiditami. Bolest se účastní na stavu a průběhu až u 30 % obézních pacientů a nutnost analgetizace při intervencích stoupá na 50 %. Ne vždy je možné hodnotit intenzitu a vnímání bolesti podle numerických skóre 1–10. Přesto je významnému tématu věnována dosud nedostatečná samostatná výzkumná pozornost.
U obézních pacientů se na bolesti podílí i vliv nadměrné hmotnosti na svaly a klouby. Pravděpodobně se zvyšuje práh jejího senzorického vnímání, zejména z oblasti se zvýšeným obsahem tukové tkáně – klesá hustota neurofibril. Podílí se i odlišný endokrinní profil – metabolická hyperaktivita viscerální tukové složky, odlišné hladiny galaninu a beta‑endorfinu, neurovegetativní odlišnosti a neuropsychologické změny i změny farmakodynamiky a farmakokinetiky.
Obecná doporučení pro doporučení a dávky analgetik většinou obezitu nezohledňují. Obezitu lze přitom zobrazit a odečíst i z CT, a poté údaje připojit do rozvahy závažných komorbidit. Připravují se jednotná mezinárodní doporučení pro pacienty/pacientky s BMI ≥ 40 kg/m2 pro analgezii, sedaci a delirium, popř. pro jejich společné projevy.
K úvodnímu popisnému textu autorů z Montpelliere, doprovázeným hojnými světovými citacemi jsou připojena i jednoduchá doporučení ve stručných a návodných rámečcích. Věnují se non‑opioidním analgetikům, opioidům, ketaminu a nor‑ketaminu.
Autoři zdůrazňují, že je nutno pozornost tomuto specifickému tématu obecně zvýšit a postupy propracovat s jednotnými protokoly a podpořit výsledky validních studií, cílených na indikace, propočty dávkování, rizika, výskyt nežádoucích účinků a předávkování, na kontroly a kombinace se sedativy i s další farmakoterapií specificky u obézních mužů, obézních žen i dětí.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2022 Číslo 3-4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Barva moči z pohledu klinické fyziologie
- Rokuroniem indukovaný anafylaktický šok v těhotenství úspěšně léčený podáním sugammadexu
- Monitorování počítačem zpracovaného EEG v anestezii II
- Septický šok a vitamin C?