Závažná akutní mateřská morbidita – příjmy do specializované intenzivní péče
Autoři:
C. Godeberge; C. Deneux-Tharaux; A. Seco; M. Rossignol; Aa Chantry; Mp Bonnet; Group Study Epimoms
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 33, 2022, č. 2, s. 96
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Celé číslo uvedeného odborného časopisu je zaměřeno na dosažené soudobé poznatky a postupy, na vhodnou reorganizaci i s výzkumnými výhledy v časovém rozboru, zhodnocení a výzvách. Poskytuje širší přehled o vybraných tématech celé medicíny.
Pařížský akademický výzkumný tým zpracovává v rámci EPIMOMS studie rovněž závažnou akutní mateřskou mortalitu, zdravotní indikace příjmů do intenzivní péče s řadou podrobných tabulek pro specializované zájemce o témata těhotenská, bezprostředně porodnická i poporodní.
Údaje jsou východiskem pro hodnocení úrovně zdravotní péče v daném úseku a čase. Vychází ze zdravotních údajů o příjmech na lůžka intenzivní péče a o výsledcích.
Základním materiálem je soubor 2 540 žen ve studii EPIMOMS – v multiregionální prospektivní studii; z nich bylo 511 žen přijato do intenzivní péče. Podstatně četnějšími indikacemi přijetí, spojenými i s méně příznivými výsledky byly dekompenzace předchozího celkového stavu a morbidity, nedostatečně využitá orgánová podpora, a to i ve vyspělém zdravotnickém systému.
Obecné preferenční diagnózy z pohledu porodnictví přitom zahrnují vícečetná těhotenství, urgentní sectio caesarea v průběhu porodu.
Hlavními hrozbami je při heterogenním zastoupení v daném souboru izolace od novorozence, riziko vývoje posttraumatické stresové poruchy nedělky. Terapie je i ekonomicky náročná. Klinická a organizační doporučení přibírají požadavky na úpravu prostředí ICU jednotek – na vyloučení hluku, na časnou prevenci imobility a disrupce spánku. Výhodným trendem je zřizování specializovaných jednotek intermediární péče.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Zdroje
A Population‑Based Study. Anesth Analg. 2022 Mar 1;134(3):581-591.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2022 Číslo 2
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Cytokine release syndrom po terapii CAR T-lymfocyty: přehled literatury a naše zkušenosti
- Bdělost během operace v celkové anestezii
- Doporučený postup – léčba akutní pooperační bolesti
- Současná diagnostika a léčba anafylaktické reakce – s přihlédnutím k ERC 2021 doporučením