APACHE a qSOFA ve stratifikaci rizika při sepsi
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 3-4, s. 118
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Lee JT, Mikkelsen MA. Risk stratification tools in sepsis: from acute physiology and chronic health evaluation to quick sequential organ failure assessment. CCM. 2019;47:1159–1164.
Opakovaně se důrazně doporučuje a hodnotí časná, náležitá a správná diagnostika a diagnóza sepse. Ověřuje se vhodnost a míra platnosti různých skórovacích systémů, protože čas od vzniku do léčby je pro přežití zásadní.
Zjišťování a stratifikace rizika se zpřesňují a porovnávají. Článek autorů publikace (Kansas City, PA, USA) hodnotí, jak je uvedeno i v názvu příspěvku, klasické APACHE a nový qSOFA skórovací systém a jejich predikční významnost.
Prediktivní schopnost novějšího qSOFA se lišila především podle komorbidity, senzitivitou a specificitou a AUROC – viz podrobné zdůvodnění v textu.
Přesnost qSOFA v predikci mortality se snižuje při vzrůstajícím spolupodílu komorbidity a uvedený trend má signifikantní význam. Otázku vlivu věku nelze ze studie dostatečně ověřit.
Pokud se qSOFA připojí ke klinickému hodnocení chronické kritické choroby (chronic critical illness, CCI), vede obdobně jako APACHE k podstatně spolehlivější predikci mortality – od 0,61 do 0,77.
QSOFA je výstižnější v identifikaci méně závažných infekcí nebo dokonce u neinfekčních případů. Pro ně zůstává rychlým, klinicky pohotově dostupným a jednoduchým nástrojem.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2019 Číslo 3-4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Kapilární návrat – klinické vyšetření přítomnosti cirkulační koherence?
- Základní neuromodulační metody v léčbě chronické bolesti
- Deeskalace antibiotické terapie jako součást strategie péče o kriticky nemocné
- Zajištění obtížných dýchacích cest u dospělých a dětí