Z odborné literatury
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2017; 63(6): 455
Kategorie:
Z odborné literatury
Kovalová S, Nečas J. 3D echokardiografie … pro začátečníky i pokročilé
Maxdorf: Praha 2016. 141 s. ISBN 978-80-7345-508-8
Monografie autorů Sylvy Kovalové a Josefa Nečase s názvem 3D echokardiografie … pro začátečníky i pokročilé, kterou vydalo nakladatelství Maxdorf Jessenius v roce 2016, se snaží do jisté míry odstranit nedostatek ucelených informací v naší literatuře zaměřené na dynamicky se rozvíjející diagnostickou metodu v kardiologii – 3D echokardiografické vyšetření srdce.
Monografie má 141 stran a je metodicky rozdělena do 18 na sebe navazujících kapitol. Od základních principů 3D echokardiografie přechází k metodice práce s 3D daty, 3D anatomii, multiplanární rekonstrukci, kvantifikaci 3D dat. Speciální část je již zaměřena na topografickou anatomii srdce a vyšetřování jednotlivých srdečních struktur. Poměrně velký prostor je věnován kvantifikaci chlopenních vad, zejména mitrální nedomykavosti PISA metodou, dále hodnocení chlopenních náhrad. V posledních kapitolách se autoři věnují diagnostice vrozených srdečních vad – zejména defektů srdečních přepážek a zásadám analýzy komplexních srdečních vad. Poslední kapitola se věnuje diagnostice patologických útvarů a cizích materiálů v srdečních oddílech. Text je doprovázen dostatečným počtem (jistě odpovídajícím záměru autorů) velice kvalitní obrazové dokumentace.
Echokardiografie je dnes běžnou součástí vyšetření nejen v kardiologii, ale i v interně, kardiochirurgii, anesteziologii. V průběhu posledních 10 leth došlo v oblasti ultrasonografického vyšetření srdce k velkému technickému rozvoji, čehož je 3D echokardiografie jasným dokladem. Je jistým paradoxem, že její klinické využití výrazně podporuje invazivní kardiologie a kardiochirurgie. Ukazuje se, že je metodou superiorní vůči 2D echokardiografii, je ale metodou, která má zároveň i četná omezení. Rozhodně v současné době nenahradí kompletně standardní echokardiografické modality, ale bude se zvyšovat počet pracovišť a lékařů, kteří budou s touto vyšetřovací metodou pracovat. Stejně jak tomu bylo a je např. u jícnové echokardiografie, zátěžové echokardiografie či kontrastní echokardiografie, musí být v této oblasti zabezpečeno kvalitní postgraduální studium.
Předložená monografie je velmi kvalitním a opravdovým studijním materiálem, možná i určitým manuálem, jak začít a správně postupovat v 3D echokardiografii. Autoři v monografii zúročili své zkušenosti z výuky 3D echokardiografie, kterou již dlouhodobě na brněnském pracovišti organizují a provádějí. Publikace si již rozhodně našla své čtenáře a oba autoři mohou očekávat další připomínky a náměty.
prof. MUDr. Lubomír Elbl, CSc.
kardiologie.lesna@seznam.cz
Kardiologická ambulance,
Brno
www.kardiolesna.cz
Doručeno do redakce 5. 7. 2017
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2017 Číslo 6
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Primární testikulární lymfomy
- Úskalia stanovenia vitamínu D
- Inzulinová pumpa u diabetu 2. typu: léčba zaměřená na B-buňku
- Trombóza a malignita – editorial