Zamrazil V. Hypotyreóza. Průvodce ošetřujícího lékaře.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2007; 53(6): 778
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Maxdorf 2007. 114 stran. ISBN 978-80-7345-111.0.
V edici nakladatelství Maxdorf Farmakoterapie pro praxi vyšla kniha od našeho předního endokrinologa prof. MUDr. Václava Zamrazila, DrSc., z Endokrinologického ústavu v Praze, týkající se problematiky hypotyreózy.
Incidence a prevalence hypotyreózy, hlavně autoimunitní etiologie, v posledních letech významně stoupá. Ukazuje se, že toto onemocnění je ve vyspělých zemích nejčastější tyreopatií, podle některých epidemiologických studií postihuje 3-15 % populace, v závislosti na věku a pohlaví. Zvýšený výskyt hypotyreózy souvisí se stoupajícím výskytem autoimunitních onemocnění, se stárnutím populace, ale také se zdokonalováním diagnostických metod. V součastné době jsou k dispozici moderní metody, které umožňují poměrně rychle, spolehlivě a včasně diagnostikovat hypotyreózu a její subklinickou formu, s tím souvisí včasné zahájení substituční terapie, což je důležité pro zlepšení kvality života pacientů, a snížení rizika civilizačních chorob jako je porucha metabolizmu lipidů a ateroskleróza.
Předkládaná publikace kompletně shrnuje problematiku hypotyreózy. Je rozdělena do několika částí, v úvodu jsou probrány teoretické poznatky o tomto onemocnění - klasifikace, epidemiologie, etiopatogeneze, genetika, rizikové faktory včetně prevence, klinický obraz, diagnostika, vývoj, komplikace a prognóza hypotyreózy. Další kapitoly jsou zaměřeny na klinické vyšetření pacientů a diferenciální diagnostiku. Velká pozornost, včetně praktických rad, je věnována farmakoterapii hypotyreózy a jejích komplikací, včetně léčby rizikových skupin pacientů, jako jsou gravidní a kojící ženy, děti, kardiaci, diabetici a pacienti s dalšími chronickými nemocemi či endokrinopatiemi. Následuje výčet možných chyb a omylů, kterých se lékaři mohou dopouštět při diagnostice a terapii. Jsou zde uvedeny i ekonomické náklady spojené s diagnostikou a léčbou hypotyreózy. Závěr knihy je věnován problematice subklinické hypotyreózy, která se, v poslední době, dostává do popředí zájmu a je tématem mnoha, někdy i kontroverzních, diskusí.
Publikace je zpracována velmi podrobně s celou řadou praktických rad a připomínek, tak aby byla dobrým průvodcem v kvalitní péči o pacienty s touto diagnózou, nejen v odborných endokrinologických ambulancích, ale i v ordinacích praktických lékařů a všeobecných internistů.
MUDr. Karola Balšíková
www.fnusa.cz
e-mail: karola.balsikova@fnusa.cz
Doručeno do redakce: 4. 6. 2007
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2007 Číslo 6
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Vhodná dávka levothyroxinu u obézních pacientů s hypotyreózou
- Echokardiografické vyšetření je důležitým krokem v diagnostice chronické tromboembolické plicní hypertenze
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Náklady na léky v České republice - příčiny růstu a návrhy řešení
- Hypogonadizmus - závažná komplikace chronické nedostatečnosti ledvin
- Maligní arytmie u pacienta s variantní (Prinzmetalovou) anginou pectoris
- Genetické faktory a riziko kardiovaskulárnych ochorení
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy