XI. sjezd České internistické společnosti Brno 20.–23. října 2004
Autoři:
J. Widimský
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2005; 51(2): 259
Kategorie:
Zprávy z odborných akcí
Ve dnech 20.–23. října 2004 proběhl XI. sjezd České internistické společnosti v Brně. Tato nejprestižnější akce pořádaná v oblasti vnitřního lékařství u nás byla přelomová z několika důvodů. Prvním důvodem byla změna lokality – místo konání bylo přesunuto ze Zlína, který již kapacitně nevyhovoval, do prostornějšího zázemí brněnského výstaviště. Další vítanou změnu představovala nová koncepce struktury programu, na které se podílelo následujících 19 odborných společností/tematických okruhů: Česká internistická společnost, Slovenská internistická společnost, Česká společnost pro aterosklerózu, Česká společnost pro hypertenzi, Česká endokrinologická společnost, Společnost hematologie a onkohematologie, Česká angiologická společnost, Česká pneumologická společnost, Česká gastroenterologická a hepatologická společnost, ambulantní internisté, transplantace, invazivní a neinvazivní kardiologie, Česká nefrologická společnost, Česká diabetologická společnost, Česká revmatologická společnost, metabolismus, geriatrie, chemoterapeutická sekce.
Za každý tematický celek byly jmenováni dva garanti odborného programu, kteří zodpovídali za odbornou náplň každého tematického bloku věnovanému převážně klinicky aktuálním přehledným sdělením. Zbylou část programu tvořily bloky vlastních výsledkových sdělení uspořádaných do bloků „varia“ či prezentovaných ve formě posterů.
Takto koncipovaný program sjezdu byl přehledný a pro účastníky velmi zajímavý, protože se mohli v relativně krátké době na jediném místě dozvědět aktuální informace ze všech hlavních oblastní vnitřního lékařství. Program probíhal paralelně ve dvou sálech s kapacitou 500 a 300 osob. Pro další ročník sjezdu v Brně v roce 2006 by možná organizátoři mohli zvážit zajištění druhého většího sálu, který by vyhověl velkému zájmu internistické veřejnosti.
O atraktivnosti odborného programu svědčila dále nejen bohatá diskuse po jednotlivých přednáškách, ale i vysoký počet návštěvníků sjezdu (celkem 1 300). Bylo potěšitelné, že se diskuse přenesla i na úroveň posterů, mnohdy prezentovaných našimi mladšími kolegy.
Sjezdu České internistické společnosti se účastnilo celkem 40 farmaceutických společností prezentujících se na celkové ploše 564 m2.
Společenský program se opíral o tradiční uvítací welcome drink. V dalších dnech byl organizován další kulturní program: vynikající vystoupení operních pěvců v Červeném kostele, zajímavý koncert sourozenců Ulrychových či tradiční a oblíbená cimbálová muzika.
Závěrem mi nezbývá než pogratulovat organizátorům brněnského sjezdu za velmi úspěšnou a zdařilou akci: programovému výboru v čele s doc. MUDr. M. Součkem, Csc. a členy prof. MUDr. J. Špinarem, Csc., prof. MUDr. J. Vítovcem, CSc., prim. MUDr. P. Svačinou a MUDr. M. Kumanem. Organizaci sjezdu úspěšně zajišťovala agentura Kongresové centrum Brno, a.s.
Další, v pořadí již XII. sjezd České internistické společnosti se uskuteční ve dnech 23.–25. října 2005 v Kongresovém centru v Praze.
prof. MUDr. Jiří Widimský, CSc., jr.
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
e-mail: jiri.widimsky@lf1.cuni.cz
Doručeno do redakce: 27. 1. 2005
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2005 Číslo 2
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Syndrom Noonanové: etiologie, diagnostika a terapie
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pulzní tlak v mladé populaci stanovený 24hodinovým ambulantním monitorováním krevního tlaku a jeho vztah k metabolickým a antropometrickým parametrům
- Syndróm z rozpadu nádoru – tumor lysis syndrome
- Kongenitální adrenální hyperplazie, defekt 17α−hydroxylázy jako vzácná příčina hypertenze a hypokalemie
- Vlastní zkušenosti se vznikem a trváním spontánní remise u dospělých diabetiků typu 1