Jiří Widimský jr et al. Arteriální hypertenze – současné klinické trendy
Autoři:
J. Špác
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2005; 51(2): 256
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Triton 2004. 172 stran. ISBN 80−7254−570−1.
Kniha Arteriální hypertenze – současné klinické trendy je určena pro postgraduální vzdělávání všech lékařů, kteří se zabývají ve své praxi diagnostikou a léčbou vysokého krevního tlaku, tedy zejména všeobecní lékaři, internisté a kardiologové.
Na textech se pod redakcí prof. Widimského jr podílelo 21 autorů. Přední čeští odborníci přispěli ke stručnému přehledu současných poznatků o hypertenzi čtivou formou v 16 kapitolách. První 4 kapitoly jsou věnovány vzájemným vztahům mezi diabetem, metabolickým syndromem a dyslipidemií a hypertenzí z hlediska primární a sekundární prevence kardiovaskulárních onemocnění s důrazem na vhodnou volbu antihypertenziv i nefarmakologickou léčbu, vždy s ohledem na výsledky medicíny založené na důkazech.
Další kapitoly jsou věnovány některým sekundárním hypertenzím (primární hyperaldosteronizmus, glomerulopatie), vlivu hypertenze na poškození ledvin, vztahu hypertenze a sympatického nerovového systému, zvláštnostem léčby hypertenze u srdečního selhání u starších osob či hyperurikemie, lékovým interakcím při terapii vysokého krevního tlaku a tato kapitola shrnuje problematiku, která prolíná téměř všemi příspěvky.
Zvláštní místo je věnováno i postavení blokátorů kalciového kanálu a významu měření pulzního tlaku velkých tepen v klinické praxi.
Středem sympatické knížečky je 29 stran směrnic vypracovaných letos Českou společností pro hypertenzi Doporučení diagnostických a léčebných postupů u arteriální hypertenze – verze 2004.
Kniha má přehlednou grafickou úpravu, obsahuje řadu didaktických schémat, která umožňují rychlejší orientaci v dané kapitole. U některých kapitol je méně, nebo vůbec citována dostupná česká literatura v daném oboru, kterou by mohl lékař použít v dalším podrobnějším studiu dané problematiky, a to je snad jedna z mála slabin, kterou lze v knize najít. Dobrá by byla také možnost vytvoření elektronické verze publikace, která by jistě přispěla k ještě širšímu využití v běžné praxi.
Prevalence hypertenze je u dospělých osob v České republice 25–30 %, a ačkoliv je tomuto onemocnění věnována v odborné literatuře trvale značná pozornost, představuje tato publikace nezanedbatelný přínos:
- sděluje nejnovější poznatky
- jednotlivé kapitoly přinášejí multidisplinární pohledy (kardiologie, nefrologie, diabetiologie, endokrinologie, metabolické onemocnění, klinická farmakologie)
- pracovně vytížení lékaři přivítají stručnost, přehlednost a komplexní pohled na jednu z nejzávažnějších problémů našeho zdravotnictví.
doc. MUDr. Jiří Špác, CSc.
II. interní klinika
LF MU a FN u sv. Anny, Brno
e-mail: jiri.spac@fnusa.cz
Doručeno do redakce: 8. 12. 2004
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2005 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pulzní tlak v mladé populaci stanovený 24hodinovým ambulantním monitorováním krevního tlaku a jeho vztah k metabolickým a antropometrickým parametrům
- Syndróm z rozpadu nádoru – tumor lysis syndrome
- Kongenitální adrenální hyperplazie, defekt 17α−hydroxylázy jako vzácná příčina hypertenze a hypokalemie
- Vlastní zkušenosti se vznikem a trváním spontánní remise u dospělých diabetiků typu 1