Pavel Ševčík, Jana Skřičková, Vladimír Šrámek et al. Záněty plic v intenzivní medicíně
Autoři:
V. Kolek
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2005; 51(2): 254
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Galén 2004. 189 stran. ISBN 80−7262−278−1.
Předkládaná monografie zaplnila významnou mezeru v naší odborné literatuře a vyčerpávajícím způsobem informuje o epidemiologii, etiologii, diagnostice i léčbě široké škály plicních zánětů, se kterými se v současné době setkávají lékaři v intenzivní medicíně. Multidisciplinární problematika je řešena všestranně na vysoké úrovni, což je dáno pečlivě vyváženým autorským složením. K sepsání se spojili přední anesteziologové, pneumologové, infekcionisté a mikrobiologové, kteří spolupracují na poli intenzivní medicíny. Široký záběr umožňuje klinicky i laboratorně zaměřeným lékařům vyhledat jakýkoliv konkrétní problém a aplikovat jeho doporučené optimální řešení na úrovni současné reálné medicíny. Knížka by měla být také přínosem i pro všechny lékaře interního a chirurgického zaměření, kteří na jednotkách intenzivní péče působí jako konziliáři.
Aktuálnost zpracovaného tématu je dána faktem, že nozokomiální pneumonie tvoří v intenzivní medicíně polovinu všech nozokomiálních infekcí. Jsou významnou příčinou mortality a jejich diagnostika i léčba se neustále vyvíjejí. Prohlubují se také informace o etiopatogenezi, v níž se uplatňuje mikroaspirace, kontaminace nemocničního prostředí, migrace světové populace, celkový stav konkrétního pacienta a řada dalších faktorů, z nichž některé lze ovlivnit přísným dodržováním bezpečnostních norem.
V monografii jsou informace o diagnostických možnostech z pohledu mikrobiologa i klinického lékaře. Je uvedena moderní taxonomie patogenů, ale také nové zobrazovací a jiné diagnostické metody, je zdůrazněn reálný přínos jednotlivých mikrobiologických testů s důrazem na cílené odběry z dolních dýchacích cest pomocí bronchoskopických postupů. Značná pozornost je věnována prognostickým faktorům, které se uplatňují mnohdy nezávisle na způsobu léčby. Široce je zpracována diferenciální diagnostika neinfekčních stavů a výskyt komplikací. Podrobně je diskutován především syndrom akutní dechové tísně (ARDS), a to z pohledu nejnovějších názorů na jeho příčiny a možnou léčbu. Najdeme zde informace o nejnovějších ventilačních režimech a jejich aplikaci nejen u ARDS, ale i u jiných kritických stavů.
Velice komplexně je pojata kapitola Léčba pneumonií, kde lze ocenit údaje o antibiotické taktice a strategii i u méně častých patogenů. Podstatný prostor je věnován také oxygenoterapii, ventilaci, udržování homeostázy, hemodynamice, výživě, podpoře imunity i fyzioterapii. Zajímavé jsou i samostatné kapitoly o prevenci zánětů a postižení plic u infekce HIV/AIDS modifikované těžkou imunokompromitací nemocných.
Největší přínos monografie lze vidět v prolínaní různých klinických aspektů s laboratorními postupy a reálná možnost aplikace získaných informací v každodenní praxi. Je také třeba vyzdvihnout didaktickou úroveň, která se opírá o řadu názorných schémat, tabulek a velké množství radiologické dokumentace. Monografie bude jistě jedním ze základních zdrojů informací pro studium intenzivního lékařství, v němž platí víc než kdekoliv jinde, že přesnější poznání plicních zánětů významně zvyšuje šanci na přežití velkého množství ohrožených pacientů.
prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.
TRN-klinika LF UP a FN Olomouc
e-mail: kolek@fnup.cz
Doručeno do redakce: 2. 12. 2004
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2005 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pulzní tlak v mladé populaci stanovený 24hodinovým ambulantním monitorováním krevního tlaku a jeho vztah k metabolickým a antropometrickým parametrům
- Syndróm z rozpadu nádoru – tumor lysis syndrome
- Kongenitální adrenální hyperplazie, defekt 17α−hydroxylázy jako vzácná příčina hypertenze a hypokalemie
- Vlastní zkušenosti se vznikem a trváním spontánní remise u dospělých diabetiků typu 1