Jan Příborský: Peniciliny
Autoři:
R. Tejkalová
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2005; 51(2): 257
Kategorie:
Z odborné literatury
Praha: Maxdorf 2004. 105 stran. ISBN 80−7345−026−7.
Doc. MUDr. Jan Příborský, CSc., autor této útlé příručky, se věnuje klinické farmakologii se zaměřením na komplexní hodnocení léčiv. Zabývá se klinickým výzkumem v oblasti chemoterapie ve společnosti GlaxoSmithKline. Složil atestaci z vnitřního lékařství a má nástavbu z klinické farmakologie. V minulosti pracoval ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a také ve Farmakologickém ústavu 3. lékařské fakulty UK v Praze, pobýval i v zahraničí. Doc. J. Příborský publikoval více než 70 prací.
Příručka se dělí na část zabývající se farmakologií a část zabývající se klinickou farmakologií penicilinových antibiotik.
Po úvodu a historii vývoje penicilinových antibiotik následuje kapitola o jejich chemické struktuře, zabývající se mechanizmem jejich účinku a vznikem rezistence. Je dobře, že velmi podrobně je popsána i problematika beta-laktamáz a jejich inhibitorů.
Následuje charakteristika antibiotik penicilinové řady, jejich rozdělení na peniciliny základní, širokospektré a protistafylokokové, jejich farmatokonetika, nežádoucí účinky i interakce. Poslední kapitola farmakologie penicilinových antibiotik se týká jejich terapeutického použití. Zvláště zde oceňuji přehlednou tabulku.
Klinicko-farmakologická část se zabývá celou řadou významných skutečností. Jsou to např. aktuální údaje o stavu rezistence v naší republice, data o spotřebě těchto antibiotik či klinické stavy, při nichž je nutno dávkování redukovat.
Publikace je doplněna 49 literárními citacemi a řadou dalších odkazů na doporučenou literaturu, údaji o autorovi, seznamem zkratek a rejstříkem.
Publikace Peniciliny doc. Příborského se mi líbí a domnívám se, že bude přínosem nejen pro lékaře v nemocnicích či v terénu, ale i pro nás – mikrobiology.
MUDr. Renata Tejkalová
Mikrobiologický ústav
LF MU a FN u sv. Anny, Brno
e-mail: renata.tejkalova@fnusa.cz
Doručeno do redakce: 20. 12. 2004
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2005 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Pulzní tlak v mladé populaci stanovený 24hodinovým ambulantním monitorováním krevního tlaku a jeho vztah k metabolickým a antropometrickým parametrům
- Syndróm z rozpadu nádoru – tumor lysis syndrome
- Kongenitální adrenální hyperplazie, defekt 17α−hydroxylázy jako vzácná příčina hypertenze a hypokalemie
- Vlastní zkušenosti se vznikem a trváním spontánní remise u dospělých diabetiků typu 1