Sociální zabezpečení I
Vyšlo v časopise:
Reviz. posud. Lék., 16, 2013, č. 4, s. 145-146
Kategorie:
Recenze
PhDr. Anna Arnoldová
Nakladatelství Grada Publishing, a. s., 2012, 352 s., ISBN 978-80-247-3724-9
Kniha zasvěceně uvádí do problematiky sociálního zabezpečení. Pedagogická zkušenost autorky je v celém textu patrná. Seznamuje se základními principy organizace a řízení sociálního zabezpečení a též se všemi pojmy, které se dále vyskytují.
Členění knihy a seznam kapitol nejlépe dokumentují přístup autorky: Začíná seznamem zkratek a dále pokračuje
- Sociální zabezpečení v České republice, 1.1 Organizace a řízení sociálního zabezpečení, 1.2 Způsobilost k právním úkonům;
- Důležité pojmy v sociálním zabezpečení;
- Minimální příjem, 3.1 Životní a existenční minimum, 3.2 Minimální mzda, 3.3 Problematika mladistvých zaměstnanců;
- Lékařská posudková služba;
- Pojistné systémy sociálního zabezpečení, 5.1 Důchodové pojištění, 5.1.1 Systém povinného důchodového pojištění, 5.1.2 Dobrovolné důchodové pojištění, 5.1.3 Druhy důchodů, 5.1.4 Řízení ve věcech důchodového pojištění, 5.1.5 Penzijní připojištění se státním příspěvkem v ČR, 5.2 Nemocenské pojištění, 5.2.1 Druhy dávek nemocenského pojištění, 5.2.2 Dočasná pracovní neschopnost, 5.2.3 Organizace a provádění nemocenského pojištění, 5.2.4 Soukromé nemocenské pojištění, 5.3 Veřejné zdravotní pojištění, 5.3.1 Zdravotní služby v České republice, 5.3.2 Systém zdravotního pojištění, 5.3.3 Práva a povinnosti pojištěnců, 5.3.4 Regulační poplatky ve zdravotnictví, 5.3.5 Zdravotní služby a zdravotní péče, 5.3.6 Specifické zdravotní služby;
- Seznam právních předpisů, Seznam použité literatury, Internetové zdroje, Rejstřík.
Velmi záslužné je komplexní pojetí popisu celého systému, včetně zdravotního pojištění. Výčet práv a povinností všech účastníků systému ukazuje na jeho členitost a provázanost a v celku z toho vyplývá, jaké důsledky způsobí nerespektování těchto práv a povinností každému z účastníků.
Kniha postihuje vývoj celého systému od roku 1990, popisuje faktické změny, ke kterým docházelo a naznačuje jejich důsledky pro účastníky systému, to vše s důrazem na přesné vystižení současného stavu. Drží se legislativních faktů a jejich dopadů do života občanů. Je sympatické, že nepolemizuje s realitou a neobsahuje politizující soudy.
Čtenář nebo student s hlubším zájmem o problematiku v knize získá mnoho podnětů k dalšímu studiu. Bohatý odkazový materiál mu umožní dohledat další podrobnosti k objasnění studovaného problému. Rejstřík umožní i zájemci o konkrétní informaci ji snadno dohledat a má možnost se následně zorientovat v širších souvislostech.
Autorce přejeme chuť k dokončení II. dílu, na který se těšíme. Jistě přinese nové pohledy na řadu aktuálních problémů sociálního zabezpečení.
Závěrem lze konstatovat, že jde o velmi užitečnou přehlednou publikaci k dané problematice, která dobře naplňuje účel, pro který byla napsána.
Doc. MUDr. Jaroslav Gebhart, CSc.
Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Revizní a posudkové lékařství
2013 Číslo 4
- Úhrada léčivých přípravků podle § 16: Jak přesně postupovat?
- Vedolizumab v klinické praxi: pro koho, kdy a jak
- Vedolizumab v léčbě středně těžké až těžké aktivní Crohnovy nemoci
- Nové možnosti v terapii zánětlivých střevních onemocnění
- Syndrom dráždivého tračníku a nespecifické střevní záněty nejsou evolučně příbuzná onemocnění
Nejčtenější v tomto čísle
- Dočasná pracovní neschopnost
- Mezinárodní srovnávání zdravotnických služeb a systémů
- Posudek jako lékařský nález
- 45. Dni posudkového lekárstva v Martine