Posudek jako lékařský nález
Autoři:
Mervart Ivan
Působiště autorů:
Oddělení lékařské posudkové služby OSSZ Ústí nad Orlicí
Vyšlo v časopise:
Reviz. posud. Lék., 16, 2013, č. 4, s. 143-144
Kategorie:
Diskuze
Současný stav
Posudkové lékařství je samostatný lékařský obor uvedený v oficiálních seznamech lékařských oborů. Posudkový lékař je lékař-specialista, člen České lékařské komory, jeho specializace je potvrzena absolvováním specializační zkoušky. Přesto je jeho lékařský nález, posouzení klientova zdravotního stavu, posudek, oddělen od ostatní lékařské dokumentace. Je tak izolován od společného komunikačního prostoru všech lékařských oborů, komunikačně diskriminován a jeho medicínská hodnota je tak snížena. Důvodem či záminkou je ochrana osobních dat, klienti a lékaři se ale shodují, že negativní důsledky převažují. Navrhuji proto tento stav změnit.
Důvody pro změnu
Posudek je lékařský nález proto, že medicínsky, biologicky interpretuje klinická, laboratorní a zobrazovací data stejně jako jiné obory. Navíc je funkčně a ve vzájemném kontextu interpretuje rozsáhleji a často kvalitněji než jiné obory. Důsledněji poukazuje na souvislosti mezioborové, psychosomatické, pracovně sociální, legislativní. Dává diagnózám jejich funkční a časový rozměr, a ukazuje tak smysl mezinárodní klasifikace funkcí. Pozná a koriguje účelové manipulace s lékařskými daty. Tím vším přináší do obecné zdravotnické dokumentace novou přidanou hodnotu. Proto do ní patří.
Smutný příklad
Příkladem dnešního vadného stavu je cesta posudku při žádosti o prodloužení výplaty nemocenského. Naše úvaha o nemoci, o jejím vlivu na pracovní schopnost, náš komentář dosavadního postupu klienta a jeho lékařů, celý zápis naší odborné práce putuje o patro výš na stůl úřednice oddělení nemocenského pojištění. Od ní dál pokračuje jen jediná věta: výplata nemocenského prodloužena ano nebo ne. A posudek je uložen do zásuvky OSSZ ad perpetuum silentium, aniž by jej kdy vidělo oko kolegy lékaře či klienta, i když naše zdůvodnění, informace, komentář jsou de facto určeny jim.
Argument a protiargument
Argument, že posudek je více listinou úřední než lékařskou, není správný. Každý lékařský nález z každého lékařského oboru má dnes funkci úřední listiny, i když ne přímo povahu nebo statut úřední listiny z hlediska trestně právního. Za její úplnost a pravdivost ručí podepsaný lékař, člen České lékařské komory. Je podkladem pro řadu správních rozhodnutí, od dávkových po soudní, stejně jako náš posudek. Posudek není jen majetek jeho zadavatele, jako není jiný lékařský nález majetkem nemocnice, zdravotní pojišťovny. Všechny lékařské nálezy jsou nedílnou částí interdisciplinární dokumentace. Jen propojená databáze je základem a motorem účelného a hospodárného fungování zdravotní a sociální péče. Zde si připomeňme, že současné organizační oddělení zdravotní a sociální péče je už dávno v rozporu s jejich faktickou propojeností.
Posudek má dvě nohy
V tomto roce ČSSZ rozbíhá systém kontroly kvality posudku. V debatě, která systém provází, je důležité víc než jindy připomínat význam medicínského rozměru posudku. Posudek má stát pevně na dvou stejně silných nohách, medicínské a legislativní. Pokud posudek neobsahuje vedle úplného, přesvědčivého a spolehlivého zdůvodnění oprávněné sociální dávky (rozměr úřední) také jasný doklad naší medicínské erudice, slovně zachycenou interpretaci lékařských dat (rozměr medicínský), těžko přesvědčíme lékaře jiných oborů, že jsme jim rovnocenný lékařský obor.
Základem legislativního rozměru je posouzení procentního poklesu pracovní schopnosti, určení ekonomické újmy způsobené nemocí. Zřejmou újmu má pak aspoň částečně kompenzovat invalidní renta. Pokud klient pracuje v plném pracovním úvazku, s využitím své kvalifikace v širším slova smyslu (už řadu let posuzujeme obecnou invaliditu, nikoliv úzce profesní), či s využitím všech svých rezervních schopností, dokazuje denně, že pokles pracovní schopnosti není procentně tak významný, aby musel být kompenzován ze solidárního pojištění. Invalidní renta není „odměna za diagnózu“ a legislativa nezná pojem „možného“, „předpokládaného“ poklesu pracovní schopnosti.
Rizika jednonohého posudku
První zkušenosti s novým systémem kontroly ukazují, že některé jeho interpretace jsou potenciálně rizikové pro zachování posudku jako lékařského nálezu. Z posudku by se neměl stát soupis diagnóz převzatých z podkladových nálezů, jejich označení jako postižení lehké, střední, těžké bez bližšího zdůvodnění nebo objektivní kvantifikace, pak několik naskenovaných originálních lékařských nálezů různé kvality a spolehlivosti, výrok z nabídky výroků a podpis.
Pokušení lékařský posudek dál zjednodušovat a výhledově nahradit posudkem nelékařským, lékařem jen parafovaným, je stále přítomné a bere na sebe stále nové podoby. Takové tendence vnímám jako oslabování oboru a rád se nechám poučit, v čem se mýlím. Než se tak stane, podporuji návrh vrátit posudek do zdravotnické dokumentace.
Adresa pro korespondenci:
MUDr. Ivan Mervart
Oddělení LPS OSSZ Ústí nad Orlicí
Smetanova 43
562 01 Ústí nad Orlicí
e-mail: Ivan.Mervart@ssz.cz
Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Revizní a posudkové lékařství
2013 Číslo 4
- Úhrada léčivých přípravků podle § 16: Jak přesně postupovat?
- Vedolizumab v klinické praxi: pro koho, kdy a jak
- V ČR chybí specializovaná péče o pacienty s nervosvalovým onemocněním
- Vedolizumab v léčbě středně těžké až těžké aktivní Crohnovy nemoci
- Vedolizumab je vhodný i pro déletrvající léčbu pacientů s IBD
Nejčtenější v tomto čísle
- Dočasná pracovní neschopnost
- Mezinárodní srovnávání zdravotnických služeb a systémů
- Posudek jako lékařský nález
- 45. Dni posudkového lekárstva v Martine