Prof. MUDr. Jan Janda, CSc. – sedmdesátiletý, stále mladý
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2011; 66 (1): 4-5.
Kategorie:
Jubileum
Patří do generace laskavých učitelů, starších vlídných kolegů, kteří s entusiasmem předávají svým žákům lékařské zkušenosti a medicínské vidění světa. A přitom vypadá, že jemu zůstávají roky stát, to jen my kolem něj stárneme, ale on zůstává chlapecky mladý.
Prof. MUDr. Jan Janda, CSc., výrazná osobnost moderní české dětské nefrologie, zakladatel dětské dialýzy, iniciátor a hybatel programu transplantace ledvin u dětí, organizátor moderní diagnostiky a léčby dětských močových infekcí… Ale také mnohaletý přednosta motolské 1. dětské kliniky, oblíbený učitel studentů lékařství, po několik období předseda výboru České pediatrické společnosti, emeritní prezident UNEPSA – Unie národních evropských pediatrických společností a pořadatel kongresu UNEPSA v Praze v roce 2003.
Život Jana Jandy je historií českých zemí posledních 70 let. Narodil se 28. února 1941 v Táboře, pokřtěn byl farářem z Klokot 5. března 1941 na Jana Václava Jandu. Ve svých čtyřech letech se stal očitým svědkem náletu letců-hloubkařů na vlak, kterým ho maminka odvážela na jaře 1945 do bezpečí do Hluboké nad Vltavou. Brzy poté zažil nucený odsun několika blízkých příbuzných do Německa. Když mu bylo 12 let, byl jeho otec poslán z významného úřednického místa v Českých Budějovicích „do výroby“ a skládal do krabičky tužky v továrně Hardtmuth. Na střední škole hrál basketbal v družstvu Českých Budějovic, mezi jeho soupeři nastupoval za pražský oddíl i dorostenec Václav Klaus. Dokonale se naučil německy při sledování rakouské televize a rozhlasu, které přinášely informace ze svobodného světa. Na vysokou školu ho dvakrát nevzali, musel jít odčinit „kádrové nedostatky“ mezi dělnickou třídu do výrobny infuzních roztoků a nakonec na stavbu mládeže Kaučuk do Kralup nad Vltavou.
Vystudoval Fakultu dětského lékařství UK v Praze. Zájem o nefrologii v něm možná probudila i jeho vlastní ataka makroskopické hematurie, kterou prodělal na počátku studií. V roce 1966 skládal poslední státnici – z pediatrie – a při ní si trochu neporozuměl s momentálně špatně naloženým prof. Švejcarem, kterého to později při řadě společných večeří určitě mrzelo.
Po promoci nastoupil v Českém Krumlově u prim. Havlíka. V roce 1968 absolvoval stáž v Kolíně nad Rýnem, která se stala základem jeho pozdějších úzkých vazeb k německé a rakouské pediatrii. Po návratu našel dětské oddělení v Českém Krumlově osiřelé, prim. Havlík emigroval do Švýcarska. Jan Janda dva roky po promoci vedl řadu měsíců sám dětské oddělení, spolupracovníkem mu byl Radvan Urbánek, pozdější přednosta univerzitní dětské kliniky ve Vídni.
V roce 1972 nastoupil Jan Janda na pražskou 1. dětskou kliniku a v roce 1988 se stal jejím přednostou. Sám si podle vlastních slov nejvíce cení toho, že po odborné stránce stimuloval pěknou řádku mladých kolegů, určil jejich směr a přispěl k jejich odbornému profilu i tím, že díky osobním kontaktům v Německu jim zařizoval kratší i dlouhodobé studijní pobyty. Někteří z nich jsou úspěšní i v zahraničí – Janusz Feber v kanadské Ottavě, Eva Šimková v irském Belfastu, nyní v Dubaji. Vybudoval profesionální tým dětských nefrologů, který je špičkový v diagnostice, terapii i klinickém výzkumu.
Od sloučení dětských klinik v Motole se označuje za „seniora“ Pediatrické kliniky, byť tam stále velmi aktivně působí. V roce 2009 byl po delší pauze opět zvolen předsedou výboru České pediatrické společnosti. Vedle toho přednáší na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích – a také velmi aktivně přispívá k česko-německému porozumění na Krumlovsku při setkáních s původními obyvateli obce Světlík-Kirchschlag, kde má již od 60. let chalupu. Díky své osobní a rodinné zkušenosti dokáže vnímat česko-německé usmíření z obou úhlů pohledu a jeho postřehy jsou v tomto směru nepřekonatelné.
Jan Janda je obdivovatelem výtvarného umění, znalcem historie, milovníkem Toskánska. Má renesančního ducha a také díky tomu tak významnou měrou přispěl a stále aktivně přispívá k rozvoji české pediatrie.
Mnohá další léta s potěšením ze života Ti přeje
Jan Lebl
s pracovním týmem lékařů a sester
Pediatrické kliniky v Motole
Dovětek od pediatrické obce:
Je jen málo dětských lékařů v České a Slovenské republice, kterým jméno prof. MUDr. Jan Janda, CSc., toho moc neřekne. Když si na druhé straně chceme představit děti a jejich rodiče, kterým pomohl, pak si vybavme zaplněné Václavské náměstí. Nebyl to vždy jen bezprostřední kontakt, u mnohých stačilo si přečíst jeho odborné publikace, trefné postřehy a u jiných poslouchat jeho rady v televizních či rozhlasových pořadech. Vždy to byl specifický tón hlasu či uspořádání textu, podle kterého byl lehce k poznání. Neříkejme „byl“. Pro některé Honza, pro jiné pan doktor nebo pan profesor, je stále mezi námi a věříme, že ještě dlouho bude. Myslím, že je třeba, aby takoví jandové v naší pediatrii stále rostli.
Připíjíme na budoucí léta!
Jozef Hoza
výbor České pediatrické společnosti
a pediatrická obec
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2011 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- Vybraná onemocnění červené krevní řady
- Poruchy kŕmenia v detskom veku
- Autoimunitní onemocnění jater v dětském věku – část II
- Chuť první cigarety: ovlivňuje vývoj kuřáckého chování?