Editorial
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2011; 66 (1): 3.
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dovolte mně, abych Vám předložil krátkou zprávu „o stavu Česko-slovenské pediatrie“ za uplynulých 5 let a výhled do příštích let.
Náš časopis patří k tradičním českým lékařským časopisům. V různé podobě je vydáván již více než 60 let a za dobu své existence prošel řadou změn. Měnily se rubriky, formát, grafická úprava, složení redakční rady. Mnoho v současné době ještě aktivních pediatrů začínalo svoji vědeckou publikační činnost právě v tomto časopise. Časopis byl pro československé pediatry dlouhá léta základním zdrojem nových informací, jejich znalost potom i předpokladem úspěšného složení atestační zkoušky ze všech pediatrických oborů. Patří mezi tři základní časopisy, které vydává Česká lékařská společnost (ČLS) s měsíční periodicitou: Časopis lékařů českých, Praktický lékař, Česko-slovenská pediatrie.
Dovolte mi krátkou rekapitulaci ročníků 2006–2010, jejichž vydávání řídila současná redakční rada.
Recenzní řízení, rukopisy, skladba časopisu
Do redakce přichází dostatek přehledových a postgraduálních článků. Autorům postgraduálního článku náleží odměna 5000 Kč. Relativní nedostatek je původních prací a kazuistik. Kvalitu rukopisů hodnotí dva recenzenti podle jednotného protokolu. Pokud se v názoru neshodnou, rozhoduje o přijetí rukopisu k publikaci redakční rada. V průměru 1/5 původních prací nevyhověla recenzním požadavkům nebo autor po recenzi nechtěl upravit rukopis a již netrval na publikaci.
Finanční situace časopisu byla v letech 2006–2010 díky aktivitě inzertního oddělení NTS a přízni inzerentů v kladných číslech. Časopis byl v těchto letech proto finančně zajištěn. Spolupráce redakce časopisu s Nakladatelským a tiskovým střediskem (NTS) ČLS je i nadále velmi dobrá.
Časopis je indexován v Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik Rady pro výzkum a vývoj ČR.
Perspektiva pro příští roky
Výbor České pediatrické společnosti a redakční rada časopisu chtějí i v dalším období udržet dosavadní „odborně–vědecký“ charakter časopisu. Protože ale nelze v příštích letech předpokládat zásadní změnu v hodnocení vědeckého výkonu pracovišť a tudíž ani nárůst původních vědeckých prací, připravujeme několik změn, které považujeme za nutné v zájmu zvýšení kvality časopisu v roce 2011 i letech dalších:
- a) Časopis bude od roku 2011 vydáván s dvouměsíční periodicitou, čili v počtu 6 čísel s jedním suplementem.
- b) Každý člen ČPS bude dostávat časopis zdarma, jako součást členského příspěvku.
- c) Bude vypsána soutěž o nejlepší původní klinickou studii publikovanou v Česko-slovenské pediatrii. Podmínky soutěže a výše finanční odměny budou oznámeny dodatečně.
- d) Bude upravena grafická stránka časopisu.
- e) Od ročníku 2011 zařazujeme rubriku „Vybrané kapitoly z nové učebnice Klinická pediatrie“.
- f) Ve spolupráci s katedrou pediatrie IPVZ plánujeme využívat přehledové a postgraduální články v postgraduální výuce dětského lékařství.
S výše uvedenými změnami byl seznámen a vzal je na vědomí i výbor Slovenské pediatrické společnosti. Předplatné ve Slovenské republice zůstává pro rok 2011 beze změny.
Redakční rada děkuje všem autorům a recenzentům, kteří vytvářeli v uplynulých letech image nejrenomovanějšího časopisu s nejvyšším odborným kreditem v problematice pediatrie v ČR a SR. Redakční rada a výbory obou pediatrických společností doufají, že se v příštích letech podaří udržet dosavadní charakter časopisu, dále zvýšit jeho atraktivitu pro pediatrickou obec, tak aby i v dnešní informacemi zaplavené době přinášel cenné a potřebné zprávy o odborném dění v pediatrii a příbuzných oborech v České a Slovenské republice.
S přáním mnoha úspěchů v novém roce
Doc. MUDr. Oldřich Pozler, CSc., a redakční rada
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2011 Číslo 1
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Aktuality v léčbě syndromu dráždivého tračníku
Nejčtenější v tomto čísle
- Vybraná onemocnění červené krevní řady
- Poruchy kŕmenia v detskom veku
- Autoimunitní onemocnění jater v dětském věku – část II
- Chuť první cigarety: ovlivňuje vývoj kuřáckého chování?
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Kardiologické projevy hypereozinofilií
nový kurzVšechny kurzy