UPDATE IN PATHOLOGY 2012
24. Evropský kongres patologie v Praze
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 49, 2013, No. 1, p. 3
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně, vážení kolegové, přátelé,
zářijový 24. Evropský kongres patologie v pražském kongresovém centru byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších okamžiků naší odborné společnosti posledních let. Náš časopis samozřejmě nemůže takovou zásadní událost opominout, a proto je velká část našeho zimního čísla věnována právě odbornému i společenskému ohlédnutí za tímto kongresem ... Dva roky přípravných prací - Kongresové centrum v Praze - Opening Ceremony - 2451 účastníků z 85 zemí - Welcome Party - 94 odborných sekcí - Don Giovanni ve Stavovském divadle - 761 posterů - Farewell Party v Anežském klášteře ... Kromě rozhovorů s předsedou místního organizačního výboru Alešem Ryškou a prezidentkou Evropské společnosti patologů Fátimou Carneiro je připraven “velký” Monitor všeho nového či zajímavého, co na pražském kongresu zaznělo. Dopisovatelé Monitoru jako obvykle odvedli perfektní práci a tak každý, kdo postřehy našich stálých (i ad hoc) korespondentů prostuduje, má možnost získat ucelený “Update in pathology 2012”.
I. Šteiner připravil u příležitosti pražského kongresu exkurzi do historie české patologie a to zejména do těch míst, kde se jména významných českých patologů stala eponymy v lékařské terminologii. Přinášíme však i další informace - studii o možnostech průkazu HPV infekce u malignit v ORL oblasti (J. Kašpírková et al.) nebo klinicko-patologickou analýzu 35 případů dysplazie žaludeční sliznice (A. Chlumská et al.). V dalším textu z naší laboratoře chceme ukázat, že recentní dostupnost efektivní enzymové substituční léčby pro určitá vzácná onemocnění (v našem případě pro Pompeho nemoc) učinila ze stanovení správné etiologické diagnózy některých dříve spíše opomíjených onemocnění nutnost - na sérii kazuistik chceme také ukázat, že cesta ke správné diagnóze může být dosti křivolaká. V neposlední řadě přinášíme článek s futuristickým nádechem o nové disciplíně - nanopatologii (J. Dvořáčková et al.).
S novým ročníkem našeho časopisu také dochází k výrazné změně, kterou však běžný čtenář (doufejme) sotva postřehne. Tímto číslem počínaje už náš časopis nevyužívá nakladatelských služeb ČLS JEP (která však nadále zůstává vydavatelem a tedy i majitelem), ale budeme si ho “produkovat” ve vlastní režii ve spolupráci našeho nového občanského sdružení Česká patologie s tiskárnou LD - Prager. Jak jsem informoval už dříve, může nám to do budoucna přinést řadu výhod, na druhou stranu to bude klást větší nároky na naši zodpovědnost za hospodaření časopisu i chod redakce.
Rád bych s novým rokem poděkoval všem, kteří se na chodu časopisu podílejí, a chci slíbit, že se naše redakce bude i nadále snažit zajistit co možná nejlepší podmínky pro další život časopisu. Bez vaší přízně (čtenářské i autorské) by však byla tato snaha zbytečná. Od tohoto okamžiku totiž platí více než kdy před tím, že časopis bude takový, jaký si ho uděláme - je totiž opravdu náš :)
Přeji vám poučné
a inspirativní čtení!
J. Zámečník
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2013 Číslo 1
Nejčtenější v tomto čísle
- Česká eponyma v patologii
-
Dysplázie sliznice žaludku.
Klinickopatologická studie 35 případů - Autofagické vakuolární myopatie – aneb co nás naučila diferenciální diagnostika vakuol ve svalové biopsii
- Prof. MUDr. Zdeněk Nožička, DrSc., osmdesátiletý